Köpek Mikroçipleri Yararlı Mıdır?

24 Mayıs 2020
Mikroçipler birçok ülkede zorunlu ama gerçekten de yararlılar mı? Bu yazımızda size mikroçiplerin nasıl çalıştığını ve tüm avantajlarını açıklayacağız.

Yeni bir evcil hayvan edinmek, eğer ki bir de yavruysa, oldukça pahalı olabilir. Bu masraflardan birisi de köpek mikroçipleri ve bugün bu mikroçiplerin ne kadar yararlı olduğunu sorguluyoruz.

Mikroçip nedir?

Mikroçipler bir veterinerin hayvanın boynuna yerleştirdiği pirinç parçası kadar küçük aygıtlardır. Köpeğin sahibinin bilgisini barındıran alfanumerik bir kodları vardır.

Veterinerde çip takılan bir köpek

Eğer birisi kayıp bir hayvan bulursa mikroçipteki barkodu özel bir cihazla çözümleyebilir ve bu yolla köpeğin sahibini bulabilirler.

Sahip evcil hayvanının kayıp olduğunu fark ettiğinde hayvanın kayıtlı olduğu dosyalara ulaşabilir. Sonrasında son gelenlere bakmak üzere kulübeleri aramaya başlayabilir. Cihaz devamında bilgiyi barındıran sistemi uyaracak ve sahip ve hayvanı kavuşturacaktır.

Ama sahibi köpeğini bulamasın diye çipi saklayabilen profesyonel hırsızlar var. Bu sıklıkla pahalı cinslerin başına gelir.

Köpek mikroçiplerinin eksikleri nelerdir?

Her teknoloji gibi bu sistemin de eksikleri vardır ve hatta işe yaramayabilir. Bunun iki sebebi vardır:

  • Ulusal kayıt olmaması. Örnek olarak, İspanyada köpekler için ulusal kayıt bulunmamakta. Yani eğer özerk bir toplulukta kaybolup bir diğerine giderse ikinci bölgede köpeğe dair hiçbir kayıt olmayacaktır. Bu durumu geliştirmek için İspanya’nın özerk tüm topluluk kayıtlarını birleştirmeli ki kayıp hayvanlar bulunsun.
  • Sahibin farkındalık eksikliği. Çok az sahip köpekleri ortadan yok olduğunda, çalındığında ya da kaybolduğunda arayabilecekleri bir numara olduğunun farkında. Hırsızlık durumunda hırsızlara bilgileri silebilecekleri bir zaman tanımamak için bu numarayı olabildiğince hızlı aramak oldukça önemli. Veterineriniz bu numarayı çipi köpeğinize yerleştirdiğinde verecektir ve onu sürekli yanınızda bulundurmalısınız.

Köpek mikroçipleri nasıl iyileştirilebilir

Kayıp hayvanların bulunmasına yardım etmenin yanı sıra bu çip hayvanların terk edilmesini bitirmek için de kullanılıyor. Genel olarak başarılmış olsa da insanların umduğu seviyeye ulaşmış denemez.

Bu köpek mikroçiplerini daha etkili hale getirmek için en az iki şeye ihtiyaç var:

  • Bilgi güncellemesi. Eğer hayvanın sahibi adres ya da telefon numarasını değiştirirse bu bilginin güncellenmesi gerekir. Bu sahibin yerinin hızlıca tespit edilmesini sağlar. Sahibin ölmesi durumunda bir yakın hakkında bilgi verilmeli ki eğer köpek, kurtarma merkezine giderse sahip çıkan birisi olsun.
  • Sistemi bilgilendirin. Eğer sahip köpeğinin kaybolması hakkında sistemi bilgilendirmezse hayvanın bulunup sahibine götürülmesi oldukça zor olur.
Dili dışarıda mutlu bir köpek

Bununla birlikte küçük eksiklere ve gereken geliştirmelere rağmen mikroçipler genel olarak köpekler için oldukça yararlı. Bu mikroçipler sayesinde insanlar sayısız kayıp hayvana ulaşabildi. Mesela İspanya’da sadece 2011 yılında 13.400 hayvan mikroçipler sayesinde bulundu. 

Ayrıca artık bu cihaza ait tüm hayvanları barındıran bir Avrupa ağı var. Yani eğer hayvanınız bir şekilde kıtanın farklı bir köşesine giderse onu bulmak hala mümkün. Tabi ki kaybolduğunu belirtmeyi hatırlamanız gerekecek.