Bir Köpek Evlat Edinmek ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir Köpek Evlat Edinmek ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 23 Eylül, 2018

Bir köpek evlat edinmek, en soylu hareketlerden bir tanesidir. Ancak aynı zamanda  bir köpek sahibi olmak çok dikkatli bir şekilde düşünmeniz gereken ciddi bir karardır. Bu nedenle, eğer bir köpek evlat edinmek aklınızda varsa, ilk olarak düşünmeniz gereken bazı şeyleri sizin için sıraladık. Okumaya devam edin!

Bir köpek evlat edinmeden önce kendinize sormanız gereken sorular nelerdir?

Bir köpeği evlat edinmeye karar vermeden önce, nihai kararı vermeden evvel kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır.

Neden Bir Köpek İstiyorsunuz?

Hayvansever insanlardan bazıları, bu sevgi ile, bir evcil hayvan sahibi olmanın getirdiği sorumluluğu birbirine karıştırır.  Bazı insanlar sadece daha önceden hoşlarına giden cins bir köpek gördükleri ve bir tane edinmek istedikleri için bir köpek evlat edinirler. Bazıları ise sadece çocukları bir köpek sahibi olmak istedikleri için bunu yaparlar. Bu sebeplerden herhangi biri için bir köpek sahiplenmek, hem siz hem de köpeğiniz açısından sağlıksız bir durumdur.

Eğer bir köpek evlat edinmenin getireceği sorumlulukları hiç düşünmediyseniz, sonunda ondan yorulma ihtimaliniz çok yüksektir. Hiçbir şekilde köpeğinizi terk etmeyi aklınıza dahi getirmemelisiniz.  Bu ne yazık ki çok sık yaşanan bir durumdur.

Bir köpeğin, oyuncak bir ayı olmadığını ve 15 yıla kadar yaşayabileceklerini unutmayın. Eğer bir köpek sahibi olmanın getireceği sorumlulukları alabileceğinizi düşünüyorsanız, o zaman hiç durmayın! Eğer emin değilseniz, o halde bir kez daha düşünmek için kendinize biraz daha zaman ayırın.

kafeste yavru köpekler

Yeterli Zamanınız Olacak Mı?

Köpeklerin mutlu ve sağlıklı olması için duygusal ilgiye ihtiyaçları vardır. Ve aynı zamanda tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için günde üç kez yürüyüş yapmaya, egzersize, oyun oynamaya ve sizinle zaman geçirmeye de ihtiyaç duyarlar. Kısacası, sevildiklerini hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Eğer tüm gün dışarıdaysanız ya da eve geldiğinizde hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, bir köpek evlat edinmeyi aklınızdan çıkarmanız en iyisi olacaktır. Belki başka bir evcil hayvan türü sizin için daha uygun olacaktır.

Yeterli Para Kazanıyor Musunuz?

Gelin lafı hiç dolandırmayalım, bir köpeğe bakabilmek için paraya ihtiyacınız vardır. Bir köpeği evlat edindiğiniz zaman, hatırı sayılır sayıda birbirinden farklı şeyi düşünmeniz gerekir: yatak, çarşaf, mama kasesi, su kabı, oyuncak, yakalık,tasma vb. İlk aydan itibaren aşılarını planlamanız, ona bir mikroçip taktırmanız ve tüm belgelerini almanız gerekir. Diğer bir deyişle, bütün bunlar belli bir paraya mal olur. Eğer bunların hepsini karşılayabiliyorsanız, o halde hiç durmayın!

Evinizi Paylaşmaya Hazır Mısınız?

Bir köpek evlat edindiğiniz andan itibaren evinizin artık sadece sizin değil, aynı zamanda da köpeğinizin olduğunu unutmamanız önemlidir. Özellikle de eğer bir yavru köpek evlat edindiyseniz, bu konuda hazırlıklı olmanız gerekir. Yavru köpeğiniz mobilyaları çizebilir, ayakkabılarınızı yiyebilir hatta yerlere çişini yapabilir. Eğer öfkeye kapılmadan ya da bir facia yaşamadan bunlarla uğraşmaya hazırsanız, o halde bir köpek evlat edinebilirsiniz!

Yaşadığınız Yerde Köpek Sahibi Olabileceğinizden Emin Misiniz?

Bunu düşünmeniz ve bir köpek evlat edinmeden önce bundan kesinlikle emin olmanız çok önemlidir. Çünkü köpeklere izin vermeyen bazı apartmanlar vardır. Eğer eviniz kiralıksa, ev sahibinizin bir köpek almanıza izin vermemesi kuvvetle muhtemeldir. Eğer bir köpek evlat edinmeye çoktan karar verdiyseniz, bulunduğunuz yerde bir problem olup olmayacağını sorup öğrenmelisiniz. Böylece oluşacak herhangi bir problemi engellemiş olursunuz. Eğer ailenizle yaşıyorsanız, tabii ki onlara da danışmanız gerekir!

tatil köpek ve çocuk

Peki ya Tatile Gittiğinizde?

Köpeğinizin uzun yıllar boyunca sizinle olacağını unutmayın. Bu nedenle, eğer çok fazla seyahat ediyor ya da sık sık tatile gidiyorsanız, bir plan yapmalı, evcil hayvanınızı bırakacak bir yer bulmalı ve bu bırakacağınız yerdeki insanların köpeğinize aynı sizin baktığınız gibi bakacağından emin olmanız gerekir. Bunun için bazı köpek kulübeleri vardır; ancak bazen köpekler bu gibi yerlere iyi bir şekilde adapte olamazlar ve bazı problemler yaşayabilirler. Bir köpek evlat edinmeden önce düşünmeniz gereken bir diğer şey de budur.

Bir köpek sahibi olmak, bir oyun ya da hafife alınacak bir şey değildir. Bunun anlamı, hayatınızın uzun bir süresinde size eşlik eden bir arkadaşınız olacak demektir. Ki bu da hesaba katmanız gereken artıları ve eksileri var demektir. Bu nedenle, bir kez bir köpek evlat edindiğiniz zaman, o saatten sonra kararlı ve sorumluluk sahibi olmalısınız.

Unutmayın, köpeklerin de duyguları vardır ve onlar da duygusal anlamda acı çekebilirler. Ancak köpekler karşılık beklemeden sevgi duyarlar ve sahiplerine karşı sadıktırlar; tam da bu sebeple, onlar da sizin sadakatinizi hak ediyorlardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.