Köpeğinizi Sosyalleştirmek İçin Üç Harika Yol

Köpeğinizi sosyalleştirmek sağlam temellere sahip bir hayvanınız olmasının anahtarıdır. Bunu, günde 15 dakika için dahi olsa, basitçe onları bir köpek parkına götürerek başarabilirsiniz. Kısa bir sürede bu küçük etkileşimin onların anksiyetelerini azaltmaya nasıl da yardımcı olduğunu fark edeceksiniz.
Köpeğinizi Sosyalleştirmek İçin Üç Harika Yol

Son Güncelleme: 14 Nisan, 2021

Veteriner hekimler ve hayvan davranışı uzmanları, köpeklerin doğru şekilde sosyalleşmesinin önemi konusunda sık sık uyarılarda bulunurlar. Köpek hala bir köpek yavrusu mu yoksa halihazırda bir yetişkin mi diye bakılmaksızın, hayvanı farklı durumlara uygun şekilde tepki vermesi için eğitmek çok önemlidir.

Öyleyse, köpeğinizi sosyalleştirmek için en iyi yollar nelerdir? Bugün burada size bu konuda bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Evcil hayvanları sosyalleştirmenin neden önemli olduğunu merak edebilirsiniz. Köpekler, bir sürüye ait sosyal yaratıklardır. Bu nedenle, dört ayaklı arkadaşınızın sosyalleşmesi, her ortamda kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Onlara korkmamalarını ve şunlar karşısında saldırganlık göstermemelerini öğretmeliyiz:

  • İnsanlar
  • Hayvanlar
  • Yeni ortamlar ve durumlar

Doğru köpek sosyalleşmesinin, tüylü arkadaşınızda gelecekte davranış problemleri görülmesini önleyeceğini unutmayın. Ek olarak, iyi sosyalleşmiş bir köpek daha dost canlısı, daha açık ve dolayısıyla eğitilmesi daha kolay olacaktır.

Bu nedenle, herhangi bir hayvanın (hatta insanların) korkulara ve saldırgan eğilimlere sahip olmadan büyümesi için etkileşim fırsatları çok önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarının neler olduğunu da bilmeniz gerekir.

Köpeğinizi Sosyalleştirmek: Bunu Yapmanın En İyi Yolları

Başka bir köpeği koklayan bir köpek.

Köpeğinizi sosyalleştirmek günlük bir süreç olsa ve hayvan yaşadığı sürece devam edecek olsa da, özellikle de hayatının ilk üç ayı söz konusu olduğunda dikkatli olmak önemlidir. Ancak yine de, en uygun zamanda sosyalleşmemiş yetişkin bir köpeğiniz varsa umutsuzluğa kapılmayın.

Endişelenmeyin, çünkü bu talihsiz durumu tersine çevirmenin bazı yolları vardır. İşte köpeğinizi sosyalleştirmek için en iyi üç yol:

1. Köpeğinizin Diğer Hayvanlara ve İnsanlara Alışması İçin Oyun Randevuları Planlayın

Bir hastalığa yakalanma riski bulunduğu için, yavru köpeğinizi aşıları tamamlanmadan dışarı çıkarmaktan kaçınmalısınız. Veterinerler, son aşı güçlendiricilerinden sonra yaklaşık 10-14 gün boyunca beklenmesini tavsiye ediyorlar.

Ancak bu süre zarfında ailenizden ve arkadaşlarınızdan evinize gelmelerini ve çocuklarını ve evcil hayvanlarını da yanlarında getirmelerini isteyebilirsiniz. Tabii evcil hayvanlar aşılanmış ve uslu olduğu sürece.

İdeal olarak, yavru köpeğinizin diğer varlıklar ve çeşitli günlük yaşam durumları ile olumlu bir şekilde bağlantı kurması için eğlenceli bir ortam teşvik etmelisiniz.

Kısacası, köpeğinizin, kendi insanlarının yanı sıra etkileşime girebileceği başka havalı insanların da olduğunu bilmesi gerekir. Dahası, diğer hayvanlar ile ilişki kurmanın normal olduğunu da bilmeli. Öyleyse hayvanları serbestçe koklamalarına, onlarla oynamalarına ve hatta biraz sert oyunlar oynamalarına ve arkadaşça güreşler yapmalarına izin verin.

2. Köpeğinizin Farklı Ortamları Tanımasına Yardım Edin

Köpeğinizin temel aşılama programı tamamlandığında, dışarı çıkıp mahallede ilk yürüyüşlerine çıkma zamanı gelmiş demektir. Orada diğer insan ve hayvanlar ile tanışacak ve bu varlıklar onun için yabancı olsa dahi onlar ile etkileşim kurmaya hazır olacak çünkü daha önce onların iyi olduklarını öğrenmişti.

Ayrıca bu, köpeğinizin ziyaret edecek pek çok yeni yer olduğunu öğrendiği zamandır ve bu nedenle onlardan korkmaya gerek yoktur. Her zaman gerekli önlemleri alın ve bunları köpeğinizi bunaltmadan yapın.

Onlara keşif yapabilmeleri için alan tanıyın, böylece trafik gürültüsüne – motorlar, kornalar ve benzeri şeylere – alışabilsinler. Çok büyük köpeklere de yaklaşmalarına izin verin – tabii önce bu köpeklerin arkadaş canlısı olduklarından emin olun. (Yetişkin köpeklerin çoğu, yavru köpeklere karşı oldukça sabırlı ve arkadaş canlısı davranırlar.)

Onları hem şehir hem de kırsal alanlarda farklı durumlara ve ortamlara maruz bırakmanız çok önemlidir.

3. Başarılı Bir Şekilde Yetişkin Köpeğinizi Sosyalleştirmek İçin Sabır Anahtardır

Başka birinin kollarındaki bir köpeğe ödül maması veren bir kişi.

Yetişkin köpeğinizi sosyalleştirmek basit bir iş değildir ancak başarılabilir; tek ihtiyacınız olan sabır. Başlangıç olarak, köpeği diğer insanlar ve köpeklerin yaygın olarak geçtiği bölgelerde uzun yürüyüşlere çıkarabilirsiniz. Sonra, bu insan ve köpeklerin bazılar ile yavaş yavaş iletişim kurmaya başlayın.

Eğer evcil hayvanınızın diğer hayvanlar ve insanlara karşı olumlu bir tutumu varsa, o halde onu istediğiniz şekilde ödüllendirebilirsiniz. Bu bir ödül maması, sırtını sevmek gibi şeyler olabilir. Öte yandan, eğer köpeğiniz korkuyorsa ya da saldırgansa, çatışma bölgesinden uzaklaşın ve daha sonra tekrar deneyin.

Ayrıca iyi sosyalleşmiş bir köpeği olan bir aile üyenizden ya da arkadaşınızdan ikinizle birlikte yürümesini de isteyebilirsiniz. Bu şekilde, tüylü arkadaşınız yavaş yavaş diğer evcil hayvanların ve insanların arkadaşlığına alışacaktır.

Durum ne olursa olsun, eğer köpeğinizi sosyalleştirmek için girişimleriniz verimli olmazsa; bir veterinere, hayvan davranışları uzmanına ya da bir eğitmene danışın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.