Yaşlı Bir Köpeği Sahiplenmek – Artıları ve Eksileri

20 Nisan 2021
Köpeklerinden vazgeçen pek çok insan, bunu onlar için zamanları olmadığından dolayı yapıyor. Bundan dolayı, ister bir yavru ister daha yaşlı bir köpek olsun, bir köpeği sahiplenirken birkaç şeyi gerçekten değerlendirmelisiniz.

Barınaktan yaşlı bir köpeği sahiplenmek, genellikle sorumlu sahipliği teşvik eden bir nezaket eylemidir. Bu sadece terk edilmiş bir hayvanın yaşamını onurlandırmak ile kalmaz, aynı zamanda mevcut hayvan pazarının kınanması gereken davranışlarına karşı aksiyon almanın da bir yoludur.

Dünyanın her yerinde, zamanlarının ve kaynaklarının bir kısmını terk edilmiş köpeklerin kurtarılmasına ve bakımına ayıran pek çok gönüllü vardır. Bu gönüllülerin amaçları, bu hayvanları daha iyi bir yaşama sahip olabilmeleri için iyi evlere yerleştirmektir.

Bir köpeği sahiplenmek, paradan tasarruf yapmak ile ilgili değildir – gerçi bu şekilde bu kendi kendine gerçekleşmiş olur, dolayısıyla kesinlikle bir avantajdır. Amaç, bunun yerine, evcil hayvan dükkanlarına satış yapan ana mekanizma olan köpek fabrikalarındaki istismarcı uygulamalarda bir katılımcı olmamaktır.

Bir hayvanın hayatı bir iş olarak değerlendirildiğinde, bunun sonuçları hayvanların türlerinin sağlığı ve gelişimi açısından oldukça hazin olur. Neyse ki, kültürümüz bunun farkına varmaya başlıyor ve artık daha fazla insan bir evcil hayvan sahiplenmek için barınaklara yöneliyor.

Satın Almak Yerine Yaşlı Bir Köpeği Sahiplenmek

Köpeklerin terk edilmesi ve kötü muamele görmesi hemen hemen her kıtada yaşanan üzücü bir gerçektir. Bunun ana nedeni, hayvanlara sahip olmak – ve temelde onları köleleştirmek – söz konusu olduğunda bulunan saygı eksikliğidir. Karlı bir arz ve talep piyasası olduğunda ise durum daha da kötüleşir.

Çoğunlukla, insanlar hayvanları ihtiyaç duyabilecekleri bakım, masraf ve sorumlulukları dikkate almadan edinirler.

Doğal ortamlarından uzaklaştırılan hayvanlar bağımsızlıklarını yitirir ve beslenmesi, su verilmesi, egzersiz yaptırılması ve bakılması gereken ebedi bebekler haline gelirler. Evcil hayvanın hayatta kalmasını ve genel refahını garanti eden tek şey, yalnızca sahiplerinin eylemleridir.

Evcil hayvanların terk edilmesi, artık dünyanın pek çok yerinde ekonomik yaptırımların uygulanmasına yol açmaktadır.

Yavru Köpek Çiftliklerini Desteklemeyi Bırakın

Bir anne köpek ve yavruları.

Hayvan satışını teşvik etmemek ve sahiplenmeyi tercih etmek için iki neden vardır:

 1. Satın alımlar bir heves ile yapılır. Bir yavru köpeği hiç düşünmeden ve onun bakımına nelerin dahil olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmadan satın almak çok kolaydır. Bu tür işletmeler, bir kişinin hayvana barınma ya da yeterli bakım sunma, ya da zaman ve sevgi ayırma becerilerini hesaba katmaz.
 2. İkinci neden ise, tarihsel olarak pek çok ırkın “estetik” için ya da kavga eden ya da çalışan köpekler olmak gibi işlevleri yerine getirmesi için sakatlanmalara bırakılmış olmasıdır. Pitbul, Cocker Spanyel, Rottweiller, Dogo Argentino ve Doberman gibi türler söz konusu olduğunda durum böyledir.

Sahiplenme, hayvanların yaşamına yönelik farkındalık ve saygıyı teşvik eder. Amacı, terk edilmiş binlerce hayvanın yaşam kalitesini yükseltmek ve hayvanseverlere mutluluk vermektir. Tam da olması gerektiği gibi, karşılıklı ve özverili bir işbirliği ilişkisidir.

Yaşlı Bir Köpeği Sahiplenmek Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Bir köpek 18 ay civarında yetişkin olur ve şu anda, bu yaş aralığında sahiplenilmeye hazır pek çok köpek vardır. Ne yazık ki, çoğu insan, yaşlı köpeklerin sahiplenilmesi ile ilgili efsaneler nedeniyle yavru sahiplenmeyi tercih ediyor.

Yaşlı bir köpeği sahiplenmenin başlıca avantajları şunlardır:

 • Onlara sevmeleri ve sevilmeleri için ikinci bir şans sunmak.
 • En iyi arkadaşınız ve koruyucunuz olacaklardır.
 • Daha yaşlı köpekler zaten yaşam deneyimine sahiptir ve bu açıdan örnek olabilirler.
 • Bu köpekler olgundur ve genellikle diğer insanlar ve hayvanlar ile daha iyi anlaşırlar, çünkü çoğu zaten temel davranış kurallarını bilirler.
 • Belirli bir kişilikleri vardır ve kendinize ve yaşam tarzınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.
 • Onları dışarıya çıkarmadan önce tüm aşılarını olmalarını beklemek zorunda değilsiniz.
 • Bu köpekler giysilerinizi ve mobilyalarınızı çiğnemeyeceklerdir çünkü dişleri halihazırda çıkmıştır.
 • Yaşlı köpekler sakin bir mizaç sahibi olma eğilimindedirler ve gençlere göre daha az hiperaktiftirler.

Eksileri

Yaşlı bir köpek.

Yaşlı bir köpeği sahiplenirken ters gidebilecek şeylerden bahsedecek olursak, bunlar esas olarak onların bakımı ile ilgilidir:

 • Barınak gönüllülerine ilgilendiğiniz her bir hayvanın karakterini sorun. Bu, evinize ve yaşam tarzınıza en uygun olan hayvanı seçmenize yardımcı olacaktır.
 • Bir hayvanda karar kılmadan önce onu daha iyi tanımaya çalışın. Onları yürüyüşe çıkarın ve onlarla yalnız başınıza zaman geçirin.
 • Köpeği evinize tanıtmadan önce seçtiğiniz hayvan ile bir arkadaşlık kurun. Onunla yürüyün, ona ödül maması verin, onunla oynayın ve onu sevin.
 • Köpeği evinize entegre etmeden önce, özellikle başka evcil hayvanlarınız ve çocuklarınız varsa, onları uygun şekilde sosyalleştirin.
 • Bir veterinerin aşı kayıtlarına bakmasını sağlayın.
 • Onlara dengeli bir beslenme düzeni ve sessiz bir ev sağlayın.