Kedilerde Hastalık ve Bulantı: Nedenleri ve Tedavisi

Vücudun doğal savunma sistemlerinden biri olmasının yanı sıra, kedilerde bulantı çeşitli farklı rahatsızlıkların ortak bir belirtisidir.
Kedilerde Hastalık ve Bulantı: Nedenleri ve Tedavisi
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerde bulantı – ve daha sonra kusma – hayvanın midesinin içeriğini ortaya çıkarmasına neden olan çok karmaşık bir koordineli refleks tarafından kontrol edilir. Bu refleks, beyin ve omuriliği bağlayan merkezi sinir sisteminin bir yapısı olan ensefalik gövdenin uzunluğu boyunca yer alan bir grup nöron tarafından düzenlenir.

Bu nöronlar hem iç hem de dış çeşitli uyaranlarla aktive edilebilir. Uyarıldığında, mideye bir sinyal göndererek spazma yol açar, hayvanın mide bulantısı hissetmesine ve kusmasına neden olur.

Kusma ve regurjitasyon arasındaki fark

Kediler uzman regurjitörlerdir, bu yüzden ikisi arasında ayrım yapabilmek önemlidir. Regurjitasyon, bir hayvan sindirilmemiş yiyecekleri midesinden yukarı çıkardığında meydana gelirken, kusma midede bulunan kısmen sindirilmiş yiyecekleri yukarı çıkarmasıdır. Ek olarak, kusmaya genellikle bazı dış faktörler neden olur.

Regurjitasyon, bir kedinin sindirilmemiş maddeleri, ister ağzın arkasından, ister yemek borusundan, veya mideden dışarı atma yeteneğidir. Kediler normal bakımlarından sonra sindirim sisteminde oluşan tüy yumaklarından kurtulmak için normal olarak regurjitasyon yapar.

tüy yumakları nedeniyle bulantı

Kedinizin kıl yumağına sahip olabileceğini düşünüyorsanız, ona kedi otu veya kedi çimi vermek önemlidir. Bu, sindirim kanalını kıl yumağını regurjitasyon yapmak yerine geçirmeye teşvik edecektir.

Kedilerde bulantı nedenleri

Basit bir ifadeyle, kedilerde bulantı, kusmaya yol açan mide rahatsızlığı olarak tanımlanır. Mide ve mide bezlerine zarar verebilecek herhangi bir durum da bulantıya neden olabilir.

Gebelik

Diğer memeliler gibi, kedilerde de hamilelik bulantıya neden olabilir. Bunun nedeni hormonal değişiklikler, yorgunluk veya doğmamış yavru kediler için tehlikeli olan yiyecekleri yutmamak gibi birtakım nedenlerdir.

Araba yolculukları

Bazı kediler uzun mesafeler boyunca seyahat ederken mide bulantısından muzdarip olabilir. Bunun nedeni, denge ve yönelimden sorumlu vestibüler organın beyne bir sinyal dalgası göndermeye başlamasıdır. Beyin aşırı bilgi yükü ile baş edemez, bu da kedinin baş dönmesi ve mide bulantısı hissetmesine neden olur.

araba camından bakan kedi

Kedilerde akut gastrit ve bulantı

Kedilerde akut gastrit de bulantıya neden olabilir. Bu hastalık iritasyona ve bazı durumlarda mide zarında hasara neden olur. Sonuç olarak, yediği yiyecekleri sindirmekten kaçınmaya çalışacak ve bunun yerine kusacaktır.

Pankreatit ve diğer pankreas hastalıkları

Pankreas ekzokrin fonksiyona sahiptir, yani yiyecekleri sindirmeye yardımcı olan enzimleri salgılar. Pankreas düzgün çalışmadığında, bu enzimleri salgılamayı bırakır ve gıda tamamen sindirilemez. Mide sonrasında sindirilmemiş yiyecekleri atmaya çalışacaktır.

Toksik maddeler

Ev bitkileri, zehir veya temizlik ürünleri gibi toksik maddelerin yutulması aşırı mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Güçlü kokular

Turunçgiller, asetat ve diş macunu (diğerleri arasında) dahil olmak üzere bazı kokular, özellikle kokulara duyarlı kedilerde bulantıya neden olabilir.

Kedilerde bulantı – tedavi

Kedilerde bulantıyı tedavi etmek için, yapılması gereken ilk şey nedenini bulmaktır ve mümkünse ortadan kaldırmaktır.

Genellikle bulantı tedavisi, sindirim sisteminin peristaltik hareketlerini azaltan bir ilaç olan bir anti-emetik uygulamayı içerir.

Mide zarında hasarın bulantıya neden olduğu durumlarda, veterineriniz diyet değişikliği veya 24 saatlik açlık dönemi önerebilir. Bu, bağırsaklardaki gıda maddesi miktarını azaltarak gevşemesini ve bağırsak florasının iyileşmesini sağlar.

Herhangi bir tedaviyi uygulamadan önce veterinerinizle konuşmalısınız. Evcil hayvanınız için en iyi teşhis ve tedavi planını onlar sağlayabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • El patrocinio de ZOETIS, C. (2014) Aproximación al manejo del vómito en gatos.
  • García Mitacek, M. C., Stornelli, M. C., Tittarelli, C. M., Núñez Favre, R. D. L. Á., Williams, S. I., Sota, R. L. D. L., & Stornelli, M. A. (2012). Interrupción de la gestación en la gata doméstica: actualización bibliográfica. Analecta Veterinaria, 32.
  • Margarita, R. I. A. (2001). Manual de gastroenterología de perros y gatos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.