Köpeğinizi Yürütürken Yaptığınız Hatalar

Köpeğinizi yürütürken yaptığınız hatalara göz atalım.
Köpeğinizi Yürütürken Yaptığınız Hatalar

Son Güncelleme: 26 Temmuz, 2018

Bazı köpek sahipleri, köpekleri ile günlük yürüyüşlerden hoşlanırlar. Ancak, bazen köpeğinizi gezdirmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Aslında, köpeğinizi yürütürken birçok hata yapıyor olabilirsiniz. 

Eğer hata yaptığınızı düşünmüyorsanız, aşağıda bazı köpek sahiplerinin köpeklerini gezdirirken yaptıkları hatalara bir göz atabilirsiniz. Aynı şekilde, bu hataları nasıl önleyebileceğinizi ve ortadan kaldırabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İlginizi çekebildi mi? Eğer çektiyse, cevapları görmek için okumaya devam edin!

Köpeğinizi yürütürken yaptığınız 5 yaygın hata

Bazı köpek sahipleri, çöp atmak gibi basit ev işlerini hallederken köpeklerini beş dakika yürüyüşe çıkartmanın yeterli olduğunu düşünüyor. Aslında, köpeğinizi yürütmek için daha çok efor sarf etmelisiniz çünkü yürüyüşler köpeklerin rahatlayabileceği uzunluklarda olmalıdır. 

köpeğinizi gezdirirken yaptığınız hatalar

Bu yüzden, köpeğinizi yürütürken acele etmeyin ve aşağıdaki hataları yapmayın.

Köpeğinizin bir şeyleri koklamasına müsaade etmemek

Doğal olarak, köpeğinizin başka bir köpeğin idrarı gibi yerdeki iğrenç bir şeyle ilgilenmeye başladığını gördüğünüzde, onu koklamasına müsaade etmeyebilirsiniz. Bırakın koklasın çünkü köpekler birbirleriyle bu şekilde iletişim kurarlar.

Buna ek olarak, koklamanın önemli iki tane faydası vardır: K öpeğinizin stres atmasını sağladığı için rahatlık ve köpeğinizin yakınlarda kimlerin yaşadığını öğrenmesi ve yürüyüşlerde o kişilere rastlama ihtimaline karşılık yaşadığınız çevreyi iyi tanıması.

Eğer köpeğinizin etrafı koklamasından endişe duyuyorsanız, o halde köpeğinize gerekli aşıları yaptırın ve kurtlardan arındırın. Bu şekilde köpeğiniz sokakta kokladığı şeylerden korunmuş olacaktır.

Köpeğiniz sizi çekiştirmeye başladığında kayışa asılmak

Kayışa asılmanız köpeğinize hiçbir şey öğretmeyecektir. Tam tersine, onu strese sokabilir hatta onun canını yakabilirsiniz. Eğer köpeğiniz tasmasını çekiştiriyorsa, bu kötü alışkanlığı aşması için göğüs tasması almanız en iyisi. Önceki makalelerimizde, köpeklerin tasmalarını çekiştirmelerini önlemek için bazı öneriler bulabilirsiniz.

Köpeğiniz başka köpeklerle oynarken ya da kavga ederken ona bağırmak

Bir köpeği eğitirken bağırmak ve fiziksel şiddet uygulamak söz konusu bile olamaz. Köpeğiniz bir kavganın ortasındayken yapılacak en iyi şey, köpeğinizi ortamdan hızlı bir şekilde uzaklaştırmaktır.

Eğer köpeğiniz sürekli olarak başka köpekleri tahrik ediyor ya da çabuk şekilde tahrik olup saldırıyorsa, profesyonel bir yardım alın. Aynı şekilde dövüşün ortasındayken köpeğinize bağırıp çağırmaya ya da vurmaya çalışırsanız, büyük ihtimalle onu sinirlendirirsiniz ve muhtemelen sizi ısırarak karşılık verir.

Köpeğinizin diğer köpeklere yaklaşmasına izin vermemek

Genel olarak sosyalleşme hem köpekler hem de diğer bütün evcil hayvanlar için çok önemlidir. Bu yüzden, sokakta ya da parkta köpeğinizin sosyalleşmesi ve dost canlısı bir kişilik geliştirebilmesi için diğer evcil hayvanlara ve insanlara yaklaşmasına izin vermelisiniz.

köpeği yürütmek

Her zaman işler güllük gülistanlık gitmeyebilir. Bazen diğer köpeklerle anlaşmazlıklar yaşanır. Bu durumda sinirlenmeyin. Olumlu bir sonuç elde edebilmeniz için sabırlı olun ve diğer köpeğin sahibi ile işbirliği içinde olun.

Çok kısa veya çok uzun süren yürüyüşler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, sadece çöp atarken köpeğinizi yanınıza alıp beş dakika gezdirmeniz yetmez, çünkü sağlıklı olması için sadece tuvaletini yapması yeterli değil.

Diğer yandan, uzun yürüyüşler bazı köpeklerin ihtiyaçlarına ve karakterlerine bağlı olarak zararlı olabilir. Gergin bir köpeğin uzun bir yürüyüşe ihtiyacı varken, yaşlı köpeklere daha kısa yürüyüşler yeterlidir. Köpeğinizle olan alışkanlıklarınız biraz sağduyuya ve rutininizi köpeğinizin ihtiyacına göre ayarlamanıza bağlı olacaktır. Köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda bu hataları yapmamaya çalışın ve birlikte geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarmayı unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.