Barınaktan Sahipleneceğiniz Köpeğiniz İçin 10 Adımda Hazırlık

Barınaktan Sahipleneceğiniz Köpeğiniz İçin 10 Adımda Hazırlık
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eğer bir barınaktan bir köpek sahiplenmeye karar verdiyseniz ya da bunu düşünüyorsanız; bazı aksilikler olabileceğinizi aklınızın bir ucuna yerleştirmeniz gerekir. Gerçek şu ki barınaktan sahiplenilmiş bir köpek, yeni evine geldiğinde birazcık da olsa canınızı sıkabilir. 

Köpeğiniz eve geldiğinde ya da sokakta yürürken diğer insanlara nasıl davranacağını ve bu davranışlarına karşılık neler yapabileceğinizi bilmek isteyeceksiniz. Köpeğinize sabırlı ve çokça sevgi ile davranmanız gerekecek.

Barınaktan Sahiplendiğiniz Köpeğinizin Eve Varışı İçin Yapacağınız Hazırlıklar

sepet içinde yavru köpekler

Köpeğinizi eve almadan önce her şeyin hazır olduğundan, böylece köpeğiniz eve geldiğinde kendisini rahat hissedeceğinden emin olmanız gerek.  Aşağıda bahsedeceğimiz hazırlıkları yapın:

 • İlk yapacağınız şey köpeğinizin yatağı olmalıdır. Özellikle eğer kafeste belli bir süre kaldıysa, dinlenebileceği rahat bir yerin olması onu çok mutlu edecektir. Ona bir yatak alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. Unutmayın ki yatağın köpeğinize çok büyük gelmesi, çok küçük gelmesinden daha iyidir.
 • İkinci adım ise köpeğiniz için bol miktarda temiz su olan bir su kabı ve yaşına uygun köpek maması olan bir mama kabı edinmeniz olacaktır. Ayrıca köpeğinizin çiğneyebileceği bir şey ya da bir oyuncağa da ihtiyacınız olacak. Bazı köpekler endişe duygusuna kapılabileceği ve bir şeyleri kemirmek isteyeceği için, bu adım çok önemlidir.
 • Bir tasma ve tasmasına takılacak olan bir ip büyük önem arz eder. Aynı zamanda yeni arkadaşınızla yürüyüşe çıktığınızda kakasını toplamak için kullanacağınız poşetlere de ihtiyacınız olacak. Barınakların genellikle maddi anlamda sıkıntılar çektiğini unutmayın. Bu nedenle barınaktan sahipleneceğiniz köpeğiniz için ihtiyacı olan her şeyi temin etmeniz harika olacaktır.
 • Ayrıca eve geldiğinde çok pislenmiş olma ihtimali de var. Böyle bir durumla karşılaşma ihtimalinize karşı şampuan ve hatta mümkünse bir banyo fırçasını hazırda tutmanızda fayda var. Ayrıca köpeklere özel olarak banyo yaptırılan bakım yerlerine giderek köpeğinizi nasıl yıkadıklarına da bakabilirsiniz. Ardından evde onların yaptığı gibi köpeğinize banyo yaptırabilirsiniz.

Ev Güvenliği

 • Evinizi güvenli bir yere dönüştürün. Örneğin etrafta köpekler için zehirli olabilecek herhangi bir bitki, çiçek bırakmadığınıza ve çöp kutusunun köpeğinizin doğrudan erişemeyeceği bir yerde olduğuna emin olun. Köpeğinizin yemesini istemediğiniz ne varsa ortadan kaldırın. Evinize gelen misafirlerin bulunacağı yeri sınırlandırın. Böylece köpeğiniz kendini rahatsız hissetmeyecektir.
 • Köpeğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeniz de harika bir fikir olacaktır. Örneğin geçmişte ne yaşamış, veterinerden korkuyor mu, diğer köpeklerle nasıl geçiniyor gibi soruların cevaplarını bilmeniz sizin için bir avantaj olacaktır. Köpeğinizin alışkanlıklarını, karakter özelliklerini vb. bilmeniz size çok yardımcı olacaktır.

Barınaktan Sahiplendiğiniz Köpeğinizin Evinizdeki İlk Günü

 • Bir barınaktan bir köpek sahiplendiğinizde, eve giderken onunla uzun bir yürüyüş yapmanız önerilir. Hem tuvaletini yapmasını sağlamış, hem de onu biraz yormuş olursunuz. Bu sayede köpeğiniz evde daha sakin olacaktır ve eğer çişini yapmaya çalışırsa da yalnızca çok az miktarda yapacaktır.
 • Yeni köpeğinizle eve girer girmez tasmasını çözün ve evin her yerini ya da en azından köpeğinizin tanımasını isteyeceğiniz kısmını koklamasına izin verin. O an için köpeğinizi mutfağa sokmaktan sakının; çünkü mutfak genelde evcil hayvanlar için güvenli bir bölge değildir. Orada genelde daha heyecanlı olurlar.
 • Köpeğinizin bazı köşelere çişini yaparak kendi bölgesine izini bırakmak istemesi oldukça normaldir. Özellikle de eğer daha önce o bölgede başka köpekler yaşadıysa daha da normaldir.

Barınaktan Sahiplenilen Köpeklerde Hiperaktivite

sahibinin kucağında oturan yavru köpek
 • İlk günler bir barınaktan sahiplenilmiş bir köpek için ve aynı zamanda sahibi için biraz stresli olabilir. Köpeğinizin enerjisini kontrol altına almasına yardımcı olmak ve eve ya da uygun olmayan diğer yerlere çişini yapmasını engellemek için onu günde en az dört kez dışarı çıkarın. Gün içinde toplam yürüyüş zamanı 90 dakikayı geçmelidir. Köpeğinizin stresini azaltmak için onu biraz yormak iyi bir fikirdir; çünkü yeni evlat edinilen köpeklerde gergin olma durumu oldukça yaygındır. Ayrıca yorgun hissetmesi yeni evinde kolaylıkla uykuya dalmasını sağlayacaktır.
 • Köpeğinizi diğer köpeklerle ya da insanlarla iletişime geçmesi ya da belli yerlerde uyuması için zorlamayın. Onu gerebilecek, canını sıkabilecek hiçbir şey yapmamaya özen gösterin. Köpeğinizin sizin sözünüzü dinlemesi için sözlü iletişim, el hareketleri ve ödüller kullanarak ona yol göstermeye çalışın.

Düzen

Köpekler rutin odaklı hayvanlardır ve belirli bir düzeni severler. Yürüyüşler ve yemekler için bir zaman çizelgesi belirleyin. Böylece köpeğiniz de bu düzene alışacak ve kendini rahat hissedecektir. Biz belki tüm bunların önemsiz şeyler olduğunu düşünebiliriz; ancak gerçek şu ki, yeni tüylü arkadaşınızın evinize alışmasına yardımcı olmak için en etkili yollardan biri de budur.

İlginizi çekebilir ...
Peru’da Engelli Köpekler için Barınak Açılıyor
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Peru’da Engelli Köpekler için Barınak Açılıyor

Sizlere, küresel hayvan hakları topluluğundan iyi haberler vermeyi seviyoruz. Bugün sizlere, engelli köpekler için yapılan bir barınaktan söz edece...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.