Ölümcül Köpek Saldırıları Yasal Olarak Nasıl Sonuçlanır?

Bir insanın ölümcül bir köpek saldırısına kurban gitmesi ciddi bir olaydır. Peki, bu korkunç olayın yasal sonuçları nelerdir?
Ölümcül Köpek Saldırıları Yasal Olarak Nasıl Sonuçlanır?

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2020

Bir köpek sahiplendiğiniz zaman otomatik olarak onun saldırısının ölümcül sonuçlarının getirdiği hukuki sorumluluğu da üstlenmiş olursunuz. Bu sorumluluk üçüncü partilerin maddi hasarlarını bile kapsayabilir. Bu makalemizde ölümcül köpek saldırıları yasal olarak nasıl sonuçlanabilir, ondan bahsedeceğiz.

Özellikle bu ikinci davalar çok hassastır çünkü hiçbir tazminat, mağdura (ya da ailesine) yaşanan kaybı telafi edecek kapsamlı bir tazminat sunamaz. Yaraların yüzeysel ya da ölümcül olması fark etmeksizin, hasarın boyutunu telafi edebilecek türden bir tazminat düşünmek imkansızdır.

Ancak vatandaş olarak haklarınızı bilmek önem taşımaktadır. Bir insanın yaşamı paha biçilemezdir, ancak kişinin ailesi ekstra kayıp ve masraflar için makul bir ölçüde tazminat talep edebilir. Bu sebeple, bir sahip olarak sorumluluklarınızın bilincinde olmaya ve sonuçların arkasında durmaya hazır olun.

Ölümcül köpek saldırıları yasal olarak nasıl sonuçlanır?

Yasalar, hayvanların sebep olduğu fiziksel ve maddi zararların hukuki sorumluluğu ile ilgilenir. Sorumluluk, bir başkasının çıkarlarına ve haklarına zarar veren sonuçları tazmin etme görevi olarak anlaşılmaktadır. Bu söz konusu sonuçlar kişinin ya da başkasının davranışlarından olduğu kadar basit bir hata veya ihmalkarlıktan da kaynaklanabilir.

Bu kavram, animallaw.info sitesinde açık ve net bir şekilde, şu şekilde açıklanmıştır:

“Hayvanın hayatına mal olmasına ek olarak, hayvanın sahibi de suçlamalar, cezalar ve köpek sahiplenme yasakları gibi durumlarla karşılaşabilir. Hatta, Tehlikeli Köpekler kanunu çiğnedikleri için hapis cezasına bile çarptırılabilirler. Tehlikeli köpekler kanunu ihmal etmenin ortak cezası kabahatler olsa da, Amerika’daki bazı eyaletlerde ağır suç hükümleri vardır.”

Köpek üçüncü bir kişiye (veya mülke) zarar verdiği zaman, sahip orada olay yerinde olmasa bile hayvanın davranışlarından sorumlu tutulur. Ancak, muafiyet koşullarına uygunluğunu doğrulamayı deneyebilirsiniz.

Dahası, hasarın mücbir sebeplerden kaynaklandığını da ispat edebilirsiniz. Ya da saldırının yaralanan kişinin davranışlarından kaynaklandığını öne sürebilirsiniz.

Potansiyel olarak tehlikeli köpeklerin sahiplerinden, gerekli sorumlulukları yerine getirmeleri beklenmektedir. Diğer yükümlülüklerin yanı sıra, üçüncü şahıs mali sorumluluk sigortası sözleşmesi yer almaktadır.

köpek saldırıları

Köpek saldırısının kurbanı neler talep edebilir?

Köpeklerinin saldırgan davranışı hakkında bilgisi olup olmadığına bakılmaksızın, köpeklerinin saldırgan davranışlarından sahipleri sorumludur. Sonuç olarak, ölümcül bir köpek saldırısı sonucunda köpek sahibi, kurbana ya da kurbanın ailesine gerekli tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Bir köpek tarafından yaralanan herhangi birisi tazminat talep etmek için mahkemeye gidebilir. Bu talep genelde tıbbi bakım ve tedaviye bağlı diğer giderlerin karşılanmasıyla ilgilidir. Ancak, yasalar saldırıdan kaynaklanan duygusal sonuçları ve iş kaybını da göz önünde bulundurmaktadır.

Ölümcül bir köpek saldırısında, aile üyelerine verilen zararlar ve cenaze masrafları dikkate alınır. Benzer şekilde, hayvanın davranışlarına neden olan sebepler ve kişinin tazminat talep ettiği zarar arasında etkili bir neden sonuç ilişkisi kurmak gerekir.

Dahası, zararlı sonuçların sebebi köpeğin doğal, içgüdüsel ve gelişigüzel davranışlarından kaynaklanmalıdır. Yani, olayda insan etkisinin olmaması gerekir.

Hayvan, bir kişi tarafından kasıtlı olarak saldırma amacıyla kullanılırsa, bu koşullar altında meydana gelen kasıtlı adam yaralama suçuyla mahkemeye başvurulabilir. Bu tür bir iddia durumunda bir avukatın atanması zorunlu hale gelir.

saldıran köpek

İstisnai Durumlar

Genelde, özellikle fiziksel zarar durumlarında davalar mağdurun lehine sonuçlanmaktadır. Ancak, hayvan sahibinin sorumluluktan muaf tutulabileceği iki istisnai durum vardır:

  • İlk olarak, köpek saldırısına kurbanın sebep olduğunu doğrulamak. Yani, kişinin hayvana karşı saldırgan davrandığını ve bir şekilde kötü davrandığını kanıtlamak. Bu tür durumlar nadirdir veya kanıtlaması çok zordur, özellikle de kurbanın ölümüyle sonuçlandıysa.
  • İkinci olarak, köpeğin sahibinin özel mülkünde özellikle potansiyel açıdan tehlikeli bekçi köpeği ya da koruma köpeğinin varlığını gerektiren yerlerde meydana gelen köpek saldırıları. Örneğin, yaralanan kişi, önünde “Dikkat, köpek var!” ya da benzer uyarı yer alan mülke giriş yaptığında, sorumluluğu üstlenmiş olur.
İlginizi çekebilir ...
Köpek Saldırısı Sırasında Yapmanız Gerekenler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpek Saldırısı Sırasında Yapmanız Gerekenler

Köpek saldırısı sırasında ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, bu makalede tehlikeden kaçmak için ipuçlarını takip edebilirsiniz.