Köpeğinizle Uçak Yolculuğu İçin Hazır mısınız?

Her köpek sahibi, yakında birlikte çıkacakları yolculuk için, yol arkadaşının sağlığının ve havasının yerinde olduğunu kontrol etmesi gerektiği konusunda bilinçli olmalı.
Köpeğinizle Uçak Yolculuğu İçin Hazır mısınız?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvan sahiplerinin şansına, havayolu şirketleri, son dönemde evcil hayvanların taşınması ile ilgili koşulları iyileştiriyor ve modernleştiriyor. Bu da, daha fazla evcil havyan sahibinin hayvanları ile birlikte yolculuk yapabilmesi anlamına geliyor. Bu yazıda, köpeğinizle uçak yolculuğu için nasıl hazırlanacağınızla ilgili işinize yarayacak bazı önerileri bulabilirsiniz.

Köpeğinizle uçak yolculuğuna hazırlanmak için 6 öneri

Aşağıda, köpeğinizle birlikte stresten arınmış bir yolculuk yapabilmenizi sağlayacak şekilde onu bu yolculuğa hazırlamaya yönelik önerilere göz atalım.

1. Gideceğiniz yere köpeğinizle gitmeniz halinde ihtiyaç duyulacak şeyleri bilin

Köpeğinizle birlikte yapacağınız yolculuğu planlamaya başlamadan önce, gideceğiniz ülkenin evcil hayvanlar ile ilgili neler istediğini bilmelisiniz. Böylece, köpeğiniz sorunsuz olarak o ülkeye giriş yapabilecektir. Tabii ki, her ülke bu konuda kendi düzenlemelerine sahip olacaktır.

Normal evrakların yanında, bir köpekle yolculuk yapacağınızda ve başka bir ülkeye gireceğinizde ihtiyaç duyacağınız dokümanlar:

  • Köpeğin sizinle birlikte ikamet ettiği ülke tarafından verilmiş bir sertifika veya pasaport.
  • Köpeğin aşılarının ve uygulanan diğer tedavilerin kaydedilmiş olduğu güncel bir sağlık kartı.
  • Sağlık raporu – bu belge lisanslı bir veteriner tarafından onaylanmış olmalıdır ve genellikle, ülkesine bağlı olarak değişmek kaydıyla, 7 ila 10 gün arasında geçerliliği olmalıdır.
  • Mikroçip (sizin ve köpeğinizin bilgilerinin kayıtlı olduğu) – Bu tabii ki bütün ülkelere giriş için gerekli değil ama sahibinin ve köpeğin emniyeti açısından yüksek seviyede tavsiye ediliyor.

 2. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek en uygun havayolu şirketini tercih edin

Her havayolu şirketi kendi kural ve koşullarına sahip. Uçak biletinizi satın almadan önce, kullanacağınız havayolu şirketinin kural ve koşullarını kontrol etmeyi unutmayın.

Iberia, Lufthansa veya Air Europe gibi pek çok havayolu köpeklerin kabinde sahipleri ile birlikte yolculuk yapmasına izin veriyor. Bununla birlikte, içinde bulunduğu taşıma kutusu ile birlikte toplam ağırlığının yaklaşık 7 buçuk kilogramı geçmemesi gerekiyor. Ayrıca, taşıma kutusunun boyutlarının da yaklaşık olarak 50 cm. uzunluk, 40 cm. genişlik ve 20 cm. yüksekliği geçmemesi lazım.

Taşıma kutusundaki bir köpek.

Diğer havayolu şirketleri, örneğin Singapur Havayolları gibi, evcil hayvanların kargo bölümünde taşınmasına izin veriyor. Yurt dışına hayvan taşınmasına izin vermeyen veya örneğin pitbull gibi bazı ‘tehlikeli’ türlerin taşınmasını yasaklayan havayolu şirketleri bile bulunuyor. Harekete geçmeden önce dersinize çalışın.

3. Köpeğinizle uçak yolculuğu için hazırlanın: İdeal taşıma kutusunu seçin

Köpeğinizle birlikte bir uçak yolculuğuna çıkacaksanız, sağlam bir taşıma kutusuna ihtiyacınız var. Bu kutu, köpeğinizin ölçülerine uygun olmalı ve yeteri kadar hava alıyor olması gerekiyor. Ayrıca, köpeğiniz bu kutunun içinde ayağa kalkabilmeli ve tam olarak kendi etrafında dönebilmeli.

Yol arkadaşınız için en uygun ürünü seçtikten sonra, onun bu kutuya alışmasını sağlayın. Yolculuğunuzdan en az dört hafta önce bu adaptasyon sürecine başlamanız gerekiyor.

Köpeğinizle uçak yolculuğuna giderken

Unutmayın ki, her hayvanın yeni bir çevreye alışması kendilerine özgü bir zaman alıyor ve hepsinin alışma şekli de farklı oluyor. Köpeğinizin kutuya alışmasını ve rahatça içine girip çıkmasını sağlamak konusunda en iyi yol olumlu pekiştireçleri kullanmak.

4. Tıbbi danışmanlık ve sağlık raporu

Gideceğiniz yere ilişkin kuralları ve ihtiyaç duyulan dokümanları öğrendiyseniz, şimdi sırada köpeğiniz için ihtiyaç duyacağınız dokümanları hazırlamak var.

Resmi bir süreci başlatmadan önce, köpeğinizin sağlık raporunu almanız çok önemli. Köpeğinizin aşılarının ve haşere temizliğinin (deworming) zamanında yapılıp yapılmadığını kontrol edin ve veterinerinizden genel bir sağlık kontrolü talep edin.

5. Köpeğinizle uçak yolculuğu için formaliteleri yerine getirmek

Sağlık raporunu aldıktan sonra ve aşı kartını güncel hale getirdikten sonra, köpeğinizle yapacağınız yolculuğun formalitelerinin yerine getirilmesine geçebilirsiniz. Veterinerinizden aldığınız sağlık raporunun 7 veya 10 günlük geçerlik süresi olduğunu unutmayın. Yolculuğunuzdan önce beklenmeyen aksaklıkların yaşanmaması için herşeyin zamanında yerine getirilmesine dikkat edin.

Geri kalan formaliteler için, ülkenizdeki yetkili kuruma gitmelisiniz. Bu ilgili kurum size ihtiyacınız olan dokümantasyonu sağlayacaktır.

6. Köpeğinizi uçak yolculuğu için hazırlayın

Köpeğiniz ilk defa uçak yolculuğu yapacaksa, bu onun için çok yeni bir tecrübe olacaktır. Herşeyden önce, veterinerinize danışmadan köpeğinize kesinlikle herhangi bir ilaç vermeyin. Uçağa binişten önce ve biniş sırasında, ona da güven vermek için siz de sakin kalmayı unutmayın.

Sonuç olarak, bütün köpekler uçak yolculuğu yapmaya alışkın değildir, özellikle kargo bölmesinde uzun süre kalmaları gerekiyorsa. Bu tür köpeklerin çoğu için karayolu yolculuğu en iyi seçenek olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.