Kuş Bakımı 101: Muhabbet Kuşu Nasıl Bakılır?

Muhabbet kuşları sizler için mükemmel bir minik dost olabilir. Ayrıca onları eğitmek de mümkündür.
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Muhabbet kuşları, kediler ve köpeklerden sonra en popüler üçüncü evcil hayvanlardır. Pahalı değillerdir, ancak onlara kendilerini rahat hissetmeleri için gereken ilgiyi vermek önemlidir. Bu yazımızda, muhabbet kuşu bakımı hakkında bilgi vereceğiz. Muhabbet kuşları için en uygun ortam, kafes ve yem nedir? Bu sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir muhabbet kuşunun yaklaşık 11 yıl kadar bir ömrü vardır. Aile hayatına rahatça uyum sağlayabilmesi onu ideal bir evcil hayvan yapar. Ayrıca ona bazı kelimeleri öğretebilirsiniz.

Ana vatanı Avustralya olan muhabbet kuşları genel olarak sürü halinde gezmektedir. Bu nedenle, tercihen kendi türünde başka bir kuşla birlikte yaşamalıdırlar.

Muhabbet kuşu bakımı için bilmeniz gerekenler

  • Kafes seçimi

Muhabbet kuşu, geniş alana ihtiyaç duyan ve çoğunlukla yatay olarak uçan bir hayvandır. Bu nedenle, kafesin ideal büyüklüğü, genişliği yaklaşık olarak 40 cm, uzunluğu ise en az 70 cm olacak şekilde olmalıdır. Bu, kafesin içinde hareket etmesini ve oyun oynamasını kolaylaştırır bu da hayvanı mutlu eder.

Ayrıca dikdörtgen şeklinde bir kafes seçmelisiniz. Çünkü, muhabbet kuşları korktukları zamanlarda kafesin köşelerine saklanmak isteyen kuşlardır. Yuvarlak kafes satın alırsanız, böyle bir şansları olmaz.

Muhabbet kuşlarının, her 15-20 dakikada bir dışkılayan hayvanlar oldukları göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle çift altlıklı bir kafes almanızı tavsiye ediyoruz. Böylece hayvanı rahatsız etmeden kafesi kolayca temizleyebilirsiniz.

  • Kafesin içi

Kafesin içinde, bir su kabı, bir yem kabı, ve kuşun gagasını ve tırnaklarını törpülemesi için bir mürekkep balığı kemiği bulunmalıdır. Bunlar muhabbet kuşu bakımı için gerekli olan temel şeylerdir. Kuşlarınızın ihtiyaçlarına her zaman önem vermelisiniz.

Temizlemesi kolay olduğu için üst ağzı açık olan plastik yemliklerin kullanılması tavsiye edilir.

Ayrıca kuşunuzun üzerine konması ve dinlenmesi için kafese birkaç tünek (çubuk) koyabilirsiniz. Ağaç dalları gibi doğal materyallerden yapılan tünekleri seçmeniz kuşunuz için en iyisi olacaktır.

Farklı boyutlarda ve renklerde oyuncakların yanı sıra küvetler de evcil hayvanınızı mutlu edebilir. Muhabbet kuşları suya girip serinlemeyi severler ve bu sayede kendilerini temizleyebilirler. Suyu günlük olarak değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

  • Kafesi koymak için en uygun yer

Muhabbet kuşu bakımı için dikkate alınması gereken diğer önemli bir nokta ise kafesin nereye yerleştirileceğine karar vermektir. 

Kafesi doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde yeterince güneş ışığı alan bir yere koymanız tavsiye edilir. Kafesi evde ani sıcaklık değişimleri olan ya da esen yerlere koymamalısınız. Örneğin, mutfaklara ya da açık kapıların veya pencerelerin yanına koymamanız gerekir.

Ayrıca kafesin yerini sık sık değiştirmemeniz tavsiye edilir.

  • Hijyen

Kafesi her gün düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Yem kabuklarını ve pislikleri içeren kafesin altlığını temizleyin. Kafesi haftada bir kez su veya sabunla yıkayın. Kafesi temizlerken toksik içermeyen ürünler kullandığınıza emin olun.

Ayrıca tahta çubukları sık sık değiştirdiğinize ve yem ve su kaplarını temiz tuttuğunuza emin olmalısınız.

  • Yem

Bir muhabbet kuşunun çeşitli gıdalarla beslenmesi gerekir. Tohum, meyve ve sebze karışımı idealdir. Muhabbet kuşları taze, yıkanmış ve de kurutulmuş marulu çok severler. Ayrıca meyve de yerler, örneğin elma.

mavi muhabbet kuşları

Evcil hayvanınız için en iyi gıdaları öğrenmek için her zaman bir veterinere danışın. Patates, avokado ve maydanoz gibi yiyeceklerin hayvanın sağlığına zararlı olabileceğini unutmayın.

  • En iyi ortamı yaratmak

Kafesi koymak için bir yere karar verdikten ve bu yerin rahat olduğunu onayladıktan sonra, kuşun dinlenebilmesi için iyi bir ortam hazırlayın. Kafesin üzerini bir bezle örtün ve hava alabilmesi için bir delik bırakın.

İlk zamanlarda, kuşunuzla yavaş yavaş etkileşim kurmanız da önemlidir. Kapalı bir odada olmak koşuluyla, kuşunuzu arası sıra kafesten dışarı çıkarmanız onun için faydalı olacaktır. Bunu yapmadan önce uygun güvenlik önlemlerini almanız gerekir. Ayrıca odanın biraz kirlenebileceğini de unutmayın.

  • Sağlığına dikkat edin

Her evcil hayvanda olduğu gibi, kuşunuzun da sağlığına dikkat etmelisiniz. Bunu yapmak için davranışında veya boyutunda olası değişikliklere dikkat etmek önemlidir.

  • Muhabbet kuşunun çoğalması

Muhabbet kuşları yalnız yaşamayı sevmez bu nedenle başka bir muhabbet kuşuyla birlikte yaşaması tavsiye edilir. 2 erkek, ya da 1 erkek 1 dişi muhabbet kuşu aynı kafesi paylaşabilir. Fakat 2 dişi muhabbet kuşunun aynı kafesi paylaşmamasına dikkat edin.

Son olarak, bir profesyonel tarafından yapılmadığı sürece muhabbet kuşlarının kanatlarının veya tırnaklarının kesilmemesi tavsiye edilir.

İlginizi çekebilir ...
Evcil Hayvan Sahibi Olmak 10 Yaş Gençleştiriyor!
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvan Sahibi Olmak 10 Yaş Gençleştiriyor!

Bir evcil hayvan sahibi olmak her gün alabileceğiniz en iyi ilaçtır ve siz bunu zaten biliyorsunuz. maceraperest dostunuz sayesinde biyolojik saati...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.