Kedinizle Yapabileceğiniz Egzersizler

Egzersiz yapmak, kedilerin sağlıklı kalmasını ve mutlu olmasını sağlar. Bunun yanı sıra, egzersizler kedilerin kaslarını geliştirir, üstelik eklemlerini korur. Ve ayrıca hayvanların stres ve enerjilerini atmalarını sağlar.
Kedinizle Yapabileceğiniz Egzersizler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedi seven insanlar için bir kedi sahibi olmak eşsiz ve muhteşem bir deneyimdir. Ancak bir kedinin arkadaşlığından keyif almak için onların sağlıklı olmalarını sağlamak gibi bazı sorumlulukları yerine getirmeniz gerekir. Her ne kadar kediler duygusal olarak bağımsız hayvanlar olsalar da ve örnek olarak sık sık yıkanmak gibi ihtiyaçları olmasa da, yine de egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır.

Bir kedinin atması gereken enerji miktarı kendinin yaşına ve özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir. Eğer kedi, tembel bir kedi ise büyük ihtimalle saatler süren yoğun fiziksel aktivitelere tahammül etmeyecektir. Peki ya siz, kedinizle ne tür egzersizler yapabilirsiniz?

Kedinizin Egzersiz Yapmaya İhtiyacı Var

Kediler doğuştan oyuncu ve meraklı hayvanlardır. Ve her ne kadar kedileri eğlendirmek köpeklerden çok daha zor bir iş olsa da, kediler de etraflarını keşfetmeyi ve eğlenmeyi çok severler. Hem bu nedenle hem de eğer kedinizin düzenli olarak egzersiz yapmasını istiyorsanız, bir kedinin dikkatini çekmeyi nasıl başaracağını öğrenmeniz gerekecektir.

Toplar ve Yumaklar

Pin pon ve golf topları ya da yün ya da iplik topları kediler için çok eğlenceli oyuncaklardır. Köpeklerin tam aksine, kediler topları gidip alıp geri getirmekten daha ziyade, onları patilerinin arasında bir ileri bir geri yuvarlarlar. Kedilerin ipliği yeme ve boğulma riskleri olduğu için, ip yumakları ile oynadıkları zaman onları dikkatli bir şekilde izlemenizde fayda vardır.

kedilerle oynanabilecek oyunlar

Karton Kutular

Karton kutular pek çok kedinin favori oyuncağıdır; çünkü kediler bu oyuncak ile oynarken, kutuların içine atlama, saklanma ya da kutuları sallama seçenekleri de vardır. Bir karton kutudan bir oyuncak olarak en iyi şekilde faydalanmak için, kartonu keserek birkaç delik yapabilirsiniz. Böylece kedi kutunun içinden de dışarıyı görebilir ya da ayaklarını bu deliklerden dışarı çıkarabilir. Hatta bu deliklere farklı oyuncaklar koyabilir ve bu oyuncakları tekrar tekrar ileri geri çekip kedinizle oynayabilirsiniz.

Ayrıca, eğer birden fazla kediniz varsa, birbirinden farklı çeşitli kutularla bir yapı bile oluşturabilirsiniz. Sadece yaptığınız şeyin sağlam kartonlardan oluştuğuna emin olun. Bu şekilde kediniz için eğlencenin çok daha uzun sürmesini sağlamış olursunuz.

Kedinizle hangi egzersizleri yapabileceğinizi düşündüğünüz zaman, bir karton kutuyla oynamak en pratik ve en eğlenceli yoldur. Çünkü bu sayede kediniz sürekli olarak kutunun etrafında dolaşabilir. 

İp Rulo

Bir ip alın ve ucuna bir tüy ya da başka küçük bir şey bağlayın. Sonra da sadece bu basit oyuncağı sallayın. Bu oyuncak kesinlikle kedinizin tüm dikkatini çekecektir. Kediler avcılar gibi davranma eğilimi gösterirler ve ipin ucundaki ufak nesne de bir av işlevi görür.

Bu oyuncak kedinizle yapabileceğiniz egzersizlere basit bir alternatiftir. Hem kedi sahibi kedisini bu oyuncakla oynatırken çok fazla efor sarf etmez, hem de herkes için çok eğlenceli ve keyifli bir oyun oynanmış olur.

Geri Dönüştürülmüş Malzemeler

Kağıt topları ve mantar tıpalar da oyuncak işlevi görürler. Bu maddelerin yapıldıkları malzemeler kediler için zararsızdır ve düşük bütçeli kedi oyuncakları olarak kullanılabilirler.

Fener

Bir kediyi eğlendirmenin bir başka yolu ise, bir odadaki ışığın parlaklığını düşürmek ve ardından bir fener yakarak, onu bir ileri bir geri hareket ettirmektir. Kedi uzun bir süre boyunca fenerden çıkan ışığı takip edecektir.

Saklambaç

Saklambaç oynamak her zaman mükemmel bir egzersiz seçeneği olacaktır. Kediler, koşarak ve oyun oynayarak sahiplerini kovalamayı çok severler. Hatta oyunları kendileri başlatmak bile isterler! Eğer kediniz saklanıp ardından ısrarla sizi arıyorsa, bunun anlamı, muhtemelen sizinle saklambaç oynamak istiyor olmalarıdır.

Arka Bahçe

Açık bir alana sahip olan şanslı kedi sahipleri aynı zamanda kediler için hazır bir eğlence parkına da sahip demektir. Kediler bitkilerin farklı dokuları ile ya da kuşları avlamaya çalışarak çok eğlenirler.

Yürüyüşlere Çıkmak

İster inanın ister inanmayın, sadece kediler için özel tasmalar bulunmaktadır. Bu tasmalar, kedinizle yürüyüşe çıkmak için harika bir yardımcıdır; ancak kediler ve köpeklerin birbirinden tamamen farklı davrandıklarını kesinlikle unutmamanız gerekir. Kediler muhtemelen sahiplerinin yanında düzgün bir şekilde yürümeye niyetli olmayacaklardır. Çünkü kedilerin bir miktar daha fazla heyecana ihtiyaçları vardır. Kedilerin etrafı keşfetmesi ve zıplayıp atlaması onlar için neredeyse zaruri bir ihtiyaçtır.

kediler için tasma

Yürüyüşünüz sırasında etrafta hiç köpek olmadığından emin olmanız gerektiğini sakın unutmayın. Çünkü eğer yürüyüş yaparken karşınıza bir köpek çıkarsa, bu hem hayvan hem de sahibi için travmatik bir deneyim olabilir.

Kedinizle Yapabileceğiniz Egzersizler ve Bu Egzersizlerin Nasıl Yapılacağı

Her ne kadar bütün kediler birbirinden farklı olsa da, kedi sahiplerinin egzersizler için uygulayabileceği bazı genel tavsiyeler vardır. Bunlar:

  • Bir kedinin en sevdiği oyuncaktan daha iyi bir oyuncak yoktur. Bu yol kedinin dikkatini çekmek için kesin ve sağlam bir yoldur.
  • Günlük egzersizler için uygun süre her gün, ikişer kez 10’ar dakikadır.
  • Bir kediyi egzersiz yapmak için eğitmenin bir yolu, gerçekleştirdiği bir eylem sırasında adını tekrarlamaktır. Bu, kedinin dikkatini canlı tutacaktır.
  • Kedi oyun oynuyormuş gibi hissetmelidir. Bu bir kedi için en iyi uyarıcıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.