Köpeklerde Saldırganlık Sebepleri

Sağlık sorunları veya sosyalleşme eksikliği, köpeklerin saldırma sebeplerinden bazılarıdır. 
Köpeklerde Saldırganlık Sebepleri

Son Güncelleme: 06 Ağustos, 2019

Hayvanlar kendilerini birçok sebepten dolayı savunmaya çalışırlar. Bu makalede, köpeklerde saldırganlık sebepleri arasında en yaygın olanlarından bahsedeceğiz.

Köpeklerde saldırganlık sebepleri

Bazı insanlar, halka açık yerlerde bazı tehlikeli köpeklerin ağızlık takmaları gerektiğini ve hatta bu hayvanların hiç sahiplenilmemesi gerektiğini düşünmektedir. Hatta, bu konu ile ilgili yasalar bile bulunmaktadır. Ancak, ırkın genetik özelliklerinin yanı sıra agresiflik, eğitim ya da hayvanın geçirdiği travma gibi birçok etkene göre değişmektedir.

Bir yabancı, kendi sahibi ya da bir başka hayvan olsun, köpekler birçok nedenden dolayı saldırabilir. Pitbull, bulldog ve rottweiler gibi kocaman olmalarına da gerek yok. Sonuçları daha ufak olsa da, küçük köpekler de saldırır.

Saldırmalarının ana sebepleri şunlardır:

1. Sağlık sorunları

Hayvanlar acı hissettiklerinde ya da hastalandıklarında agresifleşebilirler. Bilerek yapmazlar ama kendilerini bu şekilde korumaya alırlar. Ayrıca, sağlıkları yerinde olmadığı zaman, sadece hastalık belirtilerine odaklanıyor olabilir ve onlara yaklaşan insanların yardım etmeye çalıştığını idrak edemeyebilirler.

2. Eksik sosyalleşme

Sosyalleşme, bir köpeğin duygusal gelişimi için çok önemlidir. Bu sebeple, diğer hayvanlarla temas kurmayan hayvanlar, daha asi ve saldırmaya daha eğimli olurlar.

3. Bölge

Bölgelerine düşkün olan baskın köpekler, yabancı ya da “bölgelerinden” geçmeye çalışan birisini gördüklerinde agresifleşirler.

hırlayan köpek

4. Yemek

Köpeklerin saldırmalarının ana sebeplerinden bir tanesi de yemektir çünkü yemek köpekler için çok önemlidir. Bu davranışı, uzak kuzenleri olan kurtlardan almışlardır. Yemek yerken onlara yaklaşanların yemeğini çalacaklarını düşündükleri için bu kişilere hırlayabilir, havlayabilir ve hatta saldırabilirler.

5. Annelik içgüdüsü

Bazı dişiler hamile olduklarında ya da doğum yaptıktan sonra agresifleşebilir ve yavrularını korumak için annelik içgüdülerine göre hareket edebilirler. Bu davranış, çoğu memeli hayvanda görülmektedir.

6. Köpeklerde saldırganlık nedeni travma

Örneğin sokak köpekleri, onlara yaklaşanları ısırmaya çalışabilir. Bunun sebebi kötü ya da saldırgan oldukları için değil, kendilerini tehlikeden korumak istedikleri içindir. Kendilerini korumaları gerektiğini ve yemeği için savaşmaları gerektiğini unutmayın.

Buna ek olarak, bu köpekler genelde şiddet mağdurudurlar ve insanlara güvenmezler. Travmatik geçmişi olan köpekler bu şekilde davranmaya meyillidir.

7. Fobi

Yağmur yağdığında ya da gök gürüldediğinde, havai fişekler patladığında, arabayla seyahat ederken, veterinerdeyken ya da herhangi bir stresli durum altındayken agresifleşebilirler.

saldıran köpek

Köpeklerde saldırganlık nasıl önlenebilir?

Köpeklerin neden saldırdığını anladıktan sonra, bu durumları engellemek ve hatta, hayvanda kendini koruma isteği uyandıracak tüm hareketlerden kaçınmak gerekir.

İşte, bazı tavsiyeler:

  1. Yemek yiyen hayvana yaklaşmayın.
  2. Etrafında oyuncaklar varken korkutmayın.
  3. Yavrularının yanındayken ani hareketler yapmayın.
  4. Size dişlerini gösteren köpeğe dokunmaya çalışmayın.
  5. Hayvan korktuğunda olduğunuz yerde kalın.
  6. Başka birisinin köpeğiyse dokunmak ya da yaklaşmak için izin isteyin.
  7. Özellikle sokak köpeği gibi bilmediğiniz köpeklere yaklaşırken temkinli olun.
  8. Hayvan, saldırı pozisyonuna girdiğinde kaçmaya çalışmayın.

Köpeklerin saldırmadan önce verdiği bu işaretlere dikkat edin. Eğer hayvan size aitse, sosyalleştirin ve komutlarınıza saygı göstermesi için eğitin.

Unutmayın, sürünün “lideri” siz olduğunuz için köpeğiniz sizin komutlarınıza uymak zorundadır!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Perez-Guisado, J., Muñoz-Serrano, A., & Lopez-Rodiguez, R. (2006). Perros peligrosos, la agresividad por dominancia: factores asociados dependientes del dueño. Revista Electrónica de Cínica Veterinaria RECVET.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.