Yavru Köpek Sahiplenmek? Unutmayın, Onlar Birer İnsan Değil!

Yavru Köpek Sahiplenmek? Unutmayın, Onlar Birer İnsan Değil!

Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2018

Bir yavru köpek sahiplenmek hayatınızda verebileceğiniz en büyük karar. Bu, aynı zamanda size büyük bir tatmin yaşatacak kararlardan da biridir. Yine de, bir defa yavru köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde, ona nasıl davranacağınızı bilmelisiniz. Unutmayın, o bir insan değil.  

Bazı insanlar bir hayvana, insana davrandığı gibi davranmanın sevgiyi göstermenin bir yolu olduğuna inanıyor. Gerçekte, bir köpeğe insana davrandığınız şekilde davranmak bir çeşit istismar sayılır. Aşağıda nedenlerini okuyabilirsiniz.

Eğer bir köpek sahiplendiyseniz unutmayın, onlar birer insan değil.

sevimli yavru köpek

Köpekler bazı açılardan insanlara benzemesine rağmen, onların kendilerine özgü ihtiyaçları olan hayvanlar olduğunu unutmamalısınız. Bu köpekleri daha az sevmemiz gerektiği ya da onlara karşı duyarsız olmamız gerektiği anlamına gelmez. Sadece her canlının yerinin farklı olduğu anlamına gelir.

Köpeklerin insanlarla olan en büyük benzerlikleri birileriyle ilişkide olduğunu, sevdiğini ve sevgisine karşılık aldığını hissetme ihtiyacıdır. Onlar da sosyal ve duygusal canlılardır. Buna rağmen insanlardan büyük farklılıkları da vardır. Tatları ayırt edemediklerinden, insan yemekleri ile onları beslemek sandığınızdan daha zararlıdır.

Onlar insan değildir, bu nedenle onlara insan gibi davranmayın

Bir köpeğe insan gibi davranmak yarardan çok zarar verir. Nedenleri ise;

  • Köpekler bir lidere ihtiyaç duyar: Köpekler sürü hayvanlarıdır. Bu nedenle bir lider tarafından yönetilmeye ihtiyaç duyarlar. Eğer bir köpeğe sizin eşitinizmiş gibi davranırsanız o kendini kaybolmuş hissedecek ve sahip olmadığı halde lider rolünü üstlenecektir. Bu da sahibi ile arasında liderlik çatışması çıkaracaktır. Böyle bir durumda da, bir köpek için en önemli şey olan, sevildiğini hissetme ihtiyacına zarar verecektir.
  • Kimliklerini kaybederler: İnsanlaştırılmış bir köpek (insan gibi davranılan) kimlik ve kişilik problemleri yaşayabilir. Diğer köpeklerle olmak istemeyecek, hayatı ona bağlıymışçasına sahibine tutunacaktır. Köpek kendi kişiliğini geliştiremeyecek ve öz saygısı düşük bir köpek olacaktır. Diğer köpeklerle ve ona ilgi göstermeyen insanlarla ilişki kurmada problemler yaşayacaktır.
  • Tutarsız olurlar: Diğer hayvanlarla ve insanlarla sosyalleşme bir köpeğin gelişimi ve tutarlılığında önemli bir parçadır. Eğer bir hayvan sosyalleşmeden yoksunsa, bazı durumlarda garip yada uygunsuz tepkilerde bulunabilir.

Bir köpeğe nasıl davranılacağı ile ilgili diğer gerçekler

  • Değişim onları korkutacaktır: Eğer birkaç günlüğüne tatile gittiyseniz insanlaştırılmış bir köpek negatif tepkiler verecektir. Size o kadar bağlı olacaktır ki, onu bir balonun içinde yetiştiriyormuşsunuz gibi görünecektir. Balonun dışında (yani sizin yokluğunuzda) köpeğiniz yardıma muhtaç olacak ve nasıl hayatta kalacağını bilemeyecektir. Onu bir arkadaşınıza, onu tanıyan biriyle yada bir köpek oteline bıraksanız bile fark etmeyecektir. Köpeğiniz insanlaştırılmış bir köpekse bu yeni duruma adapte olamayacaktır.
köpek sahiplenmek

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu uyarılar köpeğinizi sevmeyi bırakın anlamına gelmiyor, hatta tam tersi bir anlama geliyor. Yalnızca, yavru köpeğinizin bir insan olmadığını hatırlamalı ve ona bir insana davrandığınız gibi davranmamalısınız. Bu durumda eviniz onlara huzurlu ve mutlu bir ortam sağlar.

Yavru köpeğinizi bir insan gibi yetiştirmemeli, ona insan gibi davranmamalısınız. Köpeğiniz hala küçükken onu güçlü bir karaktere ve kendi kişiliğine sahip, size ve koşullara uyum sağlayabilecek bir köpek gibi yetiştirmelisiniz. Kısacası, onun gerçekte olduğu gibi, bir köpek olmasını engellememelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.