En İyi Balık Yemi İpuçlarını Keşfedin

Bu çok ilginç makalede, balık yemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin. Okumaya devam etmek!
En İyi Balık Yemi İpuçlarını Keşfedin
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyada birçok balık türü vardır. Her biri, sıcaklık ve iklimin de rol oynadığı belirli bir diyeti gerektirir. Balık yemi söz konusu olduğunda, balığınızı beslediğiniz şeyin her türün beslenme ihtiyaçlarını karşılaması çok önemlidir.

Balık yemi: farklı türlerin beslenme özellikleri

Balıklar, türlerine bağlı olarak etobur, otobur veya omnivor olabilir. Balıklarınızın alışkanlıklarını ve beslenme ihtiyaçlarını bilmek, onlara dengeli bir beslenme sağlamanın ilk adımıdır.

Etçil balık

Etçil balıklar, doğal ortamlarında genellikle yırtıcı hayvanlardır. Bağırsakları kısadır ve günde bir veya iki kez yemek yerler. Vücutları, uzun süreli tokluk sağlayan proteinleri kolayca sindirir.

Ayrıca kabuklular, yumuşakçalar ve sardalye ve ringa balığı gibi daha küçük boyutlu balıklarla da beslenebilirler. Etçil balıkların ana örnekleri ton balığı ve köpekbalıklarıdır.

akvaryumda tropikal balıklar

Keskin dişleri olmasına rağmen etçil balıklar yiyecekleri çiğnemezler. Aslında dişleri avlanmaya hizmet eder. Bu balıkların tükettiği yiyecekler aslında yemek borularında ve midelerinde ezilir.

Otçul balık

Otçul balıkların çok az türü vardır. Bu hayvanlar temel olarak su florasına özgü bitkilerle beslenir. Tuzlu suda veya tatlı suda bulunabilirler.

Ayrıca bu balıkların bağırsakları uzundur çünkü bitkiler uzun süreli bir sindirim süreci gerektirir. Beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle günde birkaç kez beslenirler. En iyi bilinen otçul türler, Mediterranean Rainbow Wrasse ve Dreamfish’tir.

Omnivor balık

Akvaryum balıklarının çoğu omnivordur. Bu, adaptasyon ve hayatta kalma için önemli bir beceridir. Bu hayvanlar fırsatçıdır ve hem hayvansal hem de bitkisel proteinlerle beslenirler. Alışkanlıkları temelde maruz kaldıkları habitata bağlıdır.

Genellikle tükettikleri protein oranına göre günde iki ila üç kez beslenirler.

Akvaryum balıkları için balık yemi ipuçları

Akvaryum balıkları için uygun balık yemlerini seçerken hata yapmamaya özen göstermelisiniz.

Bu nedenle, onlara uygun bir diyet sağlayabilmeniz için hangi tür balıklara sahip olduğunuzu bilmek önemlidir. Ardından, aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

1. Balıklarınızı aşırı beslemeyin

Balığınızın türüne göre iyi bir ticari yem seçmek çok önemlidir. Ancak onları ne zaman ve nasıl besleyeceğinizi bilmek de aynı derecede önemlidir.

Aşırı besleme ve fazla kilo balıklarınızın sağlığı için risk faktörleridir. Aslında, çoğu genellikle “yağlı karaciğer” olarak bilinen hastalık nedeniyle ölmektedir.

Çoğu sahip, balıklarını aşırı besler. Ve bu sadece balığınızın ağırlığı için tehlikeli değildir. Aslında, akvaryumlardaki en yaygın kontaminasyon kaynağı dipte yiyecek birikmesidir.

Uzmanlar şu oranı tavsiye ediyor: Akvaryumdaki her 10 gr balığa günde 0,4 gr.

2. Tüm balıklarınızın yediğinden emin olun

Balıklarınızı beslemeniz gereken yöntem de türlere göre değişir. Her balık anatomik olarak belli bir yerde yemeye hazırdır. Bazıları yüzeyde, bazıları ortada ve bazıları tankın dibinde yer.

Bu nedenle, balıklarınızı beslerken özel dikkat göstermeniz çok önemlidir. Hepsinin beslenmesini sağlamak için alışkanlıklarını gözlemlemenizi öneririz.

3. Canlı yiyecek sağlamak

Kuru ticari yem, balıklar için mükemmel bir temel besindir. Diğer şeylerin yanı sıra, her tür için doğru oranları içerir.

Ancak canlı yem, balıkların beslenmesi, sindirim ve üreme süreçleri için gereklidir. %100 doğal protein ve lif sağlar.

İdeal olarak, kan solucanı, karides ve tubifeks ile bir karışım yapın. Bu karışım etçil ve omnivor balıklar için idealdir.

Öte yandan, otçul balıklar için yosun ve su bitkilerini besleyebilirsiniz. Ayrıca marul ve ıspanağı kaynar suda haşlayıp balıklarınıza yedirebilirsiniz.

4. Yiyeceklerin birikmesini önleyin

Günlük yem miktarına uymanın yanı sıra akvaryumun içini ayda bir kez temizlemelisiniz. Suyu iyi durumda tutmak için yeterli bir filtre sistemine sahip olmayı da unutmayın.

5. Kışın balık yemi

Akvaryumunuz yeterli ısıtmaya sahipse, balıklarınız kış aylarında herhangi bir diyet değişikliği göstermemelidir. Böylece balığınızı her zamanki gibi günde iki ila dört kez besleyebilirsiniz.

Ancak, balığın kış uykusuna yatmasına izin verdiğinizde, onları günde yalnızca bir kez beslemelisiniz. Normalde balıklar, sıcaklık 10°C’nin altına düştüğünde kış uykusu sürecini tetikler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.