Büyük Set Resifi ve Orada Yaşayan Deniz Canlıları

Bu ekosistem içerisinde yaşayan ve nesli tükenmekte olan birçok tür vardır. Büyük set resifi 1600 kilometrelik bir alana yayılmıştır ve yasalar ile korunmaktadır. Büyük set resifi ve orada yaşayan deniz canlıları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bu makaleyi okumaya devam edin!
Büyük Set Resifi ve Orada Yaşayan Deniz Canlıları

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2019

Büyük Set Resifi, dünyadaki en büyük su altı yaşam alanıdır. O kadar büyüktür ki, astronotlar bile bu resifi uzaydan görmekte sorun yaşamadıklarını iddia ediyor. Bu harika ekosistemde yüzlerce hayvan türünün yaşıyor olması muhteşemdir.

Bugün bu makalede Büyük Set Resifi ve bu göz alıcı resifte yaşayan deniz canlıları ile ilgili daha detaylı bilgi vermek istiyoruz. Siz de merak ediyorsanız, bu makaleyi okumaya devam edin.

Büyük Set Resifi

Bu dev resif, Avustralya’nın kuzeydoğusunda bulunan Okyanusya’da bulunmaktadır. Yüzeyini hesaplamak zordur, ancak 2.600 kilometreden uzun olduğunu söylemek mümkündür. Gerçekte, tek bir resif değil, 2.000’den fazla mercan ve yaklaşık 1000 adadan oluşan bir kombinasyondur.

Birçok insan bu ekosistemi dünyadaki en büyük canlı olarak kabul eder. Büyük boyutu, ılıman, tropikal iklimi ve coğrafi konumu nedeniyle geniş bir yaşam çeşitliliği bulmak için en iyi yerlerden biridir.

Büyük Set Resifi’nde sadece denizin altında bir yaşam yoktur. Su altındaki hareketlilikten dolayı, birçok kuş türü de orada yaşar. Aynı zamanda, timsahlar ve kaplumbağalar gibi birçok hem suda hem de karada yaşayan hayvan da Büyük Set Resifi’nde yaşar.

Avustralya'daki mercan resifi

Tabiat parklarının korunması

Büyük Set Resifi, 1875 yılında tabiat parkı ve 1981 yılında ise Dünya Mirası Sit Alanı olarak ilan edildi. Bu, insanlık tarafından değiştirilmeye ya da tahrip edilmeye çalışılmasına karşı yasal olarak korunduğu anlamına gelir.

Gezegenimizdeki bu resif, dalgıçları ve turistleri kendine çeken bir bölgedir. Her ne kadar insanlar resifi ziyaret etseler de, burada yapabildikleri şeyler oldukça sınırlıdır. Örneğin, gemilerin herhangi bir mercana demir atmasına izin verilmez ve turizm de sınırlıdır.

Ayrıca, balık tutmak da yasaktır, bu yüzden bu ekosistemde yaşayan tüm hayvan türleri tehdit altında hissetmeden hayatta kalabilir ve üreyebilir. Bu son derece önemlidir, çünkü orada yaşayan bazı canlıların neslinin tükenme tehlikesi vardır.

Büyük Set Resifi bölgesinde yaşayan canlılar

Bu eşsiz yerde hayvansal ve bitkisel yaşam çok fazladır. Bazı göçmen hayvanlar vardır, ancak bazıları ise tüm yaşamlarını resif üzerinde geçirirler. Hatta bazıları resifin yerel bitki örtüsünü oluşturur, yani gezegende yaşadıkları tek yer burasıdır. Büyük Set Resifi’nde bulabileceğiniz bazı canlı türleri şunlardır:

Memeli deniz hayvanları ve diğer büyük memeliler

Kambur balinalar, gezegendeki en büyük memeli deniz hayvanlarından biridir ve üremek için Büyük Set Resifi’nde yaşar. Aynı zamanda burada yunuslar, minke balinaları, Hong Kong pembe yunusları ve dugonglar da bulunur.

Deniz memelilerinin yanı sıra, burada yaşayan hayvanlar arasında neredeyse otuz köpek balığı ve iri vatoz türleri gibi diğer büyük deniz hayvanları da vardır. Bu ekosistemde beyaz köpek balıkları, kaplan köpek balıkları ve hatta çekiç başlı köpek balıkları bile yaşar.

Büyük Set Resifi Sakinleri: Kaplumbağalar ve timsahlar

Bu devasa resifte altı tür deniz kaplumbağası yaşar. Bunların arasında, nesli tükenme tehlikesi altında olan şahin gagalı kaplumbağalar ve deri sırtlı deniz kaplumbağaları vardır. Tuzlu su timsahları da resif yakınındaki mangrovlarda yaşar.

Büyük Set Resifi’nde yaşayan canlı türleri arasında 15 farklı tür deniz yılanı da bulunmaktadır. Deniz yılanları kara yılanlarının torunlarıdır ve 50 metre derinliğe kadar yüzerler ve yaklaşık iki buçuk metre uzunluğunda boyları vardır.

Balıklar ve küçük deniz canlıları

Resifte yaşayan 1.500’den fazla balık türü vardır. Bazıları balon balığı veya Napolyon balığı kadar eşsiz, bazıları ise palyaço balığı ya da mavi cerrah balığı kadar yaygındır. Her boyutta ve renkte balık vardır. Birçoğu oldukça şaşırtıcıdır ve mandalina balığı gibi eşsiz renklere sahiptir.

mercan kayalıklarında deniz canlıları

Aynı zamanda dokuz denizatı türü, 400 adet yumuşakça türü, 1400 çeşit mercan türü vardır. Ve planktonlar o kadar fazladır ki; kambur balinalar sadece bu planktonları yemek için buraya gelir. Ayrıca, dev istiridye Büyük Set Resifi’ndeki en muhteşem yumuşakçalar arasındadır.

Büyük Set Resifi sakinleri: Deniz kuşları

Neredeyse 50 sahil kuşu türüne ek olarak, resif boyunca yaşayan 20’den fazla deniz kuşu türü bulunmaktadır. Bu kuşlar deniz canlıları ile beslenir, ancak resifi çevreleyen adalara yuva yaparlar. Ayrıca, otuz adet göçmen kuş türü uzun süreli uçuşlarında oradan geçmektedir.

Büyük Set Resifi, sularının altındaki ve üzerindeki biyolojik çeşitlilik nedeniyle gezegendeki en büyük canlı olarak kabul edilir. Neredeyse yarım yüzyıldır yasalarca korunmaktadır, ancak ne yazık ki hala tehlike altındadır. Özellikle bu özel yeri ziyaret eden ekoturistler olmak üzere, okyanusun bakımı herkesin sorumluluğundadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.