Bir Köpeği Sahiplenmek? Yasalara Uyduğunuzdan Emin Olun

30 Ocak 2021
Bir köpeği sahiplenmek gibi bir niyetiniz varsa, bu konuyla ilgili yasalara uyduğunuzdan emin olmalısınız. Bugünkü makalemizde, size lazım olabilecek bilgileri vereceğiz!

Köpekleri kim sevmez? Çok sevimliler ve bizi her zaman gülümsetiyorlar değil mi? Belki sokakta yürürken de bir köpek görmüşsünüzdür ve ne kadar da çok bir köpeği sahiplenmek istediğinizi düşünmeden edemiyorsunuz. Bununla birlikte, bir köpek edinmeyi düşünüyorsanız, bu konudaki yasal düzenlemelere de ciddiyetle uymanız gerektiğini de bilmeniz gerekir.

Köpeğinizin edinmesi ile ilgili sürecin tamamen “yasal” olduğundan emin olmak için yapmanız gereken birkaç şey var. Bu gereksinimleri doğru karşılamazsanız, başınızı belaya sokabilirsiniz. Daha da kötüsü, evcil hayvanınızı da kaybedebilirsiniz. Yasalara uymak için ne yapmanız gerektiğini görelim.

Bir köpeği sahiplenmek ile ilgili yasal düzenlemeleri biliyor musunuz?

Bir köpek yavrusu sahiplenmeden önce, bir hayvana sahip olmanın getirdiği sorumluluklar hakkında uzun uzun düşünmelisiniz. Ayrıca, evcil hayvanınızın edinilmesi konusundaki tüm yasal gerekliliklerle ilgili sağladığınız bilgi ve belgelerin güncel olduğundan emin olmak için para harcamanız gerekeceğinin de farkında olmalısınız. Aşağıda, ilk başta gereksinim duyacaklarınızı sıraladık:

  • Aşılar. Hayatlarının ilk aylarından itibaren, evcil hayvanınıza ilk aşılarını yaptırmanız gerekir. Ardından, veteriner size diğer aşıları için 3 ayda, 6 ayda, yılda bir olacak şekilde ve diğer birkaç başka aşı ile ilgili bir program verecektir.
  • Mikroçipler. İlk aşı ile aynı zamanda bir mikroçipin implante edilmesini de sağlayabilirsiniz. Bu, evcil hayvanınız kaybolursa yararlı olacak bir yer bulucudur. Bu çipler, yetkilerin kimde olduğunun ve hayvanın sahibinin kim olduğunun kolayca bulunmasını sağlar. Yasalarla zorunlu tutulmuş olmasa da, bunu yapmak, aynı zamanda sizi ve evcil hayvanınızı korumaya da yardımcı olur.
  • Sağlık Kartı. Bu, evcil hayvanınız için bir kimlik çeşidi. Veterineriniz, evcil hayvanınızın kilosu, boyu, sağlığı ve adı hakkındaki bilgilerin yanı sıra evcil hayvanınıza verdiği tüm aşıları bu karta dolduracaktır. Sahipliği göstermek için, adınız da bu kartın üzerinde yer alacaktır.
  • Pasaport. Evcil hayvanınızla seyahat etmeyi planlıyorsanız, havaalanı yetkililerine göstermek için bir evcil hayvan pasaportu almanız gerekecektir.

Bir köpeği sahiplenmek konusunda bilmeniz gereken diğer yasalar

Bu ilk gerekliliklere ek olarak, bunlara uymadığınız takdirde sizi cezaevine gönderebilecek bazı yasalar da vardır:

Köpek edinmek de bir çok sorumluluğu beraberinde getiriyor.
  • Ağızlıklar. Pitbull veya rottweiler gibi agresif ırklar olarak kabul edilen köpekler, dışarı çıktıklarında ağızlık takmalıdır. Bu şartı yerine getirmezseniz ve bir kişiye veya başka bir hayvana bir şey olursa, başınız ciddi şekilde dertte olabilir.
  • Uygun bakım. Evcil hayvan sahipliği ile ilgili yasal düzenlemeler, tüm dünyada, hayvanları terk edilmekten veya kötü muameleden korur. Bu koruma alanı, bir hayvanı güneşte, arabanın içinde bırakmayı, hayvanı gerektiği gibi temizlememeyi veya kötü muamele olarak kabul edilen herhangi bir şeyi içerir. Tüm bu durumlara sebep olmak, sizin için bu yasal düzenlemelerle ilgili sorunlara da neden olabilir.
  • Evcil hayvanınızın arkasını toplamak. Köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda, yanınızda evcil hayvanınızın arkasını temizlemek için küçük bir çanta ve bir şişe su taşımanız gerekir. Su, güçlü bir kokunun etrafa yayılmasını önlemek için ve kaldırımlardaki herhangi bir idrar veya dışkıyı temizlemek için kullanılmalıdır. Evcil hayvanınızın dışkısını toplamadan bırakırsanız ve bir polis memuru veya bir komşu sizi görürse, yine, başınız cezalarla derde girebilir.

Büyük bir sorumluluk

Hayvanları seviyorsanız, bir köpek yavrusu sahiplenmek güzel bir deneyimdir. Öte yandan, hem kişisel hem de finansal düzeyde büyük bir sorumluluktur. Bir evcil hayvan edinmeye karar vermeden önce, bu hayvana uygun şekilde bakabildiğinizden ve ihtiyaç duydukları tüm bakımı sağlayabileceğinizden emin olun.

Onların size bağlı canlı varlıklar olduklarını unutmayın. Bir köpek evlat edinirseniz, bu sadece kucaklanacak  oyuncak gibi bir şey değildir. Tüm hayatı boyunca sorumlusu olduğunuz bir şeydir. Öyleyse, siz de bu sorumluluğa mutlaka sahip olun. Bir köpek almaya karar vermeden önce iyi düşünün. Edinmeye karar verirseniz, pişman olmayacağınızdan eminiz, ancak yasalara uyduğunuzdan da emin olun.