Köpeğiniz İçin Agility: Eğitim ve Beslenme

Köpeğinizle agility uygulamasını doğru bir şekilde gerçekleştirmek için, özveri ve eğitim dışında, ona uygun bir beslenme programı sağladığınızdan emin olmalısınız.
Köpeğiniz İçin Agility: Eğitim ve Beslenme

Son Güncelleme: 31 Ekim, 2019

Köpek sahiplerinin köpekleriyle birlikte spor ve hobilere katılımı giderek daha yaygın hale geliyor. Bu, ikisine de yarar sağlayan ve aralarındaki bağı güçlendiren bir şeydir. Köpek agility aktivitesi, evcil hayvanınızla yapabileceğiniz en zorlu disiplinlerden biridir, fakat aynı zamanda en ödüllendirici olanıdır.

Bu aktivite hem sizi hem de köpeğinizi mükemmel bir forma sokacak çok yoğun bir fiziksel efor gerektirir. Bununla birlikte, tatmin edici sonuçlar elde etmek için uzun saatler süren antrenmanlar gereklidir. Bunun yanı sıra beslenme de çok önemlidir. Ek olarak, evcil hayvanlarımızı, onlar için bir oyun gibi olsa bile bu egzersiz seanslarına hazırlamalıyız.

Köpek agility eğitimi

Köpeğinizin agility aktivitesinden en iyi şekilde faydalanabilmesi için, köpek eğitmenleri bulunan özel merkezlerde düzenli eğitim alması gerekecektir. Bir profesyonel evcil hayvanınızın performansından en iyi şekilde yararlanabilecek. Ayrıca, eğitmen asla fiziksel cezalandırmaya başvurmayacağından, bunu çok hızlı ve çok eğlenceli bir şekilde yapabilecek.

Bir buçuk yaşından küçük olan hayvanların bu tür bir etkinliğe katılabilecek kadar büyük olmadığını hatırlamak önemlidir. Bunun nedeni kemik ve eklemlerinin %100 gelişmemesi ve ciddi şekilde sakatlanabilecekleridir. Bu yaşa ulaşana kadar, hayvan oyun oynayarak ve yaşına uygun aktivitelerle öğrenmelidir.

köpeğine agility eğitimi veren adam

Uzmanlaşmış merkezin dışında ek bir eğitimden kaçınmaya çalışın. Bazı numaraları denemek için onu köpek parkına götürmek isteyebilirsiniz. Ancak, bu parklar doğru bir köpek çeviklik eğitimi için uygun değildir; bu parklar sadece köpeklerin oynamaya ve eğlenmeye gittiği yerlerdir. Yumuşak yüzeylerin olmaması ve zor engeller hayvanın eklemlerini olumsuz etkileyebilir.

Köpeğin bu disiplini uygulaması ve bundan zevk alması için, onu hiçbir zaman azarlamalar ve cezalarla değil ödüller kullanarak eğitmelisiniz. Olumsuz eğitim kullanarak elde edeceğiniz tek şey köpeğin katılmak istememesini sağlamaktır ve sonunda etrafındaki her şey dikkatini dağıtır.

Sıkı bir çalışma gerektirir

Tahmin edebileceğiniz gibi, köpeğin egzersizleri doğru bir şekilde yapması, saatlerce süren yoğun bir çalışma gerektirecektir. Köpeğinizin birçok farklı alıştırmayı nasıl yapacağını ve farklı engellerle nasıl çalışacağını öğrenmesi gerekecektir. Bu nedenle, her egzersiz için ayrı ayrı çalışmak önemlidir. Sonra, her birini anladıktan sonra, hepsini sırayla bir araya getirebilirsiniz.

Dikkate almanız gereken bir başka husus da aynı egzersiz üzerinde fazla ısrar etmemektir. Köpeğiniz birçok kez denemiş fakat başarısız olmuşsa, yorulacaktır. Bu onun konsantrasyonunu ve ilgisini kaybetmesine neden olur.

slalom yapan border collie

Beslenme

Sadece çeviklik olarak da adlandırılan, köpek çevikliğine katılabilmek için hayvanın, hareketsiz yaşam tarzı sürdüren köpeklerinkinden biraz farklı bir beslenme programı izlemesi gerekir. Köpeğinize yeterince enerji sağlamak ve kaslarını en iyi durumda tutmak için beslenme programının aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

  • Birincisi, tipik köpek mamasının üreticilerinin düşünmenizi istediği kadar eksiksiz bir gıda olmadığını bilmelisiniz. Ticari köpek maması, köpeğinize ihtiyacı olan besin miktarını ve kalitesini sağlamaz.
  • Doğal yiyecekler: Beslenme programına çiğ ve doğal yiyecekler eklediğinizde, köpeğinizin çeviklik performansında ve fiziksel gücünüde bir değişim olduğunu fark edeceksiniz.
  • Yüksek seviyede protein ve orta düzeyde yağ, tercihen hayvansal yağ içeren besinler ekleyin. Ek olarak, balık içeren köpek mamaları harikadır çünkü omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca evcil hayvanınızın kaslarının iyileşmesini de kolaylaştırır.

Kemiklerini güçlendirmek için köpeğinize asla kalsiyum takviyesi vermemelisiniz. Bu mineralin aşırı olması çok olumsuz etkilere ve uzun süreli sakatlanmalara neden olabilir.

Ayrıca, ‘yüksek enerjili’ olduğunu iddia eden köpek mamalarını vermeniz tavsiye edilmez. Çünkü çok fazla yağ içerirler. Bu, evcil hayvanınızın kilo almasına neden olabilir. Spor faaliyetlerine aktif olarak katılması için evcil hayvanınıza enerji vermenin en iyi yolu karbonhidratlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.