Yer Solucanları Hakkında 5 İlginç Bilgi

29 Ocak 2021

Bu hayvanlar bahçenizde yaşıyor, gözleri ve bacakları yok ve gerçekten hızlı hareket ediyorlar … Yer solucanları çok garip yaratıklar! İşte bu hayvanlar hakkında ilginç bilgileri öğrenmek için bugünkü yazımızı okuyabilirsiniz!

Yer solucanları hakkında 5 ilginç bilgi

Solucanların nasıl yemek yediklerini ve çoğaldıklarını hiç merak ettiniz mi? Veya gözleri olmadan yer altında nasıl yaşayabilidiklerini? Diğer bazı şaşırtıcı bilgilerle birlikte bu soruların cevaplarını bulmak için yazımızı okumaya devam edin.

1. Yemek yemeyi çok severler

Ağızlarını veya kaç dişleri olduğunu göremezsiniz, çünkü bunların hiçbirine sahip değiller. Görebildiğiniz tek şey çok fazla yedikleri. Peki ama nasıl yapıyorlar bunu? Aslında tek yaptıkları bedenlerini genişletmektir. Bu küçük yaratıkların büyük bir iştahı vardır ve saatlerce organik atıkları yemekle uğraşırlar.

Bunu, bir vakum gibi kullandıkları bir tür delik yoluyla yaparlar. Esasen, sadece bir günde toplam ağırlıklarının yarısı kadar yiyecek yiyebilirler! Dahası, yılda 5 kilodan fazla gıda işleyebilirler. Asla yorulmazlar ve her zaman açtırlar, bu yüzden sindirim sistemleri tükettikleri besinleri hızlı bir şekilde işler.

2. Nemli alanlarda yaşarlar, ancak su birikintilerini sevmezler

Solucanlar nemli bölgelerde yaşamaya mecburdur çünkü derilerinden nefes alırlar. Sürekli neme ihtiyaç duyarlar. Fakat su birikintileri veya diğer sulak alanlar onlar için ölümcüldür.

Çok yağmur yağarsa ve yaşadıkları yer aşırı derecede ıslanırsa, yüzeye çıkar ya da daha yüksek bir zemine giderler. Su kuruduğunda geri dönebilirler veya yeni evlerinde kalabilirler! Her şey ne kadar yiyecek bulduklarına bağlı.

yer solucanları hakkında bilgiler

Aşırı derecede kuru bir alandalarsa, hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları nemi bulmak için iki metre derinliğe kadar delik kazabilirler.

3. Hermafroditlerdir

Solucanlar hakkında bir başka ilginç bilgi, üreme organlarının gözle görünür olmamasıdır. Ancak bu onların üremedikleri anlamına gelmez. Aslında bunu çok verimli bir şekilde yapıyorlar. Aynı zamanda hem erkek hem de dişiler, bu yüzden bir eş bulmakta fazla sorun yaşamıyorlar.

Vücutlarının çevresinde yer alan ve içinde sperm ve yumurta bulunan halkayı genişletmeye başlarlar. O bölgeyi kapatırlar ve birkaç gün sonra yavru solucanlar ortaya çıkar! Bahçenizde bu kadar çok solucan olmasına şaşıyorsanız, her kırk beş günde bir ürediklerini bilmeniz bunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

toprakta yer solucanı

Bir şey daha: Solucanlar aseksüel şekilde üremezler, bu da çoğalmak için her zaman bir eşe ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Aynı şekilde kendilerini yenileyebilirler. Yani bir nedenden ötürü ikiye ayrılırlarsa, başlarının olduğu kısım eksik olan kısmı yeniden üretecektir.

4. Işığa karşı son derece duyarlıdırlar

Gözleri yoktur, ancak tenleri o kadar incedir ki ışık ya da sıcaklığı hissettikleri anda, karanlık olan yerin altına geri dönmek zorunda kalırlar. Saksıdan çıkardığınızda bu kadar çılgınca hareket etmelerinin nedeni budur.

Güneş ışığı derilerini kurutur ve nefes almalarına engel olur. Bu yüzden ışıktan uzaklaşmak için her şeyi yaparlar.

5. Ekosistemde hayati bir rol oynarlar

Yer solucanları, bitkilerin, çiçeklerin ve bahçelerin büyümesine yardımcı olan verimli topraklar yaratmaya yardımcı olur. Ayrıca toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirir ve bakteri aktivitesini arttırmaya yardımcı olurlar.

Topraktaki doğal karbon ve azot döngüsünde rol oynarlar. Organik atıkları kompost haline getirerek, bunların çöplüklerde birikip kirlenmeye ve hastalıklara neden olmasını önlerler. Birçok kuş onları yer, bu da soluncanların besin zincirinin bir parçası oldukları anlamına gelir. Öyleyse, solucanlar ve yaptıkları her şey için minnettar olalım!