Köpek Aşıları ve Sağlığa Yararları

Bu yazımızda köpek aşılarıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.
Köpek Aşıları ve Sağlığa Yararları

Son Güncelleme: 12 Mayıs, 2020

İster yavru ister yetişkin olsun, yeni bir köpek hayatınıza girdiğinde ona iyi bakma sorumluluğunu da aldığınızı kabul edersiniz. Ve diğer meselelerin yanı sıra onun sağlığına da özen göstermelisiniz. İşte bu yüzden bugün sizi köpek aşıları ve bu aşıların köpeğinizi nasıl bulaşıcı hastalıklardan koruduğu hakkında bilgilendireceğiz. Bazı durumlarda bu hastalıklar insanları dahi etkileyebilmektedir.

Köpek aşılarının önemi

İlk olarak, köpek ve benzeri cinslerin aşıları insanlara yaptığımız aşılarla benzerlik göstermektedir. Bu yüzden, özellikle yavru köpekler için, bir aşı takvimi tutmak çok önemlidir.

Bir köpeğin aşılanması onun için hayat ve ölüm arasındaki fark olabilir çünkü bazı ciddi bulaşıcı hastalıkları ancak bu yolla önleyebilirsiniz. Bu hastalıkların bazıları şunlardır:

Veterinerde ilgi gören bir köpek
 • Köpek Gribi
 • Parvovirüs
 • Köpek Parainfluenza Virüsü
 • Bordetella
 • Bulaşıcı Hepatitis
 • Leptospiroz
 • Kuduz

Son iki hastalığın insanlara da taşınabileceğini aklınızda tutun. Veterinerinizden köpeğinize bir aşı takvimi belirlemesini isteyin ve konu hakkındaki aklınızdaki bütün soruları sormaktan çekinmeyin.

Sorumluluklarının farkında her köpek sahibinin köpeğine doğru aşı uygulaması yapılması gerektiğini bilmesi bir zorunluluktur. Yani köpeğinizin aşı takvimi hakkında veterinerinize danışmayı unutmayın.

Köpeğinizin aşılanmasından önce düşünülmesi gerekenler

Tüylü dostunuzu aşılamadan önce sağlıklı bir durumda olduğundan emin olmalısınız. Hayvanın kontrolü işte bu yüzden önemlidir. Köpeğiniz şu durumlardaysa aşılamamanız gerekmektedir:

 • Parazitlerinden arındırılmadıysa
 • Bulaşıcı bir hastalığa sahipse
 • Alerjisi ya da bir tür bağışıklık yetersizliği varsa
 • Herhangi bir sebepten dolayı zayıf bir formdaysa

Aşılar genelde virüslerin zayıflamış formlarını içerirler ki köpeğin vücudu onları tanımlayabilsin ve kendini onlara karşı koruyabilsin. Hayvanların aşılanma süresince güçlü bağışıklılığı olması zorunluluğunun sebebi budur.

Aşıdan sonraki muhtemel tepkimeler

Aşı uygulamasından sonra köpeğinizin bazı tepkimeler vermeye yatkın olduğunu aklınızda tutun. Bu tepkimeler anında ya da 48 saat içinde ortaya çıkabilmektedir. Örnek olarak:

 • İltihaplanma
 • Kusma
 • Ödem

Genellikle bu “yan etkiler" birkaç saat içinde kaybolacaktır. Ama şüphelendiğiniz durumda veterinerinize danışın. 

Köpek aşılarının uygulanması hakkında bazı detaylar

Yavru köpeklerin olduğu bir durumda doğru bir bağışıklık seviyesi için ikinci bir aşı gerekmektedir. Bazı durumlar ilk 15 hafta içinde üçüncü ve yıl içinde tekrar bir uygulama gerektirir.

Bu dönemden sonra veterineriniz köpeğinizin bağışıklığını güçlendirmek için ilaç almaya devam edip etmeyeceğine karar verir. Bu hayvanın karakteristik özelliklerine ve yaşadığı bölgeye bağlıdır.

Aynı zamanda bağışıklığını geri kazanmamış bir yavru köpeğin dışarı çıkmaması ve diğer hayvanlarla irtibat kurmaması gerekir çünkü hastalık kapma riski çok yüksektir. Hayvan anne sütünden kazandığı savunmasını kaybettiği bir dönemde olacaktır. Bunun bir sonucu olarak bağışıklığı kendini korumak için yetersiz kalacaktır ve üst seviyede ilgi gösterilmelidir.

En iyi dostunuzun aşı sorumluluğunu alın

Mutlu bir köpek ve veteriner

Kısacası köpek aşıları evcil hayvanınızın kapabileceği farklı bulaşıcı hastalıkları önlemekte oldukça gereklidir. Ve unutmayın, kuduz ve leptospiroz durumunda bu hastalıklar size de bulaşabilir.

Sorumluluklarınızdan kaçmayın ve aşı takvimini günü gününe uygulayın. Ve her zaman önerdiğimiz gibi, eğer bir şeyden şüphelenirseniz veterinerinize danışın. Evcil hayvanınızın hayatı söz konusuyken az bilmektense çok bilmek her zaman daha iyidir.

İlgini çekebilir ...

Köpek Aşıları: Aşıların Yan Etkileri
My AnimalsRead it in My Animals
Köpek Aşıları: Aşıların Yan Etkileri

Köpek aşıları tüylü dostunuzu hepatite veya gençlik hastalığına karşı koruyabilir. Diğer taraftan, bu tür aşılar alerjik reaksiyonlara da neden olabilir.