İlk Kez Akvaryum Kurmak

Birçok insan bunu fark etmese de, ilk kez bir akvaryum kurmak kolay bir iş değildir ve çok fazla zaman ve sabır gerektirir.
İlk Kez Akvaryum Kurmak

Son Güncelleme: 13 Ocak, 2022

İlk defa bir akvaryum kurmak, sadece bir tanka bir miktar su ve çakıl dökmek ve ardından balığınızı suya bırakmak anlamına gelmez. Gerçekte, ilk süreç birçok insanın düşündüğünden çok daha yavaş olabilir.

Bu sadece bir günde yapabileceğiniz bir şey değil. Balığınızın yeni yuvasına alışmasını ve uzun, sağlıklı yaşamlar sürmesini istiyorsanız, akvaryumunuzu hazırlarken daha uzun ama çok daha güvenli bir yol izlemeniz gerekir.

Bu yazıda size akvaryumunuzu ilk kez nasıl kuracağınızı ve en yaygın hatalardan bazılarını nasıl önleyeceğinizi göstermek istiyoruz.

Önce akvaryum, sonra balık

Birçok insan önce evcil hayvanı satın alarak hata yapar ve daha sonra onlar için doğru ortamı yaratmaya başlar. Bu köpeklerde işe yarayabilirken, suda yaşayan hayvanlar çok farklıdır. Aslında, doğru şekilde yapılırsa, tankı doldurma, iklimlendirme ve stabilize etme işlemi birkaç hafta sürebilir.

akvaryumda turuncu balıklar

İlk adım, herhangi bir toz veya kiri temizlemek için akvaryumunuzu suyla durulamaktır. Ardından, tankın altını çakıl alt tabaka ile hizalayabilirsiniz.

Bir sonraki adım, akvaryumunuzu suyla doldurmaya başlamaktır. Ancak, balığınızı yeni yuvasıyla tanıştırmaktan hala çok uzaktasınız.

Su

Başlangıç ​​olarak, doğrudan bir hortum veya musluktan doldurabilirsiniz. Yapılacak en iyi şey, soğuk su kullanmaktır. Kirletici maddeler içerebileceğinden, kazan suyunu kullanmanızı önermeyiz.

Ardından suyu doğru sıcaklığa getirmek için bir ısıtıcı termostat kullanın ve filtrenizi takın. Balığınızı hiçbir zaman hemen koymamanız gerekse de, bazı tropik türlerin yalnızca 22 – 26  derece olan suda yaşayabileceğini akılda tutmakta fayda var.

Bir sonraki adım, suyun kalitesini düzenlemek için bir dizi prosedürü takip etmektir. Dikkatlice kontrol edilen ve dengeli bir akvaryumda yaşayan balıkların yaşam beklentisi çok daha uzun olacaktır.

İlk kez bir akvaryum kurulumu: suyun klorsuzlaştırılması

Sudaki kloru giderebilen su yapıcı satın almak her zaman iyi bir fikirdir. Unutmayın, içtiğimiz su, kirleticileri gidermek ve insan tüketimi için güvenli hale getirmek amacıyla klor ile işlenir. Ancak balıklar için klor zehirlidir.

Sudaki kloru gideren ürünler kullandığımızda, mevcut olabilecek kloraminleri ve ağır metalleri de gideririz. Bu arada ekosistem, yeni evcil hayvanlarınız için uygun olana kadar stabilize olmaya devam edecek.

Balıklarınız için bir akvaryum kurmak 4 ila 6 hafta arasında bir zaman alabilir. Tankınızı hazırlamak için ne kadar çok zaman harcarsanız, balıklarınız için ortam o kadar iyi olur.

Balık tankınızı işletme

Temiz bir akvaryuma sahip olmak, tertemiz bir mutfağa sahip olmakla aynı şey değildir. Balığınız için yaşanabilir olması için, bu tür bir ortamda doğal olarak oluşan tüm zehirli atıkları işleyebilecek bir nitrifikasyon mikrop kolonisine sahip olması gerekir.

İlk koruyucu ve arındırıcı mikroorganizma kolonisinin oluşmasına izin vermek için birkaç hafta beklemeniz gerekecek. İlk birkaç gün içinde amonyak görünecektir, bu yüzden balığınızı çok hızlı tanıtmamak en iyisidir.

Bununla birlikte, üçüncü veya dördüncü haftadan sonra, amonyağın oksitlenmesinden sorumlu olan nitrik oksit oluşacaktır. Bu olduğunda, tank neredeyse hazır olacak ve balığınızı alıştırmaya başlayabilirsiniz. Sürecin ilerlemesine yardımcı olmak için, doğal bitkiler de ekleyebilir ve küçük miktarlarda balık yemlerini erkenden tanka serpebilirsiniz.

akvaryum yapımı

Ölçüm aletleri

Tankınızı doğru şekilde kurduğunuzdan emin olmanın en iyi yolu, her şeyi dikkatlice ölçmektir. Akvaryumu ilk kez doldurduktan ve birkaç gün döngüye bıraktıktan sonra, suyun toksisite seviyelerini kontrol etmek için uzman testleri kullanmanızı öneririz.

Akvaryumunuzdaki nitrat, nitrit ve amonyak seviyelerini ölçmek için yerel evcil hayvan dükkanınızdan testler satın alabilmelisiniz. Kullanımı gerçekten çok kolay.

pH’ı ölçmek de yararlı olabilir. Burada, hangi tür balıkları satın alacağınızı bilmek ve o hayvan için en uygun koşulları araştırmak önemlidir. İlginizi çekebilir ...

Akvaryumunuz İçin Harika Balıklar
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Akvaryumunuz İçin Harika Balıklar

Parlak renkleri ve harika görüntüleri ile akvaryumunuz için güzel bir parça haline getirebileceğiniz bazı balık türleri nelerdir dersiniz?  • Rojas Hancco, J. P. (2019). Determinación de la eficiencia de las bacterias nitrosomonas y nitrobacter para remover concentraciones de amonio, ion nitrito e ion nitrato en agua del río Torococha a distintos niveles de pH y temperatura, 2018. (Tesis de grado, Universidad Peruana Unión)