Evde Beslenen Köpeklerin İhtiyaçları

Evde Beslenen Köpeklerin İhtiyaçları

Son Güncelleme: 30 Haziran, 2018

Köpekler yüzyıllardır sahiplenilerek evde besleniyor. Fakat bu gerçeğe rağmen doğal içgüdülerinin de tatmin edilmesi lazım. Her ne kadar, köpekler bizlerin ev hayatına uyum sağlasa da, hissettikleri ve yaptıkları bazı şeyleri durduramazlar. Bunlar, köpeklerin görmezden gelemeyecekleri içgüdüleridir.  

Bu içgüdülerden bir kısmı birlikte yaşamayı zorlaştıran türdendir. Örneğin, bir şeyleri saklamak veya bahçede çukurlar kazmak gibi. Ama, bu tür davranışlar durdurulamaz çünkü bu sadece içgüdü değil, onların karakterlerinin bir parçasıdır.

Köpeğinizin evde tatmin edebileceğiniz içgüdüleri ve ihtiyaçları 

Diğer köpekler ve insanlarla olan iletişimi 

Köpekler sürü hayvanlarıdır. Başka bir deyişle, diğer canlılarla birlikte olmaya ve onlarla iletişim kurmaya alışkındır. Bu da onları çok zeki birer evcil hayvan yapar. Bir köpek balkonda veya bahçede, eve girmesine izin verilmeden kendi kendine oynayarak yaşamını sürdüremez.

Aslında, böyle yalnız koşullarda yaşayan köpeklerin çıldırdığına yönelik hikayeler de mevcut. Bu yüzden de bir köpek sahiplenmeden önce onun başka canlılarla etkileşimde olma ihtiyacını anlamanız lazım. Bundan dolayı, eğer sizinle aynı çatı altında yaşamasına izin vermeyeceksiniz, hiç köpek sahiplenmemeniz daha iyi.

Köpeklerin diğer köpeklerle de etkileşimde olması gerekir. Köpeğinizin dışarıda başka bir köpek tarafından yaralanması veya incitilmesi korkunuz çok normal ama köpeğinizin bu etkileşime ihtiyacı var. Bırakın diğer köpekleri koklasın, onlarla oynasın hatta kavga bile etsin. Hiçbir şey olmaz. Hatta tersine onun için çok iyi olur. 

Yeme, içme ve uyuma

Bu insanların da en temel ihtiyaçlarından. Unutmamalısınız ki evcilleştirilmeden önce köpekler kendi yemeklerini arayıp bulmak zorundalardı. Bu yüzden, temel ihtiyaçları karşılanan her köpeğin en doğal içgüdüsü tatmin edilmiş olur.

Takip etme, kovalama 

Koku duyusu köpekler için çok önemlidir. Köpekler koku duyusunu çevrelerindeki dünyayı hissetmek, anlamak ve iletmek amacıyla kullanırlar. Bu yüzden de burunlarında 250 milyondan fazla koku hücresi bulunur. Ki biz insanlarda bu sadece 10 milyondur.

İşte bu sebeple, yürüyüşe çıktığınızda köpeğinize sanki bir çocukmuş gibi davranmayın. İstediği her şeyi koklamasına izin verin çünkü bu onun çevresini tanımasının en kolay yolu. Evdeyken de bu içgüdüsünü tatmin etmek için oyuncaklarıyla saklambaç oynatarak onu motive edebilirsiniz.

Oyun oynama 

Hareketlilik bir köpek için çok önemli ve bunun en kolay yolu da oyunlar oynamak. Köpeğiniz oyunlar oynamak istediğinde, zamanlama sizin için uygun olmasa da ona uyum sağlamalısınız. Sonucunda onun beynini uyarmış olacaksınız. Ki unutmayın, sağlıklı kafa sağlıklı bir vücut demektir.

Kemik çiğnemek ve oyuncaklarla oynamak köpekler için doğal davranışlardandır. Ve oyuncaklarını ısırdığında onu azarlamayın. Sonuçta oyuncakları bunun için almadınız mı?

Havlamak 

havlayan köpek

Köpeklerin konuşarak iletişim kurma yeteneği vardır ve havlamak da onların konuşmasıdır. Bu yüzden siz eve geldiğinizde, -iyi bir koruma köpeğinin yaptığı gibi- sıradışı sesler duyduklarında veya bir şey istediklerinde havlarlar. Muhtemelen siz ne dediklerini anlamayacaksınız ama bırakın bildiği şekilde iletişim kursun.

Bu iletişim içgüdüsü onların koku alma duyusuyla da ilintilidir. Bu yüzden köpekler insanlara iğrenç gelen şeyler de yapabilirler. Örneğin, diğer köpeklerin idrar ve dışkılarını koklamak gibi. Yine de bu onlar için son derece normal. Bu yolla birbirlerini anlar ve iletişim kurarlar. Biz kim oluyoruz da bunu engellemeye çalışıyoruz ki?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.