Logo image
Logo image

Kuşların Kökeni ile İlgili Neler Biliyoruz?

2 dakika
Kuşların nereden geldiğini ve nasıl uçmaya başladıklarını öğrenmek ister misiniz? O halde kemerlerinizi bağlayın, dinozorların yaşadığı döneme kadar geri gidiyoruz!
Kuşların Kökeni ile İlgili Neler Biliyoruz?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kuşların kökeni ve evrimi, paleontologlar ve biyologlar için en büyük gizemlerden biridir. Şu anda kuşların kökeni ile ilgili neler bildiğimizi öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!

Kuşların kökeni

Kuşların kökeni ile ilgili bir fikir birliği vardır: Birçok bilim insanı, kuşların dinozorlardan evrimleştiğine inanıyor. Daha spesifik olarak, kuşların çok iyi bilinen velociraptor gibi türleri de içeren bir dinozor ailesi olan kölurozorlardan (coelurosauria) geldiği düşünülmektedir.

Söyleyebileceğimiz kadarıyla, kuşlar ve dinozorlar arasındaki bağlantı, günümüzde gördüğümüz kuşlar ile tüylü dinozorlar arasında çiftleşme sonucu ortaya çıkmış gibi görünen pterodaktil ya da arkeopterikstir. Bu hayvanın büyük tüyleri ve keskin dişleri vardı ve uçabiliyordu.

Kuşların kökenine ilişkin araştırmalar ilk olarak Darwin döneminde başlamıştır. Darwin’in Türlerin Kökeni adlı kitabının yayınlanmasından bir yıl sonra, araştırmacılar ilk fosilleşmiş tüyü keşfetti. Kuşların evrimindeki her türlü teori ve potansiyel bağlantı için başlangıç noktası buydu.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Dodo Kuşu Tam Olarak Neden Yok Oldu?

Some figure

Kuşların kökeni: Dinozorlara ne açıdan benziyorlar?

Kuşlar ve dinozorlar arasındaki en büyük benzerlik tüyleridir. Her ne kadar birçoğunun sade ve ince tüyleri olsa da, neredeyse kuş gibi karmaşık tüylere sahip bazı dinozorlar da vardı.

Ancak kuşlar ve dinozorlar arasında daha da büyük bir benzerlik vardır: Kemik yapıları. İskeletlerinde, özellikle de kuşlar için her ikisi de çok önemli olan lades kemiği olarak bilinen kemikte ve göğüs kemiğinde bazı belirgin benzerlikler vardır.

Dinozorların ciğerlerinde bile kuşlarda gördüğümüze benzer hava keseleri vardı. Bazı bilim insanları dinozorların kuşlara benzer şekilde uyuduklarını ve kafalarını sıcak tutmak için bacaklarının altında bıraktıklarını düşünüyor.

Dinozor biyolojisi ve davranışı bize kuşların kökeni hakkında bazı ipuçları verir. Her ikisinde de kemik iliği boşluğu ve kuşların yumurtaları için kabuk üretmelerine yardımcı olan kalsiyum bakımından zengin bir alan vardır (ve vardı).

Pek çok fosilleşmiş dinozorun yumurtaları için kuluçkaya yattığı keşfedildi. Bunun yanı sıra, bebek dinozorlarının dişleri olmadığı gerçeği, ebeveynlerinin yiyeceklerini çiğneyerek yavruya geri verdiğini gösteriyor.

Bilim insanları ayrıca dinozorların sindirim sistemlerinde küçük taşlar buldular. Bunlar, tıpkı kuşlardaki taşlıklar gibi, yiyecekleri hazmetmelerine yardımcı oluyordu.

Ayrıca mutlaka bir göz atın: Bahçenize Kuşları Çekmek için Neler Yapabilirsiniz?

Some figure

Kuşlar uçmaya nasıl başladı?

Fakat kuşların kökeni dinozorlar ise, kuşlar uçabilmek için nasıl evrimleşmişlerdir? Burada, pterodaktillerin dinozor olmadığını hatırlamak önemlidir. Bu iki teoriye yol açmıştır: Ya çok hızlı koşan dinozorlar kanatlarını denge için kullanmaya başladı ya da ağaçta yaşayan dinozorlar kanatlarını daha güvenli bir düşüş için kullandı.

Yani bu, kanatların uçmak için bir araç olarak kullanılmak ile başlamadığı anlamına gelir. Yavaş yavaş, dinozorların “kolları” dengede kalmalarına ya da yavaşça düşmelerine yardımcı olmak için gelişmiştir.

Sonra, süzülerek uçmaya başladılar ve gittikçe onların soyundan gelenlerin (kuşların) uçabileceği noktaya daha fazla yaklaştılar. Dinozorların soyu tükendiğinde, aralarından bazılarının hayatta kalması gerekecekti.

Böylece, bu hayatta kalan dinozorların soyundan gelenler kuşların evrimini mümkün kılmıştır ve bugün milyonlarca kuş dünyanın dört bir yanında gökyüzünde süzülmektedir. Harika, değil mi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Feduccia, A. (1999). The origin and evolution of birds. Yale University Press.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.