Köpeğinizi Eğitmek Bağınızı Nasıl Güçlendirir?

Köpeğinizi eğitmek onunla olan bağınızı güçlendirir ve profesyonellere özel değildir, herkes yapabilir ve evcil hayvanınızla ilişkinizi ve yaşam kalitenizi geliştirmek için ilginç bir yoldur.
Köpeğinizi Eğitmek Bağınızı Nasıl Güçlendirir?
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Belki de köpeğinizi eğitmek için doğru yolu izlemenin ikiniz için de iyi olabileceğini düşündünüz. Eğer durum buysa, nereden başlayacağınıza dair bir fikir edindikten sonra, bunu kendi başınıza yapabileceğinizi söylemek için buradayız.

“Köpeğinizi eğitmek” dediğimizde, onunla olan bağınızı güçlendirecek tekniklerle davranışlarını “değiştirmek”ten bahsediyoruz aslında.

Köpeğinizi Eğitmek Bağınızı Nasıl Güçlendirir?

Hiçbir evcil hayvan, en evcil köpekler ve kediler bile, hiçbir fiziksel uyarıcı olmayan sıkıcı bir evde yaşayamaz. Bu nedenle, onlara kaliteli bir yaşam vermek için mümkün olan her şeyi yapmalısınız.

Evcil hayvanınızın çevresini, onunla zaman geçirerek, onunla oynayarak, dışarı çıkararak ve serbest kalmasına izin verebileceğiniz bir yer bularak zenginleştirin. Bunlar, evcil hayvanlarınızın genel refahını iyileştirmek için yalnızca birkaç öneridir. Evcil hayvanınızı tek başınıza eğitmek, bağ kurmanın ve birlikte yaşamanın ideal bir yoludur.

Köpeğinizi eğitmeye başladığınızda, sadece onunla bağ kurmazsınız. Ayrıca, eğitimi için hayati önem taşıyan ve onunla günlük etkileşimleriniz için faydalı olan güvenini de kazanacaksınız.

köpeğinizi eğitmek için uygun ortam

Köpeğinizi eğitmek sizi de eğitir

Eğitim sadece hayvanı canlandırmakla kalmaz, aynı zamanda stresi azaltır ve sizin ve köpeğiniz için sorunlu konularla başa çıkmanıza yardımcı olur. Örneğin veterinere yapılan ziyaretler, çoğu hayvan için çok travmatiktir.

Dahası, köpeğinizin tırnaklarını keserken sabit durması veya ağzının içine bakmanıza izin vermesi gibi temel eğitimler onu veterinere götürdüğünüzde çok yararlı olabilir – veteriner köpeğinizi travmatize etmeden işini yapabilir.

Aynı şekilde, köpeğinizi kutusuna girmesi ve komut verdiğinizde susması için eğitebilirsiniz – ikincisi günlük hayatınızda oldukça yararlıdır.

eğitim alan köpek

Evcil Hayvanınızı Nasıl Eğitirsiniz?

Evcil hayvanını eğitmek, herkesin evde yapabileceği bir şeydir. Disiplin gerektiriyor, ama her şeyden çok, saygı talep edebilecek derecede inatçı bir insan gerektiriyor.

Saygı ve korkunun aynı şeyler olmadığını unutmayın. Köpeğiniz sizi memnun etmek zorundadır çünkü sizin tarafınızdan korunmuş hissederler ve karşılığında sunduğunuz şeyi isterler. Asla baskı altında kalmamalı veya buna zorlanmamalıdır.

Aynı şekilde, eğitim en iyi edimsel koşullanma ile yapıldığında işe yarar. Bu, köpeğin davranışının güçlendirme veya ceza ile değiştirildiği bir öğrenme sürecidir.

Yine, ceza kötü niyetli veya zorlayıcı davranış anlamına gelmez. Burada cezalandırılması, köpeğin istediğini yapmazsa vaat edilmiş bir ödül alamayacağı anlamına geliyor.

Bunu başarmak için, eylemi belirtmek için bir sinyale veya sözlü bir komuta ihtiyacınız olacak ve sonrasında bir köprü kurulmalıdır. Köprü, köpeğinize iyi bir şey yaptığını söyleyen bir işarettir ve bunu söyledikten sonra, bir ödül olarak olumlu bir güçlendirme sunmalısınız.

Genelde ödüller lezzetli bir ödül demektir. Köpeğinizin gerçekten sevdiği, taşıması kolay ve hızlı bir şekilde yutulan bir şey olmalıdır. Aynı zamanda, kalori açısından çok yüksek olmaması ve hayvanın onu fazla miktarlarda yiyebilmesi de önemlidir.

Ödüllerin köpeğin günlük diyetinin bir parçası olmaması ve hayvanın anlaşmadaki sorumluluğunu yerine getirdiğinde de onu vermeniz önemlidir. Ona vereceğiniz ana kadar köpeğinize ödülü göstermeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.