Köpek Sigortası Gerçekten Gerekli Midir?

14 Haziran 2020
Köpek sigortası dendiğinde muhtemelen aklınıza sadece köpeğiniz bir insana ya da bir başka köpeğe saldırdığında işe yaradığını düşünüyorsunuz.

Köpek sigortası köpeğinizin bir başkasını yaralamasından çok daha fazlasını kapsar. Hadi bunun neden önemli bir konu olduğunu ve köpeğiniz için hangi tür sigortaların olduğunu konuşalım.

Neden köpek sigortası almalı?

Üzgün bir köpek

Agresif olsun olmasın tüm köpeklerin mesuliyet sigortası olmalıdır ama bu tarz bir koruma başka yararlar da sağlayabilir. Örnek olarak:

  • Kişisel masraflar. Birçok ülkede köpeklerde insanlarda olduğu gibi sosyal güvenlik yoktur. Yani eğer bir kaza olursa, hayvanınızın iyileşmesi için gereken masrafların tamamını sizin karşılamanız gerekir.

Mesela, köpeğinizle sokakta yürüdüğünüzü ve başka bir köpeğin peşinden koşmaya başladığını hayal edin. Sonra bir şanssızlık eseri köpeğin trafiğe daldığını ve bir arabanın üzerinden geçtiğini. Seçtiğiniz sigortaya bağlı olarak masrafların büyük bir çoğunluğu ödenebilir.

Başka bir örnek düşünelim. Sıcakkanlı, gezip herkesi karşılamayı seven bir köpeğiniz var diyelim. Bundan dolayı insanların üzerine atlamaya yatkın. Herkes bunun agresif bir davranış olmadığını bilir ama buna rağmen bazıları bunu rahatsız edici bulabilir.

Yaşlı birinin üstüne atladığını ve onun da yere düşüp kalçasını kırdığını hayal edin. Eğer evcil hayvan sigortanız varsa, böyle talihsiz bir olaydan dolayı ortaya çıkabilecek masrafları ve faturaları kapsayacaktır.

Diğer yararları

  • Gönül rahatlığınız. Köpeğinizin sigortalı olduğunu bilmek çıkıp onunla beraber yürürken rahat hissetmenizi sağlayacak; başına bir şey gelirse ikinizin de devamında güvende olacağınızı bileceksiniz.
  • Bütçeye uygun. Aylık ücreti 10 dolardan 100 doların biraz üstüne kadar değişen birçok düzgün sigorta mevcut. Ve ayrıca köpek sahipleri geniş kapsamlı bir sigorta için aylık 30 ile 50 dolar arası bir fiyat ödeyebilir. Köpeğinizi sigortalatmak sağlayacağı gönül rahatlığına kesinlikle değer.

Köpek sigortası ne zaman alınmalı?

Dışarıda farklı türde evcil hayvan sigortası sunan birçok sigorta şirketi var. Bunları internette kolaylıkla bulabilirsiniz. Birçoğunun ön koşullarının karşılanması oldukça kolay.

Poliçe türleri

Bu köpek sigorta poliçelerinin sunduğu kapsam oldukça geniştir ve poliçenin türüne göre genişletilebilir. En yaygınları şunlardır:

Sahibinin kucağında duran köpek

  • Hukuki sorumluluk. Bu tür bir sigorta köpeğinize gelen zararları ve köpeğinizin yanlış bir hareketi sebebiyle diğer köpeklere ya da insanlara gelen zararı karşılayacaktır. Ayrıca zorunludur ve birçok insan üçüncü parti sigortası olarak adlandırır.
  • Hırsızlık ve kayıp. Eğer köpeğinizi kaybederseniz, bu tür bir sigorta köpeğinizin maddi değerini karşılayacaktır. Yani eğer pahalı, nadir cinsten bir köpeğiniz varsa bu sigortalardan birini almanız önerilir. Paranın köpeğinizi geri getirmeyeceğini ve duygusal rahatsızlığınızı düzeltmeyeceğini biliyoruz ama en azından cüzdanınızı rahatlatacaktır.
  • Kazalar. Bu durumdaki sigorta poliçesi bir kaza durumunda ortaya çıkabilecek masrafların tamamını karşılayacaktır.
  • Uyutma. Eğer köpeğinizin uyutulması gerekirse sigortanız kremasyon masrafları dahil tüm giderleri karşılayacaktır.
  • Veteriner desteği. Bu bir tür köpek sağlık sigortasıdır. Yani köpeğinizi anlaşmalı herhangi bir veterinere götürebilir, tedavi görebilirsiniz ve sigorta firması tüm tıbbi masraflarınızı karşılayacaktır. Ama tüm faturaları ve tıbbi raporları saklamayı unutmayın.
  • Yasal destek. Eğer köpeğiniz bir kazaya sebep olursa ve kendinizi bir davada bulursanız, bu tür bir sigorta tüm masraflarınızı karşılayacaktır.

Gördüğünüz gibi, en önemlisi köpeğinizi ve kendinizi korumanız. “Bu başıma asla gelmez” deseniz dahi, beklenmedik şeyler her an olabilir ve her olasılığa hazır olmalıyız.