Yunuslar, Katil Balinaların Varlığını Nasıl Anlar?

Yunuslar, Katil Balinaların Varlığını Nasıl Anlar?

Son Güncelleme: 07 Mart, 2019

Yunuslar ve balinalar,katil balinaların avlanma stratejilerinin bir parçası olarak çıkardıkları sesleri tanıyabilir ve korktukları için hemen kaçarlar.Katil balinalar, gezegendeki en saldırgan memeli deniz hayvanlarıdır.

Yunuslar, katil balina varlığını nasıl anlar?

Katil balinalar okyanusta en çok korkulan avcılardan biridir. Gezegendeki en zeki hayvanlardan biri olan bu memeliler, yalnızca birkaç hayvanın kaçabildiği karmaşık av stratejilerine sahiptir. Yunuslar, katil balinaların ne zaman avlandığını tespit edebilen birkaç hayvandan biridir.

En İyi Deniz Avcısı Olan Katil Balinaların Avlanma Stratejileri

Okyanusun ortasında avlanmakta olan bir katil balina sürüsüne rastlamak, bir hayvanın isteyeceği son şeydir. Karakteristik sesleri neredeyse insan seslerine benzer. Bunlar iletişim, beslenme ve üreme için kullandıkları yüksek perdeli seslerdir.

Bu deniz memelisi türünün yaydığı sesler arasında şunları sayabiliriz:

  • Ekolokasyon tıklamaları, diziler halinde yaydıkları kısa seslerdir. Genelde yönlendirme ve etraflarındaki avları bulmak için bu sesleri kullanırlar. 4 ila 18 kilohertz arasında yaydıkları bu tip ultra seslerin bazı sosyal kullanımları da vardır.
  • Ultrasonik ıslıklar, sürünün farklı üyeleriyle etkileşime geçmek için kullanışlıdır. Bunun katil balinaların konuşma şekli olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama 8,3 kilohertz frekansta yaydıkları bu ıslıklar genellikle 1,8 saniye sürer.
  • Bu vurgulu sesler, insan sesleri veya çığlıkları ile karıştırabileceğimiz seslerdir. Sıklığı 1 ile 6 kilohertz arasında olan bu tip ultra sesler, çoğunlukla avlanma sırasında kullanılır. Ancak diğer katil balinalarla iletişim kurmak için de kullanışlıdır.
katil balinaların av stratejileri ve yunuslar

Av Sırasında Katil Balinalar

Yukarıda bahsettiğimiz vuruşlu sesler, insanların katil balinalara dair algılayabildiği tek sestir. Katil balinalar avlanırken bu sesler önemli bir strateji unsuru hâlini alır.

Bu deniz memelilerinin farklı alt grupları vardır. Katil balinaları farklı kılan şey, beslenmek için avladıkları hayvanlardır. Bu hayvanları, av sırasındaki stratejilerine göre seçerler.

Örneğin, ringa balığı avlayan bir sürü carousel feeding ”atlıkarınca beslenmesi” adı verilen bir teknik kullanır. Katil balinalar sırayla ringa balıklarının bulunduğu alanın dibine dalarak etrafta döner ve hava kabarcıkları üflerler. Beyaz karınlarını göstererek avlarını korkuturken ses çıkarırlar. Bu şekilde, ringa balıkları çaresizlik içinde sürünün geri kalanının beklediği yüzeye atlar.

Yunuslar ne zaman kaçmaları gerektiğini nasıl bilirler?

Yunuslara gelince, bilim insanlarından oluşan bir ekip, yunusların katil balinaları nasıl fark ettiğini ortaya koymak için bir çalışma yürüttü. Tınlamaları, bağırma ve ıslıklarını anlayıp anlayamadıklarını öğrenmek istediler, zira teoride katil balinalar büyük birer yunustan ibarettir.

yüzen yunuslar

Sonuca ulaşmak için araştırmacılar, Kuzey Carolina sahilinden yaklaşık 50 mil açıldılar. Daha sonra bulundukları gemiden katil balina sesleri çaldılar. Böylece yerel yunusların ve balinaların, bu seslere nasıl cevap verdiğini görebileceklerdi.

Deneyin etkinliğini kontrol etmek için bilim insanları ilk önce balina ve yunus popülasyonunda normal bir yanıt sağlayan bir dizi günlük ses verdiler. Katil balinaların av seslerini çaldıklarında ise bütün hayvanlar hemen sesin ters yönünde kaçışmaya başladı.

“Bir grup hayvanın verdiğimiz seslere bu kadar güçlü tepki göstermesi inanılmaz .”

Çalışmanın baş yazarlarından Matthew Bowers’ın elde ettiği verilerle daha sonra diğer deniz memelilerinin tepkileri yeniden oluşturabilmiş ve kaçış taktikleri incelenmiştir.

Buna göre tepkiler çok farklıydı. Yunuslar hiç düşünmeden kaçarken balinalar ise katil balinalar ile yüz yüze gelip kendilerini savunmak için bir çeşit engel oluşturuyordu. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.