Köpeğinizle Yürürken Yapacağınız 7 Muhtemel Hata

Parkta veya sokakta fark etmez, köpek gezdirmek dikkat ve özen gerektirir, aynı zamanda diğer köpekler ile doğru bir şekilde sosyalleşmesi de gereklidir. Köpeğinizin tasmasını çekmekten kaçınmalı ve ona sakin olmasını öğretmelisiniz, çünkü endişe, sebebiyet vereceği sonuçlar nedeniyle asla yararlı değildir.
Köpeğinizle Yürürken Yapacağınız 7 Muhtemel Hata

Son Güncelleme: 04 Aralık, 2018

İşlerini yapmalarının yanı sıra, köpeklerin enerjilerini harcamak, temiz hava almak, diğer hayvanlar ile sosyalleşmek ve egzersiz yapmak için evden dışarıya çıkmaları gerekir. Sahipleri olarak, çoğu zaman yanlış bilgilendirme nedeniyle köpeklerimizi gezdirirken hatalar yapıyoruz. Bu yazıda, köpeğiniz ile gezerken yapacağınız muhtemel en yaygın 7 hatanın ne olduğunu sizlere anlatacağız.

Bir köpek ile yürürken en sık yapılan yanlışlar

Belki de evcil hayvanınız ile uzun bir süredir aynı yürüyüş rutinini yapıyorsunuz. Ve sizin veya hem sizin hem de köpeğinizin yaptığı doğru olmayan şeyler var. Bir köpek ile yürürken en sık yapılan hatalara dikkat edin:

1. Birşey koklamasına izin vermemek

Bir köpeğin koku alma duyusu  onun için çok önemlidir, çünkü koklamak, kendisini yönlendirmesine, yiyecek bulmasına, bir kişiyi tanımlamasına ya da bir tehlike veya tehdidi önlemesine yardımcı olur. Köpeğimiz çöp kokusu aldığında, diğer hayvanların dışkılarını ya da sokaktaki herhangi bir şeyi kokladığında otomatik olarak tasmasını çekeriz.

köpeklerde koku almak

Ancak, köpeğinizin çevresini koklamasına ve etrafındaki diğer köpeklerin “aromaları” ile temas kurmasına izin vermelisiniz. İster inanın ister inanmayın, bu alışkanlık sadece çevreyi algılamasına değil, aynı zamanda gevşemesine de yardımcı olur.

2. Dışkısını yerden toplamamak

Belki yanınıza plastik poşet almayı unuttunuz ya da zamanınız yoktu veya bu sizi hasta ediyordur. Evcil hayvanımızın dışkısını toplamak dünyanın en eğlenceli işi olmayabilir ancak, sokakları ve parkları temiz tutmak için bunu yapmamız gerekmektedir. Ayrıca bu, hastalıkların yayılmasını ve kötü kokuların havayı kirletmesine engel olur  ve başkalarının kazara dışkıya basıp yeni ayakkabılarının berbat olmasını önler.

3. Tasmasını çekmek

Evcil hayvanınızın tasmasını sertçe kendinize çektiğiniz halde, o size gelmemek için ters bir kuvvet uygulayacak ve dolayısıyla, bu şekilde bir sonuç elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Köpekler çok inatçı olabilir! Ayrıca, bazı büyük ırklar çok güçlüdür, insanları düşürme kabiliyeti vardır.

köpekle parkta oynamak

Öte yandan, tasmasını çekmenin köpeğinizin sağlığı için iyi olmadığını bilmeniz gerekir, çünkü mesela bu, strese, boğaz sorunlarına ve  göz içi basıncına  neden olur Bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz? Ona her zaman yanınızdan yürümesini öğretin, özellikli bir teçhizat edinin veya uzatılabilir bir tasma kullanın.

4. Parkta tasmasız dolaşmasına izin vermek

Köpeğinizi gezdirirken yapabileceğiniz hatalardan biri, şayet varsa, yakınlardaki bir parka gittiğinizde tasmasını çıkartmak ve yeşil alana ulaşır ulaşmaz “özgürce koşmasına” izin vermektir.

Hayvanın evde çok fazla zaman geçirdiği ve yeteri kadar egzersiz yapmadığı zaman harika ve hatta ideal bir fikir olabilirancak bu civardaki diğer evcil hayvanlar için de bir sorun haline gelebilir.

köpek egzersizleri

Bu alışkanlık, diğer hayvanlar için stresli, küçük çocuklar için tehlikeli ve hatta kendi evcil hayvanınız için zararlı bile olabilir. Eğer köpeğiniz sakin değilse, gitmesine izin vermeyin: Tasmasını çıkartmadan önce sakinleşene kadar bekleyin.

5. Onunla birlikte egzersiz yapmamak

Tasmasını çıkartarak onun çılgınca koşmasına izin vermek yerine, neden evcil hayvanınızla birlikte egzersiz yapma fırsatından yararlanmıyorsunuz? Birkaç sokak yürüyüş ile başlayabilir, sonra da koşabilirsiniz, ardından isterseniz, bisiklete binebilir ve köpeğinin yanından koşmasını sağlayabilirsin.

6. Sosyalleşmesine engel olmak

Sosyalleşmeyen bir köpeğin anksiyete, korku veya stres yaşaması daha olasıdır. Bu nedenle, diğer hayvanlar ile erken yaşlarda temas kurmasını sağlamanız önemlidir. Park, bunun gerçekleşmesi için ideal bir yer ancak belirli koşullarla.

sosyal köpekler

İlk adım olarak, evcil hayvanınızı diğer hayvanlar ile arkadaş olmaya zorlamamalısınız. Onlara kendi başlarına yaklaşmasına, onları koklayabilmelerine ve rahat hissetmelerine izin vermelisiniz. Belki de ilk karşılaştıkları zaman birbirlerine çok fazla ilgi göstermezler, ama bir sonraki karşılaşmalarında birbirlerini tanıyabilir ve hatta birlikte oynayabilirler.

Unutmayın ki büyük köpek ırkları küçük ırklar ile birlikte bir araya gelmemelidir, çünkü oyun oynarken yanlışlıkla yaralanabilirler. Bu nedenle, Yorkshire ile bir Rottweiler iyi bir kombinasyon olmayabilir.

7. Köpeğinize göz kulak olmamak

Ve son olarak, insanların köpekleri ile birlikte yürürken yaptıkları tipik hatalardan birisi, onların hareketlerine ve yaptıklarına dikkat etmemektir. Parktaki diğer evcil hayvan sahipleri ile sohbet etmek veya sürekli telefonunuza bakmak, bir kavga veya problem olduğunda d ikkatinizin dağılmasına sebep olup,  hızlı hareket etmenizi engeller.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.