Akvaryumunuz İçin İdeal Yeri Seçmek

Akvaryumunuz için ideal yeri seçerken evcil hayvanlarınızın sağlığına ve refahına öncelik vermek önemlidir.
Akvaryumunuz İçin İdeal Yeri Seçmek

Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2021

Balıklarınız için doğru ortamı yaratmak istiyorsanız akvaryumunuz için ideal yeri seçmek çok önemlidir.

Akvaryum süs değildir

Akvaryumun herhangi bir evde harika bir ortam oluşturabileceğini kimse inkar etmiyor, ancak bir akvaryum asla süs olarak görülmemelidir. Hayran olunmayı ve özen gösterilmeyi hak eden canlılara ev sahipliği yapar.

Akvaryum sahibi olmak büyük bir sorumluluktur. Balıklar beslenmeleri, hijyenleri ve gelişimleri açısından özel dikkat gerektirir. Akvaryumunuza bitki ve diğer ögeleri eklemeyi seçtiğinizde, tankınızı iyi durumda tutmak için ek önleyici tedbirler almanız gerekir.

küçük bir balık kavanozu

Balıklar çok hassas hayvanlardır. Çevrelerindeki olumlu ve olumsuz değişiklikler sağlıklarına, davranışlarına ve görünümlerine hızla yansır.

Akvaryumunuz için ideal yeri seçmek: Balığınızın bakımı

Akvaryum huzur ve denge ile eş anlamlıdır, bu nedenle ister evde ister iş yerinde olsun, akvaryumunuz için ideal yeri seçmek önemlidir.

Akvaryumunuzu asla dışarıda bırakmayın. Soğuk ve sıcak dalgaları balıklarınızın sağlığı için çok tehlikeli olabilir. İdeal olarak, bol güneş ışığı alan iyi havalandırılan bir ortama ihtiyaçları vardır.

Güçlü hava akımları, akvaryumun su sıcaklığında hızla değişikliklere neden olabilir.

Akvaryumunuz için ideal yeri seçmek: Aydınlatma ve elektrik

Aşırı yosun büyümesine neden olabileceğinden, aşırı miktarda güneş ışığı balıklarınız için faydalı değildir. Bu da akvaryumunuzdaki ekosistemde bir dengesizliğe yol açar. Ayrıca, çok fazla doğrudan güneş ışığı suyu aşırı ısıtarak çevrede daha fazla olumsuz değişikliğe neden olabilir.

Balığınızın bakımının bir diğer önemli kısmı da tankı çok az güç kaynağının olduğu bir yere yerleştirmektir. Suyun en iyi doğal elektrik iletkeni olduğunu unutmayın. Herhangi bir kaza veya küçük sıçramalar olursa, su damlacıkları kolaylıkla evinizde büyük bir elektrik kesintisine neden olabilir.

Feng Shui ilkelerine göre akvaryumunuz için ideal yeri seçmek

Balık tankları, Feng Shui’nin öğretilerinde özel bir yere sahiptir ve evlerde ve diğer ortamlarda uyumlu unsurlar olarak görülür. Bu nedenle akvaryumunuzun tüm avantajlarından yararlanmak istiyorsanız ideal yeri seçmelisiniz. Bunu kolaylaştırmak için bir pusula bile kullanabilir ve doğru noktayı bulduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Bu felsefeyi izleyenler, akvaryumları pencerelerin sağına, tercihen evinizin veya ofisinizin kuzey tarafına yerleştirmenizi tavsiye eder. Bu düzenlemenin evinizi pozitif enerji ile doldurmanın mükemmel bir yolu olduğu söyleniyor.

Akvaryumların asla pencerenin soluna yerleştirilmemesi gerektiğini söylüyorlar, çünkü bu özellikle işinizde ve romantik ilişkilerinizde kötü enerjiyi çekebilir.

Feng Shui ayrıca akvaryumunuz için belirli sayıda balık seçmenizi önerir. Bu sayının bir döngünün doruk noktasını temsil ettiği söylendiği için toplam dokuzun katı olmalıdır.

Doğru renk paleti

Bazı kişiler evcil hayvan dükkanlarından balık alırken renklerine dikkat eder. Renklerin ardındaki varsayılan anlamların kısa bir özetini aşağıda veriyoruz:

  • Turuncu: Refah ve bolluk
  • Kırmızı: Zenginlik, şifa ve güç
  • Siyah (ve koyu kahverengi): Otorite, para ve bilgelik
  • Maviler: Huzur ve mutluluk
  • Beyaz: Huzur ve temizlik

Balık rengi ve çevreleri

Balıkların renklerini çevreleriyle uyumlu hale getirmek, birlik duygusu yaratmak ilginç olabilir. Baskın renk, hayatta en çok ne istediğinizi ifade eden renk olmalı ve istenmeyen çatışmalardan kaçınılmalıdır.

minik batık gemi

Çalışma ortamınızı iyileştirmek istiyorsanız akvaryumunuzu her çalışanın hayran kalabileceği bir yere yerleştirmenizi öneririz. Bu şekilde, hiç kimse bir başkası tarafından zor ya da daha kötü durumda hissetmez.

Akvaryumlar, hastalara huzur ve dinginlik duygularını iletmek için de kullanılabilir, bu yüzden diş hekimliği uygulamalarında bu kadar yaygın bir manzaradır.

Hijyen: Akvaryumunuzun bakımının anahtarı

Bir balık tankı, esas olarak hijyenle ilgili olarak, doğru konumun yanı sıra başka bakımlara da ihtiyaç duyacaktır.

Balıklar sularında nefes alır, “içer” ve beslenir, bu nedenle her zaman mükemmel durumda olması gerekir. Aksi takdirde, balığınız uzun süre hayatta kalamaz.

İdeal olarak, akvaryumunuzun boyutu ve popülasyonu için özel olarak seçilmiş kendi filtre sisteminize ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca akvaryumun içini temizlemeniz ve ayda en az bir kez suyu tamamen değiştirmeniz gerekecektir.

Tankınızın dibinde yiyecek birikmesine izin vermemek gerçekten önemlidir. Bu, herhangi bir akvaryumdaki ana kirlilik kaynaklarından biridir.

İlginizi çekebilir ...
Deniz Akvaryumu için Nasıl Bakım Yapılmalıdır
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Deniz Akvaryumu için Nasıl Bakım Yapılmalıdır

Deniz akvaryumu bakım, onarımı işlemleri taze su akvaryumuna göre daha karmaşıktır. Ancak, tuzlu su akvaryumunu olağan üstü bir manzaraya sahiptir.