En İyi Dostumuz Köpekler için Sağlıklı İçecekler

Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpekler sadece belli başlı meyveleri tüketebilir, çünkü diğerleri aynı çikolata gibi sindirim sistemleri için zararlıdır. Bu yazımızda, hücre zedelenmesini önleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren sağlıklı içeceklerden bahsedeceğiz.

Köpeğinizin beslenme düzenine sağlıklı ve lezzetli içecekler ekleyerek köpeğinizin sıvı ihtiyacını karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? En iyi dostunuz, doğal meyve ve sebze sularının hem tadını sevecek hem de gereken besin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Aşağıda, köpeğiniz için hazırlayabileceğiniz sağlıklı ve lezzetli bazı içeceklerin tarifini bulabilirsiniz.

Köpeğinizin ihtiyacı olan besinler

Çok sevdiğimiz evcil hayvanlarımıza her zaman besin değeri yüksek ve lezzetli gıdalar vermek isteriz. Fakat köpek vücudunun, insan vücudundan farklı olduğunu unutmamalıyız. En iyi dostumuz olan köpeklerin bizlerden farklı besin ihtiyaçları vardır. Ayrıca, belirli gıdalar tüylü arkadaşlarımız için sakıncalı olabilir.

Lezzetli görünen fakat köpeğinizin sağlığı için oldukça tehlikeli olan birçok gıda vardır. Şüphesiz, insanların çok sevdiği ama köpekler için son derece zararlı bir gıda olan çikolata bunun simgesel bir örneğidir.

Çikolataya ek olarak, bazı meyve ve sebzeler de dahil (özellikle taze ve pişmemiş ) köpeklerin sağlığı için zararlı olan birçok gıda vardır.

Köpeklerin yememesi gereken yiyecekler

  • Meyveler: Köpekler limon, portakal, greyfurt, avokado, üzüm, kuru üzüm, tohum ve macadamia fıstığı yememelidir.
  • Sebzeler: Sarımsak, soğan, pırasa ve frenk soğanı evcil hayvanlar için zehirlidir.
  • İçecekler: Köpekler hazır meyve suları ya da diğer aromalı alkolsüz içecekler gibi gazlı veya şekerli içecekleri kesinlikle tüketmemelidir. Çay, kahve ve çikolatalı içecekler de zararlıdır ve köpeklerden uzak tutulması gerekir. Ayrıca, alkollü içecekler de köpeklerin sağlığı için son derece zararlıdır.
  • Şeker: Evcil hayvanlarımız insanların tükettiği şeker, kurabiye ya da çikolata gibi tatlı şeyleri yiyemez. Bu tür gıdaların yoğun olarak içerdiği yağ, şeker ve un köpeklerin bağışıklık sistemini zayıflatır.
  • Kimyasal veya biyolojik mayalarBu tür gıdaların tüketimi genellikle gaz, ishal ve kusma gibi birçok sindirim problemine neden olur. Yüksek dozda tüketildiğinde, bu maddeler köpeklerimizi zehirleyebilir.

Sağlıklı içecekler: Hangi malzemeler kullanılabilir?

Köpeğiniz için sağlıklı ve lezzetli bir içecek hazırlamak için bazı sebze ve meyveleri kullanabilirsiniz. Köpeğinizin beslenme düzenine sebze ve meyve eklemek, vitamin ve minerallerden yararlanması için çok iyi bir seçenektir. Aynı zamanda, uygun bir miktarda verildiğinde, sindirimi destekler ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Diğer bir yandan, meyveler, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hücre zedelenmesini önlemek için gerekli olan antioksidanları içerir. Antioksidanları genellikle güzellikle ilişkilendirmemize rağmen, bu maddeler serbest radikallerin sebep olduğu hastalıklar ve dejeneratif (hücre zedelenmesine bağlı) hastalıklarla mücadele etmek için gereklidir.

Meyve ve sebzelerden yapılan sağlıklı içecekler yaz için idealdir. Yılın en sıcak günlerinde, evcil hayvanlarımızın sıvı ihtiyacını karşılamamız gerekir. Serinlemeleri sağlamak ve sıvı ihtiyaçlarını dengede tutabilmek için lezzetli ve besleyici içeceklere başvurabiliriz.

Köpekler için 5 sağlıklı içecek >

Yaban mersini Suyu: Yaban mersini suyu, köpekler için en iyi ve en besleyici, sağlıklı içeceklerden biridir. Bu meyve yüksek miktarda antioksidan, C vitamini ve lif içerir. Bununla birlikte, aşırı tüketimi ishale ve kusmaya neden olabilir. Yaban mersini tohumlarını köpeğiniz için meyve suyu yapmadan önce çıkarmanız gerekir.

Besleyici çilekli meşrubat: Yaban mersini gibi, çilekler de mükemmel bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Ayrıca köpek sağlığı için çok faydalı olan sindirimi kolaylaştıran özellikleri vardır. Çilek suyunu en iyi arkadaşınıza vermeden önce süzgeçten geçirmeyi unutmayın.

Karpuz suyu: Karpuz çok yüksek oranda sıvı içerir. Köpeklerin sıvı ihtiyacını karşılamak için mükemmel bir seçenektir. Uygun miktarda karpuz suyu tüketimi birçok vitamin sağlar ve oldukça ferahlatıcıdır. Bu içeceği haftada bir veya iki kez köpeğinize verebilirsiniz. İlk önce çekirdeklerini ayıklamayı unutmayın.

Şeftaliden yapılan sağlıklı içecek: Şeftali demir, çözünür lifler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu nedenle, bağırsak hareketlerini iyileştirmeye ve anemi, kabızlık ve dejeneratif hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Suyunu sıkmadan önce kabuğunu soymayı ve çekirdeğini çıkarmayı unutmayın.

Kavunlu meşrubat: Kavunlar, sindirimi düzenler ve antioksidan özelliğe sahiptir ve A ve E vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca, evcil hayvanlarımızın sıvı ihtiyacını karşılayan mükemmel bir su kaynağıdır.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.