Yavru Köpek Eğitiminde Erken Uyarıcıların Önemi

Hayatlarının erken dönemindeki uyarıcılar köpek yavrularının duygusal, zihinsel, motor fonksiyonlarının gelişimlerine ve doğdukları günden itibaren sosyal öğrenmelerine olanak sağlar.
Yavru Köpek Eğitiminde Erken Uyarıcıların Önemi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu yazıda, yeni dostunuzun en iyi şekilde yetişmesi için bazı basit tekniklerden bahsedeceğiz: erken uyarıcılar

Köpek yavrularında erken uyarıcılar: nedir?

Buradaki tekniklerin çoğunluğu profesyonel köpeklerin eğitiminde kullanılıyor. Profesyonel köpekler ise ordu, itfaiye veya polis kuvvetlerine destek olan köpekler diyebiliriz.

Yavru köpeğinizin öğrenme yeteneklerini iyi kullanmak için siz de bu teknikleri uygulayın. Ve, farklı uyarıcılara tepki vererek öğrenmelerini seyredin. Aktif göreve başlayacak kadar büyüdüklerinde, sürekli öğrenmeye büyük bir eğilim göstereceklerdir.

yavru köpek

Ama yavru köpeklerde erken uyarıcılar onlara bazı komutları veya hileleri öğretmek demek değil, onlara bir toplulukta yaşamayı öğretebilmemiz için gerekli araçlardır. Ve bu uyarıcılar kendi güvenliklerini sağlamalarına ve dış uyarıcılarla karşılaştıklarında durumu nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olur.

Yavru Köpeklerde Erken Uyarıcıların Faydaları

  • Kardiyovasküler sistemlerinin sağlamlığı ve güçlülüğünü arttırır.
  • Adrenalin salgılayan salgı bezlerini güçlendirir.
  • Doğru davranışları teşvik eder.
  • Stres toleransını ve baskı altında çalışma yeteneğini geliştirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Fiziksel ve duygusal gelişimlerini destekler.

Yavru köpeklerde erken uyarıcılar güvenli midir?

Bu egzersizler acısız ve güvenlidir ve uzmanlar tarafından karmaşık beklentileri karşılayacak şekilde geliştirilmiştir. Öte yandan, bunları uygulamak hayvanın sağlığını riske atmamak için çok büyük bir dikkat ister.

Yavru köpeklerde erken uyarıcılar demek hayvanın dışarı salınması ve çok çeşitli uyarıcılarla karşı karşıya kalması demektir. Köpeğin savunma mekanizmaları henüz tam olarak gelişmemiş olacağı ve gerekli aşıları da daha tam olmayacağı için – bu dışarı salınma yavru köpeğin sağlığına zarar vermemek adına son derece kontrollü olmalıdır.

Hayatının ilk dört haftasında, uzmanlar yavru köpeklerin diğer köpeklerle tanıştırılmasını öneriyorlar. Ya da en azından kendi ailesinin diğer üyeleriyle. Ancak bunu sadece diğer köpekler aşılanmış ve sağlıklı ise yapabilirsiniz. Tanımadığınız hayvanlardan veya kapsamlı bir sağlık programı olmayanlardan kaçınmak son derece önemli.

İlk günlerde yürüyüşler kısa olmalı. Ve yürüyüş sakin ve kontrol altında bir çevrede yapılmalı. Ayrıca, yavru köpeğin diğer hayvanların idrar veya dışkısını koklamasına engel olmalısınız.

Öte yandan, aşırı korumacı olmak da doğru değil. Tabii bu durum erken yaş eğitimlerinde geçerli. Köpeğinizi yürüyüş sırasında çantada taşımak iyi bir fikir değil. Ayrıca şartlarla ilgili sizin hissettiğiniz ve köpeğe geçebilecek her türlü korkudan da uzak durmalısınız. Ancak yine de bir dereceye kadar risk duygusu yavru köpeğin kendine güvenini ve güvenlik duygusunu geliştirmek için gereklidir.

Yavru köpekler için bazı basit erken uyarıcı egzersizleri

Aşağıda bahsedeceğimiz erken uyarıcılar Amerikan Ordusu tarafından yavru köpek eğitiminde kullanılıyor. Bu eğitimin amacı hayvanları, sağlıklarını tehlikeye atmadan, hayatlarının ilk haftalarında özgüven geliştirmeleri yönünde teşvik etmek. Güvenlik bu metodun temelini oluşturduğu için, bu basit teknikler dış faktörlere de pek bağımlı değil.

Bahsettiğimiz yöntem, hayvanın zarar görmemesine çok dikkat ettiğiniz sürece, evde de kolaylıkla uygulanabilir. En iyi sonuçlar için, yavru köpeğin hayatının ilk iki haftasında bu ezgersizleri günde bir defa yapın.

yavru köpek

1 – Termal uyarıcılar

Bu egzersize başlamadan önce, buzdolabına soğuması için bir havlu koyun. Egzersiz, beşer dakikalık sürelerde yavru köpeğin 4 bacağının havluyla sarılmasından oluşuyor. Bu egzersiz sırasında yavrunun hareketlerinin engellenmemesi çok önemli.

2 – Dokunsal uyarıcılar

Yavu köpeği tek elle tutarak egzersize başlamalısınız. Ardından, biz bez kullanarak dört patisinin her birini uyarmalısınız. Bu uyarıcı üç ila beş saniye sürmeli.

Baş pozisyonları

3 – Baş dik pozisyonda

Bu ilk pozisyon egzersizi bir seferde 5 saniyeden daha uzun uygulanmamalı. Çok da basit: Yavru köpeği iki elinizle nazikçe tutun ve başını yere dik açıyla kaldırın.

4 – Aşağı bakan köpek

Bu da ilk egzersize çok benziyor. İki elinizle yavruyu nazikçe kavrayın ve başını yere bakacak şekilde tutun. Aynı şekilde, bu egzersizi de beş saniyeden daha uzun süre uygulamayın. Gördüğünüz gibi, bu egzersizlerin uzun sürmesi gerekmiyor – önemli olan bunları düzenli olarak ve otoriter bir şekilde uygulamanız.

5- Yatay pozisyon

Bu son pozisyon egzersizi oluyor. Yavru köpeği sırtı avuçlarınıza gelecek şekilde iki elinizle tutun. Bunu üç ila beş saniye arasında uygulayın.

Erken uyarıcılar yeni tüylü dostunuzun hayatının ilk günlerinde onu eğitime hazırlamanıza ve yetişkinliğinde daha doğru davranışlar sergilemesine yarayan bir yola girmesine yardımcı olur. Eğer birlikte mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız en başından onun eğitimine yatırım yapmalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.