Muhabbet Kuşları ile İlgili 5 Büyüleyici Gerçek

Bunu zaten biliyor olabilirsiniz, ancak muhabbet kuşları eşlerine karşı tüm yaşamları (ya da eşlerinin yaşamları) boyunca sadık kalırlar. Ne kadar da sevimliler, öyle değil mi? Bu gibi diğer büyüleyici gerçekler için bu makaleye göz atın!
Muhabbet Kuşları ile İlgili 5 Büyüleyici Gerçek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Muhabbet kuşları sadece küçük boyutlarından ve güzelliklerinden dolayı uluslararası olarak tanınmamışlardır ve bu nedenlerle popüler değillerdir. Bu kuşlar aynı zamanda samimiyeti, mutluluğu ve zekası ile de tanınırlar. Bugün size muhabbet kuşları ile ilgili biraz daha enteresan nitelikler ve eğlenceli gerçekler anlatacağız.

Muhabbet kuşları ile ilgili 5 büyüleyici gerçek

Muhabbet kuşlarının görünümleri, davranışları ve yaşam tarzları ile ilgili ilginç şeyler öğrenmek için okumaya devam edin. Bugün size bahsedeceğimiz bu 5 şey gerçekten de çok büyüleyicidir.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu Beslemek: Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Pek çok farklı muhabbet kuşu türü vardır

En çok bilinen türü, muhtemelen hepimizin bildiği klasik muhabbet kuşudur. Fakat onları esaret altında yetiştirmek, bütün bu farklı tür ve alt türlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Günümüzde hala, bilinen yaklaşık 16 muhabbet kuşu türü vardır. Bu kuşlar iki gruba ayrılırlar: Mavi ve yeşil. Mavi muhabbet kuşlarının genellikle çok fazla mavi ve beyaz tüyleri vardır. Yeşil muhabbet kuşlarının ise genellikle çok fazla yeşil ve sarı tüyleri vardır.

Evcil hayvan olarak sahip olunabilecek en yaygın türler: Muhabbet kuşu, tarçın renkli muhabbet kuşu, Ino muhabbet kuşu, Opal desenli muhabbet kuşu, Albino (beyaz) muhabbet kuşu ve Lutino muhabbet kuşudur.

muhabbet kuşları hakkında ilginç gerçekler

Muhabbet kuşlarının ortalama yaşam beklentisi, onlara gösterdiğiniz bakıma bağlıdır

Bir muhabbet kuşunun ortalama yaşam süresi 6-10 yıl arasındadır. Bu süre, belirli bir cinse bağlı olarak az da olsa değişebilir. Fakat iyi koşullarda, 15 yıla kadar yaşayabilecek bazı kuşlar vardır.

Bir muhabbet kuşunun esaret altında ne kadar süre yaşayabileceği, çevrelerine ve aldıkları özene bağlıdır. Kuşunuzun uzun yıllar boyunca sizinle birlikte olmasını istiyorsanız, o zaman onların yaşam kalitelerine yatırım yapmalısınız.

Bu yazıya da göz atın: Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Muhabbet kuşları beden dillerini kullanırlar

Muhabbet kuşları güzel şarkı söyler ve kelimeleri bile öğrenebilir. Ama hepsi bu kadar değildir. Bunun yanı sıra, bu kuşlar beden dillerini, duygularını ifade etmek ve iletişim kurmak için kullanırlar. Muhabbet kuşlarının vücut dili karmaşık ve çeşitlidir ve her türlü jest ve hareketten oluşur.

