Köpek Eğitiminde Uygulamalı Psikoloji

Köpeğinizin kişiliğini göz önüne alan uygulamalı psikoloji sayesinde, evcil hayvanınızı daha rahat eğitebilirsiniz. Bu yöntemin en önemli noktası olumlu pekiştirme yöntemidir.
Köpek Eğitiminde Uygulamalı Psikoloji

Son Güncelleme: 22 Ağustos, 2019

Köpeğinizi düzgün eğitmek, gelecekteki davranışlarını etkileyeceği için gereklidir. Köpek eğitiminde uygulamalı psikoloji çok önemlidir. Köpek psikolojisi, köpeğinizi daha iyi eğitmek için onun düşüncelerini ve duygularını daha iyi anlamanızı sağlayan bir uygulamadır.

Köpek eğitiminde uygulamalı psikoloji nedir?

Bu, ünlüler arasındaki son trend falan değil, aksine birçok araştırma köpek eğitimi ile köpek psikolojisi arasındaki bağı göstermiştir. Hatta köpeğinizi eğitmenize yardımcı olan kitaplar bile vardır.

Temelde, hayvanın kişiliğine uygun çeşitli temel itaat uygulamaları öğretmeye dayalıdır. Bu, bazı köpekler için, özellikle eve yeni gelmiş yavrular için kafa karıştırıcı bir durumdur. Ancak köpekleriyle uzun bir süredir birlikte yaşayan kişiler için yararlı olabilir. Köpeklerine yeni bir şey öğretmek ya da bir davranışlarını düzeltmek için tam olarak buna ihtiyaç duyabilirler.

Köpek eğitiminde uygulanan psikoloji çerçevesinde, cezalandırmanın çıkarıldığı ve doğru davranışların ödüllendirildiği yöntem olan olumlu pekiştirme yöntemi hakkında bilgi edinmelisiniz.

Bu tür köpek eğitimi, eğitim paradigmasını değiştirmiştir. Eğitmenler, cezalandırmak yerine köpeklere ödül verdiklerinde onlardan daha iyi cevap aldıklarını gözlemlemişlerdir. Neden mi? Çünkü öğrenmeyi travmatik ya da “acı verici” bir deneyim ile bağdaşlaştırmak iyi bir fikir değildir.

Ayrıca hayvanlara saygı duymak için gerekli olduğunu ve insan olarak sizin hakkınızda da çok şey söylediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Köpeğinize yanlış bir şey yaptığı için bağırdığınızda berbat bir insan olmuyorsunuz, ancak bu tür tepkilerden kaçınmak için elinizden geleni yapmalısınız.

sahibine bakan heyecanlı köpek

Birkaç yıl öncesine kadar köpek eğitiminde köpeklere saygı duyulmazdı. Bu yüzden olumlu yöntemler dünya çapında popülerleşmekte ve olumlu sonuçlar vermektedir.

Çoğu “yeni” eğitimciler, iyi davranışı teşvik etmek için ödül kullanmaktadır. Ayrıca eskiye gömülü kalmaması için bazı “eski” yöntemleri de modernleştirerek kullanmaya başlamışlardır. Tabii ki aşırı yöntemler hiçbir zaman etkili sonuçlar vermez.

İşte, tam bu noktada köpek eğitiminde uygulamalı psikoloji devreye girmektedir. Her hayvanın kendine has kişiliği vardır ve olumlu ya da olumsuz kullanılan tek bir yöntem her zaman işe yaramamaktadır. Köpeğinizi cezalandırmaktan kaçının ancak bazı durumlarda köpeğinize daha iyi öğretebilmek adına daha sert bir ses tonu kullanmanız gerekebilir.

Köpek eğitiminde psikolojiden nasıl yararlanabilirsiniz?

Profesyonel eğitmen olmasanız bile, köpek psikolojisini kullanarak köpeğinize öğretmek istediğiniz şeyleri öğretebilirsiniz. İnsanların ödül kullanırken yaptıkları en sık hatalardan bir tanesi, aşırı abartmalarıdır. Çok sık ödül verirseniz, köpeğiniz öğrenmekten ziyade ödül almak için komuta uyacaktır. 

köpek eğitimi

Ayrıca yanınızda ödül yoksa, köpeğiniz muhtemelen komutlarınıza da uymayacaktır. Aynı şekilde, sadece ödül verdiğiniz zaman köpeğiniz öğrenmeyecektir çünkü sadece karşılığında alacağı ödülü düşünecektir.

Bu yüzden pozitif teknikleri “kabul edilebilir” olanlarıyla da karıştırmanız gerekir. Yani, şiddet içermeyen cezalandırmalarla ancak sert bir ses tonu ve beden dili ile köpeğinizin sizi dinlemesini sağlayabilirsiniz. 

Köpeğinizin gelmesi, sessiz olması ya da caddede yanı başınızda yürümesi için kullanabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar hayvanın kişiliğine ve kişinin her bir öğretme tekniğini ne zaman kullanacağını bilmesine göre değişir. Bütün konu köpeğinizi iyi tanımak ve onun için en iyisini yapmaktadır!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barrera, G., Elgier, Á., Jakovcevic, A., Mustaca, A., & Bentosela, M. (2009). Problemas de comportamiento en los perros domésticos: aportes de la psicologia del aprendizaje. Revista de Psicología.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.