Uykuya En Az İhtiyaç Duyan Hayvanlar

Hayvanlar aleminde çok az uykuya ihtiyaç duyan hayvanlar vardır. Bu hayvanların tek ortak noktaları ise çok az uyumalarıdır.
Uykuya En Az İhtiyaç Duyan Hayvanlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar, sağlıklı kalabilmek için sekiz saatlik uykuya ihtiyaç duyarlar. Ancak, hayvanlar aleminde uyku saatleri sınırlarını zorlayabiliyor. Peki, uykuya en az ihtiyaç duyan hayvanlar hangileridir? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Uykuya En Az İhtiyaç Duyan Hayvanlar

Fil

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere, bu devasa hayvanlar uykuya en az ihtiyaç duyan hayvanlardır. Bir grup biyolog, Güney Afrika’daki bir fil sürüsünü inceleyerek yaşamlarının ne kadarını uyuyarak harcadıklarını araştırdılar.

Sürekli yapılan izlemeler sonucunda, fillerin gün içerisinde farklı aralıklarla ortalama iki saat uyudukları keşfedildi.

Büyük bedenleri yüzünden gününün çoğunu yiyecek aramakla geçirmektedirler. Fillerin günde 300 kilogram yiyecek tüketmesi gerekir; bu durumda uykuya sıra gelmez. İnsanların aksine, bu memeliler hafızanın gelişimi için gerekli olan REM uykusunu alamazlar.

Bir araştırmaya göre, filler sadece 5-10 saniye REM aşamasında kalmaktadırlar. Bu durum, onların dinlenmedikleri anlamına gelmez çünkü gözleri açık bir şekilde ayakta dikilseler bile, yorgunluklarını atabilirler.

Kendilerini avcılardan korurken bir yandan da sürekli yiyecek ve su arayaşında olan vahşi hayvanlara dair bir araştırma yürütüldü. Esaret altındaki filler, arayışta olmadıkları için gün içerisinde dört saate kadar uyuyabilirler.

Zürafa

Zürafalar da az uyuyan bir başka hayvandır. Gün içerisinde kısa aralıklarla iki saat uykuya ayırırlar.

iki tane zürafa

Genel olarak, ayaktayken yedi dakika uyurlar ancak nadir de olsa derin uykuya dalabilirler. Ancak zürafaları uyurken görmek çok nadirdir.

At, eşek ve antilop

Bu hayvanların bacakları, ayakta uyurken onları destekleyebilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Yedi dakikalık aralıklarla günde toplam üç saate kadar uyurlar. Uykuya çok az ihtiyaç duyuyor olsalar da, güvenli uyumak için yere uzanabilirler.

antilop

Bu hayvanlar grup olduklarında uyumak için sıraya girerler. Bu şekilde bazıları uyurken diğerleri etrafı gözler. Bu kısa uykular, günün geri kalanı için gerekli olan enerjiyi onlara sağlar.

Hayvanlar evcilleştirildiğinde bile uyku alışkanlıkları değişmez. Antiloplarda ise erkek, sürüyü korumak için neredeyse hiç uyumaz.

Uykuya en az ihtiyaç duyan bir diğer hayvan: Köpek balığı

Köpek balıkları ve diğer büyük balıklar, nefes almak için gerekli olan oksijeni sürekli hareket halinde olarak elde ederler. Ağızlarından içeri girip solungaçlarından çıkan suyun içerisindeki oksijeni kullanırlar.

yüzen köpek balığı

Bu ihtiyaçlarından dolayı uyumaya fırsat kalmaz ancak, bu durum dinlenmelerine engel değildir; letarji dönemi geçirirler. Uzmanlar, köpek balıklarının dinlenmek ve oksijen elde etmek için yer altı mağaralarını kullandıklarını söylüyorlar ancak bu olay neredeyse hiç görülmedi.

Balina ve yunus

Gerçek hayatta balinalar ve yunuslar uyurlar, ancak insanlardan çok farklı bir şekilde; gözleri açık bir şekilde.

uykuya en az ihtiyaç duyan hayvanlar

Cetaceanların yüzeye çıkması ve nefes alması için sürekli hareket halinde olması gerekir. Bu yüzden, beyinlerinin bir kısmını aktif tutarken diğer yarım küresini devre dışı bırakırlar. Bu şekilde dinlenmeyi başarırlar.

Bu hayvanların yavrularının uyku uzun evreleri vardır. Annelerinin yanında kalırlar ve onlar tarafından taşınırlar.

Koyun, keçi ve inek

Koyun ve sığırlar kısa aralıklara bölerek günde ortalama dört saat uyurlar. Günün geri kalanının sekiz saatini, yiyecek aramak ve sindirmek için harcayarak geçirir. Atlar ve eşekler gibi, onlar da sürü halindeyken uyumak için sıraya girerler.

dağ keçisi

Uykuya en az ihtiyaç duyan hayvan: Karıncalar

Bu böcek toplam 4-5 saat boyunca günde birkaç kez aralıklarla bir dakika uyur. Kraliçe arı iki katı fazla uyuyarak toplamda 9 saat dinlenir.

uykuya en az ihtiyaç duyan hayvanlar

En uzun uyuyan hayvanlar, hayatta kalmak için sürekli hareket halinde olması gereken hayvanlardır. Bu bir tehditten kaçmak, yemek veya içmek için olsun; yukarıda saydığımız bu hayvanlar uykuya en az ihtiyaç duyan hayvanlardır.

Bu dinlenmedikleri anlamına gelmez; sadece farklı yaptıkları anlamına gelir.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.