İşte en yaygın olanlardan bazıları:

  • Kanatlarını açmak: Bir muhabbet kuşunu kanatları açık olarak yorumlamanın birkaç yolu vardır. Eğer hava gerçekten sıcaksa, evcil kuşunuz muhtemelen sadece serinlemeye çalışıyordur.
  • Ordan oraya zıplamak: Bir muhabbet kuşunun kafesindeki dalların ya da barların etrafına sıçraması normaldir. Atlamak, muhabbet kuşunuzun bulunduğu yerde mutlu ve aktif hissettiğini gösteren harika bir işarettir.
  • Tek ayak üstünde durmak: Bu aynı zamanda oldukça yaygındır ve rahatlama durumunda oldukları anlamına gelir.
  • Kuyruğu bir tarafa alarak tüyleri kabartmak: Dişi muhabbet kuşları çiftleşme mevsiminde bu hareketi yapar.
  • Tüylerin dümdüz vücuda yapışık olması: Eğer muhabbet kuşunuz bunu yaparsa, bu onların ortamındaki bir durumdan ya da bir şeyden korktukları veya rahatsız oldukları anlamına gelir.
  • Tüylerini temizleme: Muhabbet kuşları tüylerini ve vücutlarını temizlemeyi sever. Eğer muhabbet kuşunuz bunu yapmak için her gün saatlerini harcıyorsa, bu harika bir işarettir. Çünkü bu davranış, kendilerini rahat ve güvende hissettikleri anlamına gelir.
  • Sessizlik ve hareketsizlik: Sessizlik ve hareketsizlik genellikle kötü işaretlerdir. Sağlıklı muhabbet kuşları genellikle aktif ve mutludur. Şarkı söylemiyor, zıplamıyor, yer değiştirmiyor ya da yemek yemiyorlarsa hasta olabilirler. Ayrıca, “suskun” ya da hareketsiz olmalarının bir sebebi de korkmaları olabilir.
mavi muhabbet kuşu

Tek eşlilerdir ve istikrarlı ilişkileri vardır

Muhabbet kuşları ile ilgili en sevdiğimiz ilginç bilgilerden biri, tek eşli olmalarıdır. Bunun anlamı bu kuşların ömür boyu istikrarlı ilişkiler kurmalarıdır. Sadece eşleri öldüğünde yeni bir ilişki kurarlar.

Fakat birçok muhabbet kuşu, bir eşin ölümünden sonra şiddetli bir yas döneminden geçer ve hatta kendisi de ölebilir. Yani, bir yerine iki muhabbet kuşu almak en iyisidir. Tek bir muhabbet kuşu, sadece kendi ile baş başa kalırsa, kendisini inanılmaz yalnız hissecektir.

Etraflarında türlerinin diğer üyeleri olduğunda daha iyi gelişir ve daha mutlu hayatlar yaşarlar. Üreme konusuna gelince, onlara yalnızca bir yuva verirseniz yumurta bırakırlar.

Bizim geçirdiğimiz hastalıklar gibi birçok hastalığı kapabilirler

Muhabbet kuşları çok hassastır ve uygun bakım olmadan kolayca hastalanabilirler. Hatta, insanların muzdarip olduğu hastalıklara çok benzeyen hastalıklara bile maruz kalabilirler.

Astım, diyabet, depresyon, bronşit ve anemi, hem insanlarda hem de muhabbet kuşlarında olabilir. Ancak endişelenmeyin. Bu, muhabbet kuşlarının aynı hastalıkları insanlara bulaştırabileceği anlamına gelmez.

Bugünlük bahsedeceğimiz ilginç bilgilerin hepsi bu kadar! Umarım bu makalede muhabbet kuşları hakkında çok şey öğrenmişsinizdir. Belki de evcil hayvan olarak bir çift edinmeniz için size ilham verdik!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Arrowood, P. (1991). Male-male, female-female and male-female interactions within captive canary-winged parakeet Brotogeris v. versicolurus flocks. Acta XX Congressus Internationalis Ornithologici. https://doi.org/10.1055/s-0030-1263259

  • Navarro, J. L., Martella, M. B., Bucher, E. H., The, S., Bulletin, W., & Dec, N. (1995). Effects of laying date, clutch size, and communal nest size on the reproductive success of monk parakeets. The Wilson Bulletin. https://doi.org/10.1073/pnas.0703993104


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.