Evcil Hayvanları Terk Etme: Bitmeyen Bir Problem

Hayvanlar her gün terk ediliyor. Kurtarma organizasyonları sayısız saatlerini bu hayvanları kurtarmaya harcıyor.
Evcil Hayvanları Terk Etme: Bitmeyen Bir Problem

Son Güncelleme: 19 Mayıs, 2020

Evcil hayvanların terk edilmesi maalesef hala senenin her günü bir sorun. Ama bazı bilgilere göre barınaklar tarafından kurtarılan köpek ve kedi sayısı yavaşça azalmaya başlıyor. 

Yılın her anında evcil hayvanlar terk ediliyor

Yardım eli uzatılan bir terk edilmiş köpek.

İspanya"da bulunan Affinity Foundation tarafından gerçekleştirilen en son çalışmaya göre 2015 yılında 104,501 köpek 33,300 kedi sokaklardan kurtarıldı. Bu sayılar dediklerine göre önceki yıllardan daha düşük.

Buna ek olarak evcil hayvanlarını kaybetmiş sahiplerin onları bulma sıklığı da arttı. Bunun sebebi özellikle köpekler olmak üzere artık daha fazla sayıda hayvanın mikroçipi olması.

Aynı zamanda finansal zorlukların artık hayvanları terl etmenin asıl sebebi olmadığı bulundu. Artık asıl sorun hayvanın davranışsal ve  adaptasyon sorunları altında yatıyor.

Her nasılsa evcil hayvanların terk edilmesi sorunu tüylü arkadaşlarımız için devam ediyor.

 Maalesef evcil hayvanların terk edilmesi sürekli bir sorun. Eğitim ve farkındalık etkinlikleri düzenlemek bu üzücü durumu tersine çevirebilir. Hayvan sahibinin sorumluluğuna dikkat çekmek yeterli değil. 

Kedi terk etme sezonu

Kurtarıcılar tarafından toplanan hayvan sayısı sene boyu sabit olmasına rağmen bulunan kedi ve köpek sayısında bir fark var.

Barınaklardaki hayvan kurtarıcıları bulunan en yüksek kedi sayısının yılın ikinci çeyreği olduğunu söylüyor. Ama bu kedi sahipleri tatillere çıkarken kedilerini terk ediyor anlamına gelmemekte.

Sebep kedilerin üremesinin sezonsal olması ve en yüksek güneş ışığı dönemiyle etkileşim içinde olmasının altında yatmakta. Bu dönem aynı zamanda senenin en yüksek sıcaklık artışına da denk geliyor. Bu dönemdeki hayvanların terk edilme sebeplerinin içinde istenmeyen atıklar da bulunuyor.

Kısırlaştırma hakkında ısrarcı olunmasının sebebi işte budur. Eğer yavru köpek istemiyorsanız çözüm hamile köpek ya da kediden, ya da yavrularından kurtulmak değildir. Çözüm evcil hayvanlarımızın hamile kalmasını engellemektir.

Hayvanların terk edilmesi için verilen sebepler

Yukarıda bahsedilenler haricinde hayvanların terk edilmesi için verilen sebepler şunlardır:

  • Adres değişikliği
  • Hayvana karşı ilginin tükenmesi
  • Zaman ve boş alan eksikliği
  • Alerjiler
  • Çocuk doğurmak
  • Hamilelik (toxoplasmosis korkusu)

Barınaklardaki köpeklere ne oluyor?

Hayvan sahipleri Affinity Foundation"a göre her tür evcil köpek ve kediyi terk ediyor. Bu sorun özel olarak spesifik bir yaş ve cinsteki ya da sağlık sorunu olan bir hayvanı etkilemiyor.

Kurtarılıp barınaklara götürülen kedi ve köpekler için gösterilebilecek oranlar şöyledir:

  • Yüzde 44"ü başkası tarafından alınıyor
  • Yüzde 19"u sahiplerine dönüyor
  • Yüzde 14"ü hayvan barınağında kalıyor
  • Yüzde 10"u uyutuluyor

Bu noktada köpekler ve kediler arasında bazı farklar da bulabiliriz. sahibine dönen köpeklerin yüzdesi 25.9 iken kediler için bu sayı sadece yüzde 3. Bunun sebebi mikroçip takılan köpek sayısının kedilerden daha çok olmasıdır.

Evcil hayvanlarımıza karşı bilinçli ve sorumluluk sahibi olalım

Terk edilmiş yalnız bir kedicik

Uzmanlar hayvan sahiplerinin bu konuda sorumluluk almaları konusunda ısrar etmeye devam ediyorlar.

Kimse bir başkasını evcil hayvan sahibi olmaya zorlayamaz. Buna rağmen evcil hayvanların kendi başının çaresine bakamayacağı da bir gerçek. Bir hayvanı sahiplenmeye karar verirken bu gerçeğin farkında olmalıyız. Bu onun diğer şeyler yanında yemeği, hijyeni ve sağlığından sorumlu olmak anlamına geliyor.

Sıkıldığımızda ya da beklentilerimizi karşılamadıklarında onları sokağa atmamalıyız, atamayız. O zaman hayvanları terk ederken iki kez düşünelim.

İlgini çekebilir ...

Terk Edilmiş Bir Köpek Sahiplenmek
My AnimalsRead it in My Animals
Terk Edilmiş Bir Köpek Sahiplenmek

Terk edilmiş bir köpek sahiplenmek, iki hayvana gelecek verir: terk edilmiş köpeğe ve barınakta onun yerini alacak köpeğe.