Şiddet Mağduru Kadınlara Koruma Köpeği

Şiddet Mağduru Kadınlara Koruma Köpeği
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İspanya’da cinsiyetçi şiddet mağduru kadınlara özel eğitimli koruma köpekleri veriliyor.

Koruma köpekleri, sahiplerini tüm tehditlerden korumak için her şeyi yapmaya hazırlar ve bu işi de oldukça iyi yapıyorlar.

Koruma köpeği ırkları ve eğitim aldıkları okullar

polis köpeği

Koruma köpeklerinin görevlerine uygun eğitim veren okullar var. Bu köpeklerin görevi, cinsiyetçi şiddet mağduru olan kadınları olası saldırılardan korumak.

Koruma köpekliği eğitimini almaya her köpek ırkı uygun değil. Bu köpekler genelde Alman Çoban köpekleri ya da Belçika Çoban köpekleri arasından seçiliyor.

Köpekler, yoğun bir itaat ve savunma eğitiminden geçiriliyor. Eğitimlerini tamamladıklarında, sahipleri için her durumda olabilecek en sağlam kalkan oluyorlar.

Koruma köpeklerinin sahipleri de özel bir eğitimden geçiriliyor ve böylece yaşanan durumu ve köpeklerinin içgüdülerini kontrol altına almayı öğreniyorlar.

Köpeğin tepkileri karşısında şaşırmamak ve onunla baş edebilmek için sahibinin de bu yeni duruma hazırlanması gerekiyor.

Koruma köpeğinin davranışları

Sahibinin ve köpeğin eğitimi tamamlandığında, koruma köpeği çelik bir ağızlıkla sokağa çıkmaya başlıyor.

Herhangi bir tehlike durumundaysa, köpek saldırganın üstüne atlıyor. Koruma köpeği saldırgana güçlü bir darbe indirip hareket edemez hale getirerek kadının yardım çağırmasına ya da kaçmasına yetecek zaman veriyor.

Bu davranışın altında köpeklerin koruma içgüdüsü yatıyor. Köpekler eğitimleri sırasında, bu içgüdüyü olası tehlikeleri saptayıp saldırganı etkisiz hale getirmek üzerine kullanmayı öğreniyor.

Burada asıl amaç saldırganı caydırmak. Ancak saldırgan yine de hamlede bulunursa köpek bir kalkan işlevi görecektir.

Şiddet mağduru İspanyol kadınlar, polislerin onları kolayca bulabilmesi için üstlerinde GPS taşıyor. Polisler ellerinden gelen en hızlı şekilde olay yerine gelmeye çalışsa da bu gibi durumlarda her saniye çok önemli. Koruma köpeklerinin varlığı tam da bu noktada oldukça önem kazanıyor.

Koruma köpekleri için yasal düzenleme

Normal şartlarda koruma köpeği, 24 saat boyunca sahibi olan kadının yanında kalır ve o nereye giderse eşlik eder. Ancak koruma köpekleri, rehber köpekler gibi kanunlarla tanınmadığı için bazı durumlarda yasal boşluklar meydana geliyor.

Ülkede böyle bir programı tam anlamıyla uygulamaya koyabilmek için İspanyol yetkililerin koruma köpeklerine yasal statü kazandırması gerekli. Böylece köpekler; özel ya da kamusal tüm alanlarda sahiplerine eşlik edebilirler.

Saldırgan değiller

Bu köpeklerin saldırgan ya da tehlikeli olmadığının anlaşılması çok önemli. Tam tersine, daha yavruluktan itibaren eğitildikleri için sosyalleşmeyi biliyorlar ve arkadaş canlısı köpekler.

Kesinlikle agresif değiller ve karşılarına çıkan saldırganları öldürmek üstüne de eğitilmiyorlar. Sadece kötü durumlarda korumaya dönük bir eğitimleri var.

Koruma programı

köpek sevgisi

Süreç şu şekilde işliyor; öncelikle kadınlar, koruma köpeği programının bir parçası olmak için cinsiyetçi şiddet merkezine başvuruda bulunuyorlar. Merkezde psikologlar, tüm vakaları teker teker inceleyip risk düzeyine karar veriyor. Ardından köpeğin yaşayacağı ortamı görmek için bir etolog, kadının evini kontrol etmeye gidiyor.

Mağdur kadının evinin gerekli şartları karşıladığına karar verilirse, başvuru sahibi eğitime alınıyor. Kadınlar, İspanyol Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çalışanlarına verdiği 24 saatlik bir kursa katılıyor.

Gelen her kadına uygun bir köpek seçiliyor ve bir bağ kurulması için çaba sarf ediliyor. Köpeklerden de verilen eğitimden de herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Köpeