Köpek Eğitimi Hedefleri ve Komutları

Köpek eğitimi bazı hedef ve amaçların açıkça tanımlanmasını içerir. Bu sizin köpeğinizle geçirdiğiniz zamanın keyfini çıkarırken, süreç boyunca ve odağınızda tutarlı olmanızı sağlar.
Köpek Eğitimi Hedefleri ve Komutları
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek eğitimi hedefi basitçe itaatin üzerine odaklanmaktır. Böylece, eğitim köpeğin emir ve talimatları anlayıp takip etmesini sağlamaya çalışır. Şüphesiz, eğitimli köpek neredeyse her yerde hoş karşılanır.

İdeal olarak, tüm köpekler “gel”, “otur”, “aşağı” ve “dur” gibi basit itaat emirlerini bilmelidir. Köpek eğitiminin keyifli ve 5 ile 10 dakikalık seanslar halinde olması gerektiğini de belirtmeliyiz. Her seans köpeğin halihazırda bildiği bir emri pratik etmek suretiyle olumlu kapanmalıdır.

Köpek eğitimi yavru köpekler için tasarlanmıştır gibi yaygın bir görüş olsa da, köpeklerin yeni bir şey öğrenmesi için yaş limiti yoktur. Bununla birlikte, eğitim sırasında köpeğin fiziksel kabiliyetine ve sınırlarına saygı duymalıyız.

Köpek eğitiminde hedefleri belirlemenin önemi

Basit itaat komutlarını öğrenmenin ötesinde, sahiplerin ve/ ya da eğitmenin hedefleri belirlemesi önemlidir. Hedefleri açıkça belirtmek eğitimini daha tutarlı ve sonuç odaklı hale getirir. Aşağıda en yaygın köpek eğitimi hedeflerinden birkaçını sıraladık

Hijyen alışkanlıkları

Bu bir numaralı eğitimdir. Sfinkter  kontrolü evde yaşayan köpekler için vazgeçilmezdir. Bununla birlikte hiçbir köpeğin ihtiyaçlarını nerede gidereceğini bilerek doğmadığını aklınızda tutun.

Yaşamın getirdiği değişimleri düşünerek, köpeğinize ihtiyaçlarını farklı yüzeylerde gidermelerini öğretmeniz gerektiğini vurgulamamız uygun olur. Bu çimen, toprak, taş, çakıl ve hatta bazen eğer başka uygun yer yoksa sokak ve kaldırım kenarlarını (tabi ki her seferinde temizleyerek) içerir.

Düzgün sosyalleşme

Eğitmen bekçi köpeklerine, hizmet köpeklerine ve refakatçi köpeklere farklı yaklaşımlarda bulunacağı için düzgünce tanımlanmalı. Bununla birlikte genel olarak, yavru köpeklerin ister arkadaşları olsun ister aileleri, misafirleri ya da diğer köpekler olsun arkadaş canlısı olmayı öğrenmeleri önemlidir. 

Eğitim görmüş iki köpek

Tolerans ve çevresel uyarıcılar

Bu mesele özellikle rehber köpeklerin eğitiminde önemlidir. Bu tarz bir eğitim köpeğin restoran, sinema, alışveriş merkezleri, beyzbol oyunları vb. gibi yerlere erişim sağlamasını sağlayacaktır.

Köpeğin eğitimi asla cezalandırma içermemeli

Bazıları için çok belirgin olmayabilir ama köpeklere hiçbir tür ceza verilmemesi gerektiğini bilmek için yeterli sebep vardır. Özellikle onları eğitirken, onlara asla bağırmamalı, vurmamalı ya da canlarını yakmak için zincir veya tasma kullanılmamalı. Bunun tam aksine, köpek eğitimi ödülleri olan eğlenceli bir tecrübe olmalı.

Köpeğinizin motivasyonunun kendi karakterine bağlı olarak değişken olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Bununla beraber, ödüller motivasyonlarını yükseltmelerine yardımcı olabilir. Buna bağlı olarak, köpeğinize verdiğiniz ödülün karakterine uygun ve efektif olduğuna emin olmalısınız.

  • İdeal olarak, onları komutlarınıza itaat ettikten bir iki saniye sonra ödüllendirmelisiniz. Bu komutunuz ve onların yanıtı arasında bir bağlantı kurmanızı sağlayacaktır.
  • Bir komut verdiğiniz zaman, bunu kısa tutun ve tek sefer söyleyin. Köpekler bir komutu iki dakika kadar hatırlayabilir.
  • Komutları anlamalarını kolaylaştırmak için kısa kelimeler içermeleri gerektiğini unutmayın.
Pati veren bir köpek

Ödül olarak şeker

Verdiğiniz ödüller boyut olarak küçük olmalı, az çiğneme gerektirmeli ve dağılmamalı. Köpeğinizin dikkatini yemeleri ya da temizlemeleri zor bir şey vererek kaybetmek istemezsiniz.

Eğer seçtiğiniz ödül metodu onlara ödül maması vermek ise, eğitim seansları yemekten önceye ayarlanmalıdır.

Köpeğinizi övmek

Öte yandan, eğer ödül olarak köpeğinizi övmeyi seçtiyseniz yüksek sesle ve hevesli bir şekilde konuşun. Eğitim seansını köpeğinizin motivasyonunun yüksek olduğu anlarda yapmalısınız.

Eğer enerjisi yüksek bir evcil hayvanınız varsa, eğitime yürüyüşten sonra başlamanızı öneririz ki bu sayede köpeğiniz daha fazla enerji harcayabilir ve yorulmuş olur.

Köpeğinizi sevmek

Eğer seçtiğiniz ödül köpeğinizi sevmek ise, bunu suratını, göğüs bölgesini ya da arkasını severek yapın, kafasının üstünü severek değil.

İstikrar, sabır ve anlaşılırlık köpek eğitiminin anahtarlarıdır

İlk olarak, eğitim seansları köpeğinizin ona öğrettiğiniz komutları düzgünce öğrenebilmeleri için sık olmalı (mesela günlük).

Herhangi bir şeyi öğrendiklerinde ilk olarak onları hemen övmelisiniz. Şeker ödülleri için ise, her zaman vermek zorunda değilsiniz; hatta periyodik yapmanız önerilir. 

Özetle, eğitim tecrübesi sadece bağlayıcı değildir, aynı zamanda köpeğinize kabul edilebilir davranışlar öğretir. Eğitimin eğlenceli ödüllendirici ve ikiniz için de tatmin edici olması gerektiğini unutmayın. Umarız bu yazımızı okurken keyif almışsınızdır ve keyifli eğitimler!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Minhinnick, S., Papet, L. E., Stephenson, C. M., & Stephenson, M. R. (2016). 12 Training Fundamentals and. Canine olfaction science and law: Advances in forensic science, medicine, conservation, and environmental remediation, 155.
  • González Ramírez, M. T., Landero Hernández, R., & Vanegas Farfano, M. (2017). Differences between clicker and voice when used as event markers in shaping novel behaviors in dog training. Informes psicológicos (Medellín)17(2), 67-77.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.