Köpek Eğitimi Ve Yapılan En Yaygın 7 Hata

Köpek eğitimi kolay bir iş değildir ve ilk kez bir köpeği eğitiyorsanız hata yapmanız oldukça kolaydır. En yaygın hataları sıraladığımız bu listeye göz atın, mutlaka faydasını görecekseniz!
Köpek Eğitimi Ve Yapılan En Yaygın 7 Hata

Son Güncelleme: 10 Eylül, 2019

Köpek eğitmek kolay bir iş değildir. Eğer ilk defa bir evcil hayvanı eğitmeye çalışıyorsanız, bazı hatalara düşebilirsiniz ve bu hatalar eğitim sürecini daha zor bir hale getirebilir. Hatta bu tür hatalar, köpeğinizle aranızda sorunlar oluşmasına neden olabilir. Köpek eğitimi hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin. 

Köpek eğitimi sırasında yapılan yaygın hatalar

Her hayvan sahibi, köpeğinin iyi huylu ve eğitimli olduğundan emin olmak ister; sahibini dinlemesini ve başka köpeklerle düzgün bir şekilde iletişime geçmesini bekler. İlk kez bir evcil hayvana bakıyorsanız ve onu en iyi şekilde nasıl eğiteceğinizi bilmiyorsanız, aşağıda sıraladığımız hataları yapmadığınızdan emin olun.

1. Sosyalleştirmemek

Sosyalleşme, köpeğinizin duygusal gelişiminin en önemli parçasıdır. Aslında doğdukları andan itibaren, köpekler izleyerek öğrendikleri bir sürecin içine girerler. Belli bir süre annesi ve kardeşleriyle beraber yaşayan bir köpek, bu şekilde duygusal açıdan olgunlaşır ve sağlıklı bir şekilde gelişir.

Köpeğiniz ailesinden ayrılıp evinize geldiği zaman, artık bu sosyalleşme sürecini yürütmek sizin göreviniz olur. Arkadaşlarınızla, yakınlarınızla veya dışarıda rastladığınız diğer köpeklerle köpeğinizi tanıştırın. Sosyalleşen köpekler duygusal açıdan sağlıklıdır ve buna paralel olarak eğitimleri de daha kolay olur. 

2. Ödül vermemek

ödül alan köpek ve köpek eğitimi

Köpeğinizin olumlu davranışlarını ödüllendirmeniz gerekir, ona belli komutları öğretmek istiyorsanız mutlaka ödül vermelisiniz. Evcil hayvanınızın yeni komutlar öğrenmesi, onun için son derece sıkıcı bir iştir. Bu yüzden köpeğiniz gelişme gösterdiğinde ödüllendirmezseniz, yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek istemeyecektir. Köpeğiniz ödül vasıtasıyla eğitiminin faydalarını fark eder.

3. Yanlış davranışları göz ardı etmek

Çoğu köpek sahibi, evcil hayvanını üzmemek için olumsuz bir davranışını fark ettiğinde bu durumu göz ardı eder. Gerçek şu ki, köpekler ciddi anlamda disipline ihtiyaç duyar. Ancak hiçbir şekilde ona bağırmamalı ve fiziksel şiddet içeren bir ceza uygulamamalısınız.

Köpeğinize neyin ”iyi” ve neyin ”kötü” olduğunu kesinlikle öğretmek zorundasınız. Sert olun, ancak aynı zamanda sevgiyle yaklaşın. Yüz ifadeniz, ona bir şey öğretmeye çalıştığınızı belli etmeli. Bu şekilde davranışlarının yeteri kadar iyi olmadığını anlamasına yardımcı olacaksınız.

4. Tutarlı olmamak

Köpeğinize herhangi bir komutu öğretmeye çalışırken, öğretmeye çalıştığınız şeyi hemen anlayamayacağını aklınızda tutmalısınız. Bu durum hevesinizi kaçırabilir ve hatta eğitimi durdurmak istemenize neden olabilir. Ancak bu şekilde davranırsanız köpeğinizin davranışlarını daha kötü bir hale getirebilirsiniz.

Bir diğer problemse, köpeğinize bir şeyler öğretmeye çalışırken ailedeki veya çevrenizdeki başka insanların ona aksi şeyleri öğretmeye çalışmasıdır. Bu durumun sonucunda köpeğiniz canı ne istiyorsa onu yapmak isteyebilir. Etrafınızdaki insanların köpeğinize sizden daha farklı davranmamasını sağlayın. 

5. Köpeğinizi anlamamak

Köpeğinizi doğru bir şekilde eğitmenin en iyi yolu onun vücut dilini anlamanızdan geçer. Bu konuyla ilgili araştırma yapmanız iyi bir fikir olabilir. Çünkü köpeğinizin vücut dilini anlayamıyorsanız, onun nasıl hissettiğini bilmeniz de oldukça zor olur.

Köpeğinizi daha iyi anlayarak mutlu, gergin veya yorgun olup olmadığını kolayca fark edebileceksiniz. Bu şekilde ona bir şeyler öğretmek için en doğru zamanı bulabileceksiniz.

6. İnsanlaştırmak

dondurma yiyen köpek

Köpek eğitimi sırasında yapılan en büyük hatalardan biri de köpekleri insanlaştırmaktır. En basit şekliyle, köpeğinize insanmış gibi davranırsanız onu insanlaştırmış olursunuz. Bu durum hem köpeğinizin eğitimini engeller hem de kişiliğinin oluşma sürecini istismar eder.

Aşırı korumacı olmayın ve köpeğinize bir bebekmiş gibi davranmayın. Elbette ona göz kulak olacak, sevgi ve saygı ile yaklaşacaksınız ancak bu durumu abartmayın.

7. Yeterince egzersiz yaptığından emin olmamak

Egzersiz yapmak köpeğinizi sadece fiziksel anlamda dinç tutmaz, aynı zamanda ruh sağlığına da iyi gelir. Ruh hali dengeli ve sağlıklı bir köpek çok daha kolay öğrenir. Köpeğinizin ne kadar egzersize ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz ve günlük egzersiz hedeflerinizi tutturduğunuzdan emin olmalısınız.

Gördüğünüz gibi, eğer hangi davranışlardan kaçınmanız gerektiğini biliyorsanız köpek eğitimi çok kolay bir uğraşa dönüşebilir. Bu yazıda geçen ipuçlarını uygulayın ve köpeğinizin ne kadar iyi geliştiğini gözlemleyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.