Yeni Balığınızı Akvaryum ile Tanıştırmak için İpuçları

Yeni balığınızı akvaryum ile tanıştırırken doğru su tankının kurulmasından, balıklarınızın birlikte yaşayıp yaşayamayacağına kadar birçok etkeni göz önünde bulundurmalısınız.
Yeni Balığınızı Akvaryum ile Tanıştırmak için İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Akvaryum, çok zarif bir dekordur ve stresle baş etmek için de güzel bir seçenek olabilir. Ayrıca, çocuklara çok erken yaşta evcil hayvan bakma sorumluluğunu öğretmek için de güzel bir yöntemdir. Bugün, yeni balığınızı akvaryum ile nasıl tanıştırabilirsiniz, onu anlatacağız.

Yeni balığınızı akvaryum ile tanıştırmak için 5 ipucu

Bu makalede, akvaryumunuzu güvenli bir şekilde kurabilmeniz için pratik tavsiyeler vereceğiz.

Su tankının kurulumu

Yeni balığınızı akvaryumda yüzerken görmenin isteğine kapılarak, akvaryamun kurulumunu aceleye getirmeyiniz. İlk olarak, akvaryumunuzu nereye konumlandıracağınıza karar vermelisiniz. İyi ışık alan düz, sağlam ve ideal olarak cereyan almayan bir yere yerleştirmelisiniz.

Akvaryumun boyutuna göre temizleme filtresi almalısınız. Kum ve bitki gibi dekoratif nesnelerle akvaryumunuzu güzelleştirebilirsiniz.

Bunun sadece estetik amacı taşıdığını düşünseniz bile, balığınızın saklanabileceği ve etrafında yüzebileceği daha gerçekçi bir ortam hazırlamış oluyorsunuz. Balığınıza engel olmayan ve çok fazla yer kaplamayan nesneler yerleştirmelisiniz.

Akvaryumunuzu doldururken musluktan akan suyun sıcaklığının tam ayarında olması gerekmektedir. Klordan arındırarak ve diğer su özelliklerini ekleyerek suyun kimyasal dengesini korumanız gerekir.

süs balıkları

Akvaryuma yeni bir balık eklemeden önce, akvaryumun iyice temizlenebilmesi için solüsyonları ekleyerek 2 hafta boyunca bekleyiniz. Bu şekilde, yeni aile üyeleri için de güvenli bir ortam sağlamış olursunuz.

Doğru balığı seçmek

Bütün türler iyi geçinemez. Balığınızı satın almadan önce, hangi türlerin bir arada yaşayabileceğini iyice araştırmalısınız.

Yeni balığı alıştırmak vakit alabilir ancak en iyi yöntem balıkları çiftler halinde tanıştırmaktır. Her hafta bir çift ekleyerek, yeni evlerine daha kolay adapte olmalarını sağlayabilirsiniz.

Yeni bir balık satın almanın heyecanına kapılıp, balığın ihtiyacı olan su özelliklerini göz ardı etmemeliyiz. Balıkların yaşam alanları tatlı su ve tuzlu olarak ayrılabilir. İkincisinin alışması genelde daha uzun sürer. Üstelik, tuz suyunu ayarlamak zor olabilir.

Stressiz taşıma

Eve götürebilmeniz için, evcil hayvan mağazasında balığı size bir saydam poşet içerisinde verecekler. Eğer poşeti bir kutunun içine koyarsanız, ortamdaki ışık balığınızı etkilemeyecektir. Olabildiğince kısa ve rahat süren bir taşıma işlemi, herhangi bir riski de azaltacaktır.

Eğer yeni balığınızı almayı alışveriş planınızın arasına sıkıştırdıysanız, listede en sona bırakın. Küçük bir poşet içerisinde saatler harcamanın balığınız için rahat olmadığını ve stres seviyelerini düşük tutmanız gerektiğini unutmayın.

akvaryum ve balıklar

Yeni balığınızı akvaryum ile tanıştırmak

Yeni balığınızı akvaryuma alıştırırken, doğru ısıyı ayarlamanız çok önemlidir. Poşeti açıp hemen akvaryuma balığı bırakmayın; ısı değişimi onların ölümü bile olabilir.

Asıl önemli olan nokta, poşetteki suyun sıcaklığının yavaş yavaş akvaryumdaki suyun sıcaklığına alıştırmak.

  • Poşeti kapalı tutarak yavaşça suyun içine yerleştirin.
  • Yaklaşık on beş dakika sonra, akvaryumdan aldığınız bir miktar suyu poşetin içine boşaltın.
  • On dakika daha bekledikten sonra, bir ağ yardımı ile balığınızı yeni evine bırakabilirsiniz.
  • Poşetin içindeki su kirli olabileceği için hepsini akvaryuma boşaltmayın.

Eğer akvaryumunuzda halihazırda yaşayan bir balık varsa, süreç hemen hemen aynıdır. Tek fark, balığınızı akvaryuma koymadan önce akvaryumun ışıklarını açmalısınız. Bu sayede eski balıklar yeni balıklara odaklanmayacaklar ve birbirlerine daha doğal yoldan alışacaklardır.

Balığınızı beslemek

Balığınızı beslediğiniz zaman aralıkları, balıkların akvaryuma yeni gelenlerden mi yoksa eskilerden mi olduğuna göre değişir.

Eğer akvaryuma yeni koyduğunuz balıkları besleyecekseniz, beslemeden önce 24 saat beklemelisiniz. Eğer akvaryumdaki eski balıkları besleyecekseniz, normal saatlerinde besleyebilirsiniz.

Akvaryuma yeni bir balık eklemek aslında çok basit bir işlemdir, ancak bazı riskleri varıdır. Bu basit önerileri takip ederek hem stresten hem de para harcadığınız balığınızın ölümünden kurtulabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.