Köpeğinizi Kaliteli Yürüyüşlere Çıkarmanız Gerektiğine Dair 5 Sebep

Köpeklerin kendi sağlıkları için dışarda zaman geçirmeye ihtiyaçları vardır. Çünkü içgüdülerinin gerektirdiklerini tatmin etmeleri ve streslerini atmaları gerekir. Dışarıda zaman geçirmeleri ayrıca sahipleri ile olan ilişkilerinin de iyi yönde gelişmesini sağlamanın farklı bir yoludur.
Köpeğinizi Kaliteli Yürüyüşlere Çıkarmanız Gerektiğine Dair 5 Sebep

Son Güncelleme: 06 Kasım, 2018

Bazı insanlar köpeklerinin tuvalet ihtiyacını gidermek için günde üç kez, beşer dakika olmak üzere köpekleriyle dışarı çıkmaktan keyif alırlar. Ancak hayvan için bu süre yeterli bir süre değildir; çünkü yalnızca tuvalet ihtiyacını karşılamaya değil, etrafta biraz zaman geçirmeye de ihtiyacı vardır. Yani söylemeye çalıştığımız şey, köpeğinizin iyi kalitede yürüyüşler yapmaya ihtiyacı olduğudur. Aşağıda köpeğinizin kaliteli yürüyüşler yapmasının neden bu kadar önemli olduğuna dair bazı unsurları buabilirsiniz.

Köpeğinizi Gezdirirken Yaptığınız En Yaygın Hatalar

Köpeğinizin neden iyi kalitede yürüyüşlere ihtiyacı olduğunu ve sizin bunu nasıl sağlayacağınızı düşünmeden önce,  gelin köpek gezdirirken yapılan en yaygın hatalara bir göz atalım:

 • Etrafı koklamasına izin vermemek. Köpeğinizin yolda gördüğü her şeyi – çöp, dışkı ya da idrar – koklaması biraz mide bulandırıcı bir şey olabilir. Ancak bu hareket köpeklerin doğal içgüdülerinden biridir ve diğer köpeklerle bu şekilde iletişim kurabilmektedirler.
 • Tasmasına asılmak. Eğer köpeğiniz tasmasını çekiştiriyorsa, bunun sebebi köpeğin bir yere gitmek istemesidir. Dolayısı ile ona müsaade edin istediği yere gitsin; çünkü onunla dışarı çıkarma fikrinizin asıl sebebi keyifli bir yürüyüş yapmak değil miydi?
 • Köpeğinizin diğer köpeklerle birlikte olmasına izin vermemek. Köpeğinizin diğer köpeklerle yakınlaşmasına müsaade etmek ile ilgili endişeleriniz tamamen anlaşılır duygulardır. Ancak köpeğinizin diğer köpeklerle de etkileşim içinde olması gerekiyor.
kıyafet giydirilmiş iki köpek

Köpeğinizin Neden Kaliteli Yürüyüşlere İhtiyacı Vardır?

Nitelikli yürüyüşler köpeğinize tuvalet ihtiyacını karşılamanın yanında çok daha fazla yarar sağlar.  Yürüyüşler genelde köpeklerimizi mutlu ederler. Neden köpeğinizin kaliteli yürüyüşler yapması gerektiğini merak ediyorsanız, bazı sebepleri aşağıda görebilirsiniz:

 • Yürüyüşler köpeğinizin eklem yerlerini ve kaslarını güçlendirir. Köpeğinizi sadece yürüyüşe ve koşuya çıkararak onun genel sağlığının daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yürüyüşler köpeğinizin doğal içgüdülerinin gerektirdiklerini tatmin etmesini sağlar. Eğer köpeğiniz kaliteli yürüyüşlere çıkarsa diğer köpeklerle iletişim kurabilir ve böylece diğer doğal içgüdülerini tatmin edebilir.
 • Yürüyüşler, köpeğinizin stres atmasına yardımcı olur. Eğer iş yerindeyseniz ve köpeğinizi evde uzun saatler boyunca yalnız bırakıyorsanız, köpeğiniz ayrılma anksiyetesi ve can sıkıntısı sebebi ile stres olabilir. Kaliteli yürüyüşler, köpeğinizin bu gibi problemlerini azaltmada ona yardımcı olacaktır.
 • Yürüyüşler köpeğinizle aranızdaki ilişkinin sağlıkli bir şekilde ilerlemesi için de önemlidir. Hayvanlar onlar için yaptığınız her şeyin değerini bilirler. Bu nedenle köpeğiniz, onu yürüyüşe çıkarmak için sarf ettiğiniz gayretlerin gayet farkındadır. Onu sürekli kaliteli yürüyüşlere çıkardığınız için köpeğiniz size minettar kalacaktır ve bunun karşılığı olarak da aranızdaki ilişki çok daha iyi bir yöne doğru gelişecektir.
 • Köpeğiniz, bu yürüyüşler sayesinde mutlu olacaktır. Hayvanlar, tüm ihtiyaçları karşılandığı zaman çok mutlu olurlar. Dolayısı ile onları bir şeylerin rahatsız etmesi çok zor bir hale gelir. Örneğin stres, sıkıntı ya da egzersiz eksikliği.

Yürüyüşler ile ilgili tüm bu faydaları okuduktan sonra, siz de bugünden başlayarak köpeğinizi iyi kalitede yürüyüşlere çıkarmaya başlayın! Peki ama bu yürüyüşler nasıl olmalıdır?

 

koşu yapan iki köpek

Kaliteli Yürüyüşler Nasıl Yürüyüşlerdir?

Köpeğinizi kaliteli bir yürüyüşe çıkarırken aşağıda bahsedeceğimiz noktaları gözden geçirmenizde fayda vardır:

 • Köpeğinizin beynini kullanmasını sağlayın. Her ne kadar yürüyüşler vücut ile ilişkilendirilmiş bir eylem olsa da, bu fırsatı köpeğinizin aklını kullanmasını gerektiren bazı oyunlar oynayarak değerlendirebilirsiniz.
 • Sosyalleşmesine izin verin. Köpeğinizin bir kavgaya karışacağına dair duyduğunuz korkunun, köpeğinizin diğer köpeklerle ya da insanlarla etkileşime geçmesine engel olmanıza sebep olmasına izin vermeyin. Sosyalleşmek köpeğiniz için çok sağlıklı bir eylemdir.
 • Köpeğinize etrafı koklaması, araştırması ve kendine ait olduğunu düşündüğü bölgesini işaretlemesi için biraz zaman tanıyın. 
 • Köpeğinizi kontrol etmenizi sağlayan rahat bir tasma ya da ip kullanın. Düğmesine bastığınızda ipi kısalan tasmalar kullanmak iyi bir fikir değildir.
 • Tasmanın yeterince gevşek olduğundan emin olun ve eğer köpeğiniz iyi eğitilmiş bir köpekse komutlarınıza uymasını sağlayın.
 • Her seferinde aynı güzergahta yürüyüyüş yapmayın. Köpeğinizin etrafı keşfe çıkmak için kullandığı şey koku alma duyusu olduğu için, iz sürme güdüsünü yaşaması ve tatmin etmesi için onu bilmediği yerlere götürün. 

Bir evcil hayvan sahibi olmanın büyük bir sorumluluk getirdiğini siz zaten biliyorsunuz. Köpeğinizin sağlıklı olduğuna emin olmak için çok çaba sarf etmek gerektiğini biliyoruz. Ancak kaliteli yürüyüşler sizin için de oldukça faydalıdır. Siz de bir denemek istemez misiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.