Gökkuşağı İspinozu Bakımı

Gökkuşağı ispinozunu bir evcil hayvan olarak bulundurmak büyük bir sorumluluktur.
Gökkuşağı İspinozu Bakımı
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Gökkuşağı ispinozu, en popüler egzotik kuşlardan biridir. Uyumlu renkleri çok dikkat çekicidir. İnsanlar evlerinde harika göründükleri için onları sahiplenir.

Aslen Avustralya’dan  geliyorlar ve evcil hayvan olarak bakımlarına özel bir özen göstermek gerekiyor. Vahşi doğada, tercihen kuru ama bol su ve bitki örtüsü ile ılıman iklimi severler.

Bu tropik kuşun üç alt türü vardır. Özellikle başlarında renk çeşitliliği vardır. Evcilleştirilenler, farklı bir kökene sahip diğer kuşlarla çaprazlandığı takdirde daha da çeşitli olabilir.

Yaşam alanı: Gökkuşağı ispinozu barınması

Bu kuşlar ılık iklim bölgelerinden geldiğinden, onları en az 18-20 derece sıcaklıkta tutmak gerekir. Bu şartlar varsa, Gökkuşağı ispinozu günlerini evin içinde ve dışında geçirebilir. Uçmak istedikleri için tek bir yerde kalmalarını bekleyemezsiniz.

Gökkuşağı ispinozu güneş ve açık havadan hoşlanır. Bununla birlikte, kuş evlerini yaz aylarında güneşte veya rüzgara karşı herhangi bir koruma olmadan bırakmak ölümcül olabilir. Öte yandan, çok fazla nem veya kötü koku içeren kapalı bir iç mekan, kuş için aynı derecede zararlı olacaktır.

Işığın önemi

Gökkuşağı ispinozunun ışığa ihtiyacı vardır. Bu küçük hayvanlar, yıllık döngülerini katı bir biçimde takip etmelidir. Dinlenme süreleri, ısı, üreme ve tüy dökme bu kuşların zihinsel sağlığını korumak için herhangi bir kesinti olmaksızın gerçekleşmelidir. Gençken, 14 saate kadar gün ışığına ihtiyaç duyarlar.

gökkuşağı ispinozu yavrusu

Kuş yuvası

Bu kuşların çok dost canlısı ve doğal olarak sosyal olmaları nedeniyle, evde iki adet gökkuşağı ispinozunu birlikte beslemek en iyisidir. Aynı türden iki kuş birbirine arkadaşlık edecektir. Ancak, Gökkuşağı ispinozu ile uyumlu bir şekilde birlikte yaşayabilecek başka türler de vardır.

Her durumda, kuşun yuvası kanatlarını çırpabileceği kadar geniş olmalıdır. Bu kuşların, evinizde rahat bir şekilde yaşayabilmeleri için yaklaşık bir metreye ihtiyacı vardır.

Yatay kuş kafesleri, Gökkuşağı ispinozu için dikey olanlardan daha iyidir. Bunun nedeni, bu kuşların uçuş düzenlerinin yatay olmasıdır. Kuş evlerini dekore etmek için farklı seviyelerde ahşap paletler kullanabilirsiniz; bu sayede oyun oynamalarını kolaylaştıracaktır.

Yemliklerini ahşap paletlerin altına yerleştirmemelisiniz, çünkü daha sık temizlemeniz gerekecektir. Gökkuşağı ispinozunun refahı için temiz bir kuş yuvası çok önemlidir.

Gökkuşağı ispinozu beslenmesi

Aldıkları ışık miktarının düzenlenmesine benzer şekilde, yiyeceklerini de ayarlamanız gerekir. Bu kuşlar, yılın dönemine bağlı olarak farklı yiyecekler veya yiyecek kombinasyonları yerler.

Gerekli miktarda karbonhidrat, protein veya yağ dinlenme süreleri ile üreme zamanları arasında değişecektir. Evcil hayvanınızın gerekli besin maddelerini alması da çok önemlidir.

uygun yemlik

Gökkuşağı ispinozunun beslenme ihtiyacının büyük bir bölümünü sağlayan ticari kuş tohum karışımları vardır. Beslenme programlarını tamamlamak için birkaç meyve ve sebze ekleyebilirsiniz.

Böcek yiyici olduklarından, gökkuşağı ispinozları için en iyi tatlı etli solucanlardır. Eğer solucanlar canlıysa bu daha da iyidir.

Dikkate alacağınız bir diğer faktör ise sularıdır. Gökkuşağı ispinozu, suyu o kadar çok sever ki genellikle içinde banyo yapar. Su, bu hayvanlar için çok önemlidir, bu yüzden onlara içlerinde yıkanmaları için derin bir su kabı ve içmeleri için temiz bir suluk verin.

Gökkuşağı ispinozu için günlük bakım

Kuşların çoğunda olduğu gibi, Gökkuşağı ispinozu elde tutulmaktan hoşlanmaz. Kırılgan kuşlar olmasalar da, onları tutmak çok strese neden olur. Onu ne kadar az tutmaya çalışırsanız o kadar iyidir.

Kısacası, bir Gökkuşağı ispinozunu bir evcil hayvan olarak bulundurmak büyük bir sorumluluktur. Egzotik hayvanlar olduğu için, hastalanmaları durumunda her zaman uzman bir profesyonele gitmek gerekecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.