Yunuslar Nasıl Uyur? Keşfedin!

Yunusların nasıl uyuduğu konusundan bahsedince, onların nefes almak için suyun yüzeyine çıkmaları gerektiğini ve bu durumun da uykuyla bağdaşmadığını unutmayın. Ancak durum gerçekten böyledir.
Yunuslar Nasıl Uyur? Keşfedin!

Son Güncelleme: 16 Haziran, 2019

Yunuslar bütün zamanlarını suyun içinde geçirirler, ama solunum yapmak için yüzeye çıkmak zorundadırlar. Acaba yunuslar nasıl uyur? Bu yazıda, memeli deniz hayvanlarının uyuma alışkanlıkları hakkındaki her şeyi sizlerle paylaşacağız.

Yunuslar nasıl uyur?

Yunuslar, balinalar ve katil balinalar gibi bir gözü açık olarak uyurlar ve uyurken beyinlerinin yarısı da uyanıktır. Evet, doğru okudunuz!

Bu deniz memelileri “tek yarım küresel yavaş dalga uykusu” olarak tanımlanan bir tür uyku uyurlar. Bunun anlamı da beyinlerinin bir yarım küresinin bilincini kaybetmesi ama diğer yarım küresinin uyanık kalmasıdır.

Aynı şey gözleri için de geçerlidir. Biri kapandığı için -kapatılan yarıya zıt olan- diğer göz açık kalır. Uyurken dinlenmeyen beynin diğer yarım küresi solumayı gözetler. Böylece yunus ihtiyacı olduğunda suyun yüzeyine nefes almak için çıkar. 24 saatlik bir periyotta, her bir yarım küre dört saat dinlenir. Böylece yunus günde sekiz saat uyur.

Bazen yunuslar uyurken batmadan yüzeyde yüzerler ve yüzeyde olmadıkları zamanlar da çok yavaş yüzerler. Okyanusun dip kısmına gidip sonra da sık sık yukarıya nefes almak için çıkarlar. Uyurken aktif olmadıkları için çok sık nefes alma gereği duymazlar.

yunuslar nasıl uyur

Genellikle yunuslar geceleri uyurlar: İki saat beyinlerinin sağ yarım küresi ve başka bir iki saat sol yarım küresi uyur. Ve bu sürece günde sekiz saat uykuyu tamamlayana kadar devam ederler.

Yunuslar neden bu şekilde uyur?

Bilinen popüler bir söz vardır. “Doğa zekidir.” Hiçbir şey tesadüf değildir. Her bir türe hayatta kalması için ihtiyacı olduğu şey bahşedilmiştir. Boğulmadan suyun yüzeyinde uyuyan yunuslar da buna dahildir.

Karada yaşayan memelilerden farklı olarak, deniz memelileri dinlenirken beyinlerini ve kaslarını tamamen devre dışı bırakmazlar. Yüzeye çıkıp nefes almaları gerektiği için derin uyumazlar. Eğer böyle yaparlarsa, ihtiyaç duydukları oksijeni alamazlar.

Fakat bununla da kalmayıp, duyularından da herhangi birini etkisiz hale getirmezler, hatta kara hayvanlarının yaptığı gibi görme, koku alma gibi duyularını da iptal etmezler.

Yunusların tek gözleri açık uyumalarının ve beyinlerinin yarısının uyanık olmasının başka bir sebebi de; çevrelerinden gelecek olası tehlikelere karşı tetikte olmalarıdır, balık avlayan tekneler, köpek balıkları veya katil balinalar gibi.

yunuslar nasıl uyur

Buna ek olarak, yunuslar gün boyunca belli bazı fizyolojik süreçleri sürdürebilirler. Suyun içinde vücut sıcaklığını korumak için kas hareketlerini yapmak gibi. Tropikal iklimlerde yaşamaya eğilimli ve sıcakkanlı oldukları halde, hareketsiz kaldıkları takdirde vücut sıcaklıkları düşebilir. Bu da onların sağlıklarını olumsuz etkiler.

Balinalar nasıldır?

Balina ve katil balinalar gibi büyük deniz hayvanları için de aynı şey söz konusudur. Onlar da uyurken nefes almak için yüzeye çıkmak zorundadırlar. Bu da uyurken onların yavaş yüzdüğü anlamına gelir. Neyse ki beyinlerinin bir yarım küresi uyanık kalır.

Balinalarla ilgili ilginç bir gerçek de küçük bir yavru balinayken yaptıkları uyku döngüleridir. Hiçbir an yüzmeyi bırakmayan anneleriyle birlikte dinlenir, yemek yer ve uyurlar.

Yavru memeli, annesinin yaptığı hareketlerin kendisini ilerletmesine izin verecek şekilde durur. Bu şekilde, zamanının çoğunu boğulup batmadan uyuyarak geçirebilir.

Yunusların veya diğer deniz memelilerinin nasıl uyuduğunu keşfetmek gerçekten ilgi çekicidir. Beyinlerinin yarısını uyanık tutma tekniği ile hayatta kalma ve tehlikelerden sakınma konusunda emin olurlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.