Hayvanınız İçin Doğru Veterineri Seçmek

Hayvanınız İçin Doğru Veterineri Seçmek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayvanlar, çoğu insanın en yakın dostudur. Sizi her an mutlu eden bu sevimli dostlarınızı siz de aynı şekilde mutlu etmek istersiniz. Bu noktada, ailenizin en çok ilgi isteyen bu üyesi için doğru veterineri seçmek hayati önem taşıyor.

İnsan ya da hayvan olması fark etmez, eğer ailenize yeni bir üye katılıyorsa, bu yeni canlının hayatı ve sağlığı sizin sorumluluğunuzdadır. Duygusal durumuyla, beslenmesiyle ve tıbbi ihtiyaçlarıyla ilgilenecek olan kişi sizsiniz.

Temel evcil hayvan bakımı

Ailenize yeni bir canlı katılıyorsa dikkat etmeniz gereken bazı temel hususlar bulunmaktadır. İlk olarak yapmanız gereken şey, ailenize katılacak yeni üyenin ailenin mevcut üyeleriyle anlaşıp anlaşamayacağına karar vermenizdir. İkinci olarak hesaba katmanız gereken şey ise evinizin büyüklüğüdür.

kedi ve köpek beraber kameraya bakıyor

Elbette eve gelen yeni üyenin sizin ve evdekilerin vaktini ne kadar alacağını hesaplamanız gerekiyor. Çünkü sevimli dostunuzun ihtiyaçlarını tam olarak giderebilmeniz için, onunla ne kadar ilgilenebileceğinizi önceden kestirmeniz gerekir.

Tüm bu durumları göz önünde bulundurduktan sonra, bir sonraki adımınız hayvanınız için doğru veterineri seçmek olacaktır.

Hayvanınız için doğru veterineri seçmek

Ailenizin yeni üyesiyle bundan sonra ilgilenecek olan veterinerin bazı önemli özellikleri taşıması gerekir.

Ailecek karar verin

Ailenize girecek olan canlı, ailedeki herkes için önemli olacak. Bu nedenle aile üyeleriyle beraber ortak bir karar almanızı tavsiye ediyoruz. Hayvanınız için en iyi veterineri seçmek için, bir aile toplantısı düzenleyebilirsiniz. Sizin için önemli olan kriterleri belirleyip, bir veterinerden beklediklerinizi tam olarak listeleyebilirsiniz:

  • Temel tıbbı ihtiyaçlar dışında veterineriniz size neler sunabilir?
  • Veterineriniz 7/24 acil servis hizmeti sunuyor mu?
  • Veterinerinize direkt olarak telefonla ulaşmanız mümkün mü, yoksa iletişim görevi klinik tarafından mı yürütülüyor?
  • Muayene, aşılar ve diğer hizmetlerin ortalama maliyeti sizin için ne kadar olacak?

Acil bir durum gerçekleşmeden önce bir veterineriniz olsun

Acil durumlarda aceleci kararlar alınabilir. Bu nedenle, böyle bir durum yaşanmadan önce hayvanınızın bir veterineri olmalı. Böylece, acil bir durum olduğunda güvenebileceğiniz ve üzerinizdeki baskıyı hafifletecek bir veterineriniz olacak.

İletişim önemli

Hayvan sahipleri, mutlaka profesyonel yardım almak zorundadır. Veteriner olmayan bir kişi, bir uzmana danışmadan hayvanının tüm ihtiyaçlarını gideremez.

Hayvanınızla ilgili çoğu şeyi veterinerinize danışacağınız için aranızdaki iletişim son derece önemlidir. Veterineriniz sabırlı ve açıklayıcı bir şekilde size bilmeniz gereken her şeyi anlatmalı.

Veteriner hayvanınıza nasıl davranıyor?

Veterineriniz hayvanınıza nasıl davranıyor mutlaka izleyin. Muayene esnasında veterinerinizin davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Veterineriniz hayvanınızın ihtiyaçlarını sabırlı, ilgili ve özenli bir şekilde gidermeli.

Kliniğe giderek araştırma yapın

Doğru veterineri seçmek sadece veterinerin karakteri veya mesleki bilgisiyle sınırlı kalmaz. Veterinerin çalıştığı yerde sahip olduğu imkanlar da hesaba katılmalıdır. Bu noktada bazı önemli etkenleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor:

Yer

Seçeceğiniz klinik evinize yakın olmalıdır. Bu sadece sizin konforunuz için değil, aynı zamanda hayvanınıza hızlı bir şekilde müdahalede bulunulması için de önemlidir.

Çalışma saatleri

Kliniğin çalışma saatleri günlük programınıza uymalıdır. Söz konusu acil müdahaleler olduğunda, kliniğin 24 saat aktif olması son derece önemlidir.

Fiziksel imkanlar

Her şeyden önce, veteriner kliniği son derece temiz, hayvanların rahatça sığabilmesi için de yeterince büyük olmalıdır. İçinde x-ray cihazı ve test merkezi (veya laboratuvar) olan klinikler çoğu ihtiyacınızı giderebilir. Hayvan sahipleri, veteriner kliniğini daha yakından gözlemlemek adına kısa bir gezdirme turu talep edebilir.

Ek hizmetler

Bazı veteriner klinikleri tıraş etme ve diş bakımı gibi ek hizmetler de sunabiliyor. İhtiyacınız olan tüm hizmetleri tek bir yerden sağlamak sizin için daha kolay olacaktır. Sağlık dışında ihtiyaç duyduğunuz konularda tanıdık insanların size yardım etmesi, daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Tavsiye almak

İnsanlar bile doktora gitmeden önce çevresindeki kişilerden tavsiye ister. Görüşlerine güvendiğiniz kişilerden destek almaktan çekinmeyin.

köpeğini seven adam ve veteriner seçimi

Eğer veterineriniz emekli olacaksa, başka bir yere taşınıyorsa veya herhangi bir nedenle artık işini yapmaya devam etmeyecekse, veterinerinizin başka bir veteriner önerip öneremeyeceğini sorabilirsiniz.

Sizi alarma geçirmesi gereken durumlar

Eğer aşağıdaki ”kırmızı çizgiler”den herhangi birine denk gelirseniz mutlaka dikkat edin:

  • Profesyonel bir veteriner, davranışlarından dolayı hayvanınıza cezalandırma yöntemi uygulamaz.
  • Yanlış teşhis
  • Yetersiz hijyen
  • Güvenli olmayan yöntemlerle gerçekleşen müdahaleler
  • İletişim eksikliği
  • Herhangi bir ön test yapmadan ilaç tedavisi uygulamak

Eğer yukarıdaki durumlardan herhangi birine denk gelirseniz, en kısa sürede veterinerinizi değiştirin. En temel amacınız, hayvanınız için doğru veterineri seçmek olmalıdır, bunu aklınızdan çıkarmayın. Bu şekilde ailenize katılan yeni dostunuzun mutlu ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.