İstismar Edilmiş Bir Köpeğin Güvenini Kazanmak

18 Haziran 2020
Hayvanlar da insanlar gibi travmatik olaylara kötü tepki gösterir. Bu makalemizde, istismar edilmiş bir köpeğe nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Bazen bir sokak köpeğine veya istismar edilmiş bir köpeğe yardım etmek istediğimizde, köpeklerin farklı tepkiler gösterdiğine şahit olabiliriz. Isırmaya, havlamaya ya da kaçmaya çalışabilirler.

Bu köpeklere nasıl davranılacağını bilmek, hayvanın tekrardan güvenini kazanmak için önemlidir. Hayvanda istismardan kaynaklı travma derin bir iz bırakmış olsa da, doğru şekilde yardım alındığında etkilerini yavaş yavaş azaltabiliriz.

Hayvan istismarı sadece fiziksel değildir

Sorunu ele almadan önce hayvanın ne şekilde istismar edildiğini anlamak gerekir. İnsanlar gibi, köpekler de geçmişte yaşadıkları travma sonucunda davranışlarında ve ilişkilerinde aşırı tepkiler gösterebilirler.

üzgün ve yaralı hayvan

Bu durumda, hayvana ne olduğunu ve hayvanı nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenmek için köpeği bir veterinere götürmeniz gerekebilir. Veteriner, size istismarın fiziksel mi yoksa duygusal mı (belki her ikisi) olup olmadığını söyleyebilir.

Fiziksel istismar durumunda iç ve dış bir yaralanmanın olup olmadığından emin olmak adına kapsamlı bir muayene gerekir. Buna ek olarak, eğer köpek dövülmüşse yumuşak dokuları, organları veya kemikleri de bundan etkilenmiştir. Ayrıca köpeğin sinir ve kas sistemini de kontrol etmek gerekir.

Tıbbi testler hayvanın duygusal istismarını ölçemez. Bu sebeple köpeğinizin davranışlarını ve tepkilerini izlemeniz gerekir. Terk edilme, sevgisizlik, yetersiz beslenme, iyileşmemiş yaralar, hastalıklar, aşı yapılmaması, birden fazla hamilelik geçirmek… bunların hepsi hayvanın iyi koşullarda yaşamadığına işarettir.

Bu durumlarda köpeğin de tıbbi tedaviye ihtiyacı olacaktır. Diğer bir deyişle, tedavi dengeli bir diyet, yaraların temizlenmesi, aşılama ve sterilizasyondan oluşmalıdır.

İstismar edilmiş bir hayvan görürseniz ya da olaya şahit olursanız

İstismar edilmiş köpek bir evin içerisinde ise yetkili makamlara ihbar edilmelidir. Onlar durumu analiz ederek ve gerekli bulurlarsa hayvanı barınağa götürerek sorunu çözebilirler.

Eğer hayvanı sokakta bulduysanız ve sahiplenmek istiyorsanız, iyileşme sürecinin travmanın derinliğine göre uzayabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Tıbbi veya psikolojik tedavinin süresini belirlemek mümkün değildir. Genellikle yaşa, hasara, köpeğin kişiliğine ve birçok şeye göre değişiklik gösterebilir. Psikolojik tedaviden kastımız, istismar edilen bir köpeğe gösterilen bakımdır.

Hayvan sahibi, kurtarıcı ya da yardımcılar olarak, hiçbir koşulda yapmamamız gereken şey, bir uzmana danışmadan hayvana ilaç vermektir. Köpekle yüksek sesle konuşmamalı veya iyileşmesi için bir tabak yiyecek ve banyonun yeterli olduğunu düşünmemeliyiz.

İstismar edilmiş bir köpeğin iyileşmesine yardımcı olmak için uygulanabilecek adımlar

Fiziksel ya da duygusal olarak zarar görmüş bir hayvan istemeden bile olsa garip davranabilir. Geçmişten kaynaklı olarak kendilerini savunmak isterler. Kompulsif davranışlar fark edilebilir olduğu için onları anlamalı ve bu davranışlardan ötürü onları azarlamamalıyız. İstismar edilmiş bir köpeğe yardımcı olmanın en önemli adımları şunlardır:

1. Yavaş hareket etmek

Duruştaki ani değişiklikler köpeği sinirlendirir ve saldırmak istemesine neden olabilir. Hızlı hareketler, köpeğe yaşadığı şiddeti hatırlayabilir. Bu sebeple, yavaş yürümek ve ona yaklaşmadan önce nazik hareket edip tepkisini beklemek gerekir. Eğer köpek temasın nazik olduğunu anlarsa, kendinden emin olacak ve size de güvenebilecektir.

köpeği olan aile

2. Yumuşak bir ses tonu kullanmak

Köpeğinizin rahat ve güvende hissedebileceği bir ortam yaratmada sesiniz büyük bir önem taşır. Bağırmak ya da haykırmak, köpeğinize dayak yiyormuş hissi verebilir. Yüksek tonlu seslerin köpeğiniz tarafından tehlike durumu olarak algılanabileceğini unutmayın.

3. İstismar edilmiş hayvana barınak sağlamak

Rahat bir battaniye, bir tabak yemek, biraz su, sıcak bir banyo ve başının üzerinde bir çatı köpeğin alışık olmadığı şeylerdir. Bu sebeple, bunların hepsinin iyi bir şey olduğunu ve ona koruma sağladığını bilmesi gerekir.

Köpeğin uzanacağı ve uyuyacağı rahat bir ortam oluşturun. Onu diğer hayvanlardan ayrı bir odada tutmak iyi bir fikirdir. Bu sayede kendisini daha rahat ve güvende hissedecektir.

4. Yürüyüşe çıkarmak

Kısa yürüyüşler ve parktaki oyun zamanları, şiddet ve istismar görmüş bir köpek için mükemmel bir hediyedir. Her şeyden öte, bu zavallı hayvanın hiçbir şekilde sevgi görmediğini unutmamak gerekir. Bundan dolayı, kısa yürüyüşlere çıkmak tedavi süresine olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Flynn, C. P. (2007). Just A Dog: Understanding Animal Cruelty and Ourselves. Anthrozoös. https://doi.org/10.2752/175303707×207981