Ölümden Dönen Dünya Tatlısı Yavru Beyaz Balina ile Tanışın

Ölümden Dönen Dünya Tatlısı Yavru Beyaz Balina ile Tanışın

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2018

Eylül ayının sonlarına doğru, Alaska sahilinde beyaz bir yavru balina (beluga olarak da bilinir) ortaya çıktı. Ve bir hayvan kurtarma merkezi balinayı tedavi etmek durumunda kaldı. Balina yavruları tek başlarına hayatta kalabilen hayvanlar değillerdir. Bu sebeple bu yavru beyaz balina da suya kendi kendine geri dönemedi. Bugün sizlerle paylaşacağımız hikaye, kurtarılmış bir yavru beyaz balinanın hikayesidir.

Beyaz balinalar Kuzey Kutbu ve çevresindeki bölgelerde yaşayan memeli deniz hayvanlarıdır. Her ne kadar beyaz balinaların en yakın akrabaları narval (deniz gergedanı) adı verilen hayvanlar olsa da, bir beyaz balina bizlere hem bir balinayı hem de bir yunusu anımsatır. Beyaz balinalar tamamen büyüdüklerinde üç ila beş metre arasında değişen bir uzunlukta olurlar. Ve 1200 kiloya kadar çıkabilen bir ağırlığa sahip olurlar. Bu hayvanlar, gruplar halinde yaşayan ve yine gruplar halinde seyahat eden sosyal varlıklardır.

Kurtarılan Yavru Beyaz Balina, Tyonek

2017 yılı Eylül ayının sonlarında, bir yaşındaki bir yavru beluga balinası Alaska sahillerinde görüldü. İnsanlar bu hayvanı ilk gördüklerinde, kurtarma ekibi hayvanı denize geri götürme niyetindeydi. Ancak çok geçmeden hayvanın çok zayıf olduğunu ve yüzmek için hiç gücü olmadığını fark ettiler.

Bu nedenle yavru balinayı alıp onu Alaska Deniz Yaşam Merkezi’ne (Alaska Sealife Center) götürmeye karar verdiler. Hayvanın tedavi merkezine varışını takip eden saatlerde, kurtarılan yavru beyaz balinaya yardım etmek ve onun iyileşmesini sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok farklı şehrinden uzmanlar da bölgeye ulaştılar.

Hayvan, tedavi merkezine vardığında, kurtarılan bu yavru beyaz balinanın cinsiyetinin erkek olduğunu ve yaklaşık olarak dört haftalık bir balina olduğunu tespit ettiler. Hayvan o kadar zayıftı ve o kadar susuz kalmıştı ki, kendi vücut sıcaklığını bile koruyamıyordu.

Kurtarılan Yavru Beyaz Balina: Güçsüz Fakat Sağlıklı

Hayvan, tedavi merkezine gelir gelmez uzmanlar hayvanın sağlığını her açıdan inceleme altına aldılar. Kan testleri yapıldı, bakteri kültürü alındı ve nefes alıp verişleri düzenli olarak izlendi. Hayvanın su kaybını gidermeyi başardıktan sonraki süreçte hayvanın sağlığında gelişmeler olduğunu tespit etmeye başladılar. Yavru balina, yalnızca birkaç gün içerisinde kendi kendine yüzmeye ve onunla ilgilenen insanlarla oynamaya başladı.

İlk birkaç günde ise hayvan o kadar güçsüzdü ki, görevliler onu her üç saatte bir, bir pipet aracılığıyla beslemek zorunda kaldılar. Ancak hayvan, bir iki hafta sonra bir biberonla beslenecek kadar gücünü toplamıştı bile. Bununla birlikte, yavru balina biberonla beslendiği için bu kez de tıpkı insanların bebeklerinde olduğu gibi gaz sancısı çekmeye başladı. Ve hayvanın bakıcıları balinanın gaz çıkarmasına yardım etmek zorunda kaldılar!

Şu anda ise minik beyaz balinaya hala bakıyorlar. Hayvanın sahip olduğu tek sağlık problemi, sıvı kaybı ve yeterli kiloda olmamasıydı.

Alaska Deniz Yaşam Merkezi Nedir?

Alaska Deniz Yaşam Merkezi, Alaska’da bulunan ve halka açık olan tek akvaryumdur. Bu merkez aynı zamanda yaralanmış ve tek başına kalmış hayvanlara da baktığı ve tedavi ettiği için, deniz hayatındaki canlıları tedavi merkezi olarak da hizmet eder. Bazı hayvanlar doğal yaşam alanlarına geri döndürebilirler. Fakat doğada hayatta kalmayı başaramayacak olan hayvanların tedavi merkezindeki bakımlarına devam edilmesi gerekir.

