Evcil Hayvan Mağazaları Yasal mı?

Evcil hayvan mağazalarının yasal olarak faaliyet gösterebilmeleri için belirli gereksinimleri karşılamaları gerekiyor. Size evcil hayvan mağazalarında aldatılmaktan kurtulmanıza yardımcı olacak bazı öneriler sunuyoruz.
Evcil Hayvan Mağazaları Yasal mı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu kuruluşların sahip olması gereken iki temel gereklilikten biri açılış izni ve bir evcil hayvan mağazası (pet shop) sertifikası. Evcil hayvan mağazaları hayvan, aksesuar, barınak, akvaryum ve kulübe gibi unsurların alım ve satım merkezleri. Ayrıca, bu işletmeler, orada bulunan hayvanların refahını ve sağlığını garanti eden belirli koşulları da karşılamak zorundalar.

Hijyen kuralları

Genellikle kötü hijyenik koşullarda ve sağlıksız ortamlarda yoğun bir hayvan kalabalığı gibi bir durumla karşı karşıya kalınıyor.

Yasal prosedürler neler.

Hükümetler, hayvanları koruma ile ilgili mevzuatı oluşturmak ve onaylamak ve uygulanmasını takip etmekten sorumludur. Yasal düzenlemelerin bu mağazalar hakkında koyduğu kurallar göz önüne alındığında, ele alınması gereken bazı temel hijyen sorunlarının olduğu rahatlıkla görülebiliyor.

Halk sağlığını korumak, her zaman için, yönetimlerin temel amaçlarından biri olacaktır. Bu doğrultuda, yöneticiler, çok sayıda hayvanı olan bu kuruluşların da birer hastalık merkezi olmasını engellemek isteyeceklerdir. Ayrıca tüm hayvanların doğru beslenme, uygun tedavi alabilme gibi yollarla sağlık ve esenliğini de sağlamak amaçlanacaktır.

Evcil hayvan mağazaları ve sahip olmaları gereken belgeler

Valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler gibi yerel yönetimler, veterinerlik uygulamaları ve evcil hayvan mağazaları için açılış ruhsatları ve ilgili sertifikaları vermekle yükümlü olacaktır. Bu kurumlar, yapacakları kontrollerle, evcil hayvan mağazalarının veya veterinerlik kuruluşlarının bir hayvan bakım merkezi olma şartlarını karşılayıp karşılamadığını doğrulamalı.

Mevcut düzenlemelere göre, bir kuruluşun bir hayvan bakım merkezi olabilmesi için hayvanlar için yeterli sağlık şartlarının sağlanıyor olması gerekir. Ek olarak, hasta hayvanlar veya karantinaya alınması gerekenler için ayrı bir alana sahip olması da gerekiyor. Kuruluşun hijyenik önlemleri optimal olmalı ve mevcut alanın da aşırı kalabalığı önleyecek kadar büyük olması gerekir.

Açılış izni ve evcil hayvan mağazası sertifikası, bir pet shop için gerekli yasal belgeler. Bu belgeler, hayvanları barındıran bir tesis açmak ve burada faaliyetlerini sürdürmek için gerekli.

Bu tür mağazalara, köpek yetiştirme yerlerine, köpek barınaklarına veya köpek eğitim merkezlerine giden müşteriler bu belgeleri görme hakkına sahipler. Bu belgeler, müşteri bir evcil hayvan satın almadan veya edinmeden veya tesisin herhangi başka bir hizmetlerini kullanmadan önce merkezin tüm yasal düzenlemelere uygun olduğunu doğrulayacaktır. Herhangi bir problemden uzak kalabilmenin en iyi yolu, bu belgeleri sorgulamak.

Evcil hayvan mağazalarında meydana gelebilecek sorunları önlemek için bazı ipuçları

  • İlk olarak, daha önce de belirttiğimiz gibi, problemlerden kaçınmanın en iyi yolu bu mağazalara ait belgeleri istemek. Kuruluşun sahibi, müşteri isterse, kuruluş iznini ve evcil hayvan mağazası lisansını ibraz etmeli.
  • Ayrıca, bazı sorumlu kuruluşlardan da tavsiyeler veya bilgi isteyebilirsiniz. Genellikle yasal olarak hayvan barındırmaya yetkili ve yetkin kuruluşların listeleri bunları takipten sorumlu kurum ve kuruluşlarda olacaktır.
  • Ardından, evcil hayvan mağazasına gidip gelecekteki evcil hayvanınızı bulduktan sonra, hayvanın belgelerini, özellikle köpeğin sağlık kartını istemelisiniz. Bu kart, cins ve soyağacı gibi köpek hakkındaki tüm genel bilgileri içerir. Eğer bir safkansa, aşı takvimini, daha önce aldığı aşıların kaydını ve parazit temizliğine ait kayıtları da istemelisiniz.
  • Size verdikleri belgelerin yanı sıra, bu evrakların, bir veteriner kliniği tarafından damgalı ve bunların ilgili kayıt numarasına sahip olması gerekir.
  • Ayrıca, kuruluştan hayvanın sağlıklı olduğunu belirten bir alım-satım belgesi istemek de önemli. Bu, bir hak talebinde bulunmanız gerektiğinde, bir garanti belgesi yerine geçecektir.
Evcil hayvan mağazaları için yasal prosedürler neler?
  • Evcil hayvanınızı aldığınızda, onu doğruca veterinere götürmelisiniz. Veterineriniz, ona bir check-up yapacak ve sağlık durumunu doğrulayacaktır. Bu durumda, örneğin, köpeğinizin bir tür tedaviye ihtiyacı varsa, aldığınız yer, tedavi masraflarından sorumlu olacaktır.

Evcil hayvan mağazaları – yasa dışı durumların bildirilmesi

Köpek barınaklarında veya kliniklerde aşırı kalabalıklaşma, kötü muamele veya hijyenik olmayan koşullar görecek olursanız, bunu süratle yetkililere bildirmelisiniz.

Hayvan Hakları Derneklerine göre, sağlık kayıtları ve soyağacının tahrif edilmesiyle ilgili birçok şikayet gündeme geliyor. Hatta “soy kütüğü” sahibi oldukları zaman bile bu tür durumlarla karşılaşılabiliyor, çünkü bu kayıtlar bile tahrif edilebiliyor.

İlginizi çekebilir ...
Afganistan’da Yaşanan Askerler ve Köpeklerin Dostluk Hikayeleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Afganistan’da Yaşanan Askerler ve Köpeklerin Dostluk Hikayeleri

Savaş çoğu zaman aklımıza kötü şeyler getirse de bu yazımızda savaşta yaşanmış askerler ve köpeklerin dostluk hikayelerini okuyabilirsiniz.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.