Dünyadaki En Büyük Yırtıcı Hayvan

Bu yazıda bahsedeceğimiz hayvan, 50 ton ağırlığında ve 21 metre boyundadır.
Dünyadaki En Büyük Yırtıcı Hayvan
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Gezegende milyonlarca farklı hayvan türü var. Bunlardan bir kısmı gerçekten devasa yaratıklar. İnsanların tanıdığı birçok dev etobur hayvan var. Ancak birçok insan dünyadaki en büyük yırtıcı hayvan hangisidir bilmiyor.

Dünyadaki en büyük yırtıcı hayvan

Yırtıcı hayvan terimiyle, hayatta kalmak için aktif olarak diğer türleri avlayan hayvanları kast ediyoruz. Mavi balina gibi büyük deniz memelileri plankton yedikleri için etobur sınıfına girerler. Bununla birlikte, bu yırtıcı bir hayvan değildir çünkü avlanmak yerine sadece suyu filtrelerler.

Bu nedenle, dünyadaki en büyük yırtıcı hayvan söz konusu olduğunda, başka bir yere bakmalısınız. Eğer karaya bakarsanız, kazanan çok açıktır. Yaklaşık 1543 kilo ağırlığındaki kutup ayısı, karadaki en büyük yırtıcı hayvan unvanını kazanır.

Dünyanın en büyük avcısı hakkında daha fazla bilgi

Bununla birlikte, denizin derinliklerine baktığımızda dünyadaki en büyük yırtıcı hayvan karşımıza çıkar. Bu hayvan, kendi avını avlayan ve 50 tondan daha ağır olan dişli bir balinadır.

İspermeçet balinasından bahsediyoruz. Bu, var olan en büyük dişli ve gezegendeki en büyük yırtıcı hayvandır. Uzunluğu, 21 metreye kadar ulaşabilir ve vücutlarının 3 ‘te 1’i başlarıdır.

dünyadaki en büyük yırtıcı hayvan olan ispermeçet balinası

Bir dünya rekortmeni

İspermeçet balinası bir dünya rekoru sahibi çünkü gezegendeki tüm canlılar arasında en büyük başa sahipler. Bununla birlikte, beyinleri kıvrımlı değildir.Yani beyninin yüzey alanı ve nöron sayısı büyük değildir, bu yüzden zeki hayvanlar olarak kabul edilmezler.

Bir ispermeçet balinasının çıkardığı tıkırtı sesi, herhangi bir hayvanın üretebileceği en yoğun sestir ve henüz bu sesi neden çıkardıkları bilinmiyor. Bu hayvanlar 70 yıl yaşayabilir ve yavrularını büyütmek için on yıl harcarlar.

İspermeçet balinaları neden avlanmıştır?

20. Yüzyılın sonuna kadar insanlar, dünyadaki en büyük yırtıcı hayvan olan ispermeçet balinalarını çeşitli nedenlerle avladılar. Bu nedenlerden biri ispermeçet denilen ve soğuk suda katılaşan bir maddeydi. Bu madde, balinaların suda yüzebilme ve su altında sesleri işitebilmesinde önemli rol oynar.

İspermeçet özellikle mum, sabun ve çeşitli ilaçların yapımı için faydalı olmuştur. Madde bütün balina yağlarında bulunur. Bununla birlikte, ispermeçet balinası, balina başına üç tona kadar ispermeçet içermektedir.

İspermeçet balinasının avlanmasının bir diğer önemli nedeni ise amber olarak bilinen ve balinaların bağırsaklarından salgılanan maddedir. Amber de parfüm, ilaç ve hatta aroma olarak kullanılmıştır.

Pek çok ülkede balina avcıları yağları için bu hayvanları avlamıştır. Essex gibi gemileri batırarak efsanevi Moby Dick’e ilham veren ispermeç balinasının şöhreti bu hayvanlara olan ilgiyi arttırdı.

ispermeçet balinası

Dünyadaki en büyük yırtıcı hayvan ne avlıyor?

Dünyanın en büyük avcısı, diğer hayvanların yapamayacağı bir hayvanı avlayabilir. İğneli vatoz, ahtapot ve yarım ton ağırlığındaki korkunç dev kalamarları avlamak için iki saat boyunca 2 kilometre kadar derine dalabilir.

Okyanusların en dibinde kalamarların varlığı, ispermeçet balinalarının midesinde kalan kalıntılar ve derisinde bırakılan yaralar sayesinde keşfedilmiştir.

İnanılmaz gibi görünse de, insanlar ispermeçet balinasının deniz ürünleri tüketimi konusunda insanlara rakip olabileceğine inanıyor. İspermeçet balinaları her yıl yaklaşık 100.000.000 ton balık yerler.

Bir efsane hayvanı olan ispermeçet balinası, insanları şaşırtmaya devam edecek gibi görülüyor. Onları avlamak artık yasa dışı olsa da, bu şaşırtıcı hayvan çevre kirliliği ve sismik araştırmalar nedeniyle tehdit altında.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.