Kurtarılan yavru beyaz balina şu an halka açık bir havuzda kalmıyor. Beyaz balina (Beluga) uzmanları, bu yavru balinayı kapalı bir havuzda haftanın yedi günü ve günün 24 saati takip altında tutuyorlar. Bu havuz akvaryum havuzlarından çok daha sessiz ve çok daha kontrol edilebilir bir ortam sağlıyor.

yavru beluga Tyonek

Uzmanlar hayvan hakkında henüz bir karara varmadılar. Fakat bu gibi durumlarda genellikle balina yavrularını doğal yaşam alanlarına geri döndürmek gibi bir plan yapılmıyor. Bunun sebebi ise, hayvanın ait olduğu gruptan neden ayrıldığını bilmiyor olmalarıdır. Ayrıca bu gruba tekrar katılıp katılamayacağı ile ilgili de şüphe duyuyorlardır. Dahası bu yavru balina, diğer beyaz balinalar yerine insanlarla çok daha fazla vakit geçirdiği için, artık nasıl avlanacağını ya da vahşi sularda tek başına nasıl hayatta kalacağını bilemeyecek durumda olabilir.

Sahile Vurmuş Bir Deniz Hayvanı Görürseniz Ne Yapmalısınız?

Her yıl, dünyanın her yerinde sahile vuran deniz hayvanlarıyla ilgili yeni haberler çıkıyor. Büyük balinalardan yunuslara kadar çeşitli deniz hayvanları, yönünü kaybederek ya da hasta olarak, sonunda kendilerini bir deniz kıyısında bulurlar. Hatta tıpkı bu yavru beyaz balina gibi pek çok farklı türden olan yavru deniz canlıları da bu şekilde kıyıya vurabilir.

Bir hayvan hastalandığı zaman insanların harekete geçme hızı onların iyileşmesi için çok önemlidir.  Hayvan için ne yapılacağını bilmek ve hayvanın sahip olması gereken alana saygı duymak, hayvanın hayatta kalması için çok büyük bir önem arz eder. 2017 yılının yaz aylarında bir grup turist kıyıya vurmuş yavru bir yunus bulmuştu. Ve insanlar bu zavallı hayvana yardım etmek yerine, hayvan ölene kadar onunla birlikte fotoğraf çektiler.

Bu talihsiz haber tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Tehlike altında olan bir hayvanla karşı karşıya kaldığınız durumlarda ne yapacağınızı bilmek işte bu yüzden çok önemlidir. İlk olarak hayvanın hala hayatta olup olmadığını kontrol edin. Hayvanın nefes alıp almadığına ve gözlerinin hareket edip etmediğine bakın.

Eğer hayvan hala hayattaysa 153 Beyaz Masa ya da 112 Acil Yardım hatlarından herhangi birini arayıp bu konuda uzman bir kurtarma ekibine bilgi verebilir ve onlardan gelecek talimatlara uyabilirsiniz. Eğer kolaylıkla ulaşılabilecek bir bölgedeyseniz hayvanı insanların sebep olduğu stresten korumaya çalışın. Diğer bir deyişle, eğer bölgede meraklı insanlar varsa onları uzaklaştırın. Normalde acil servisler sizden hayvanı gölge bir yerde tutmanızı ve susuz bırakmamanızı isteyeceklerdir. Bunu, hayvanın üzerine ıslak havlu koyarak ve sürekli olarak üstüne deniz suyu dökerek yapabilirsiniz.

Her ne kadar hayvanı tek başınıza da denize döndürebileceğinizi düşünseniz de, bir veteriner hayvanın sağlıklı olduğunu ve denizde hayatta kalabileceğini söylemediği takdirde bunu kesinlikle yapmamalısınız. Hayvan eğer kıyıya kadar gelmişse, bunun sebebi ya hayvanın hasta olmasıdır ya da yüzmek için hiç gücünün olmamasıdır.  Hayvanı bu şekilde denize döndürmek onu ölüme mahkum etmek demektir.

Ancak eğer kıyıya vuran hayvan artık hayatta değilse, o halde hayvanın ölü bedenini taşımaları için hayvan ve bitkilere kendini adamış olan herhangi bir polis birimini aramanız gerekir. Ya da 112’den konuyla ilgili yardım istemeyi deneyebilirsiniz. Fakat hiçbir şekilde ölü bir hayvanın cesedine dokunmamalısınız; çünkü hasta olabilirsiniz.

Sizin Yardımınız Önemli

Yavru beyaz baline Tyonek, onu sahile vurmuş bir şekilde bulan kişinin hızlı ve doğru müdahalesi sayesinde şu an gayet güzel bir şekilde iyileşiyor. Bu gibi durumlarda sorumluluk sahibi olmak ve ne yapılacağını bilmek tehlike altında olan hayvanın hayatta kalabilmesi için çok büyük bir önem arz ediyor.

Görselin kaynağı: www.telecinco.es


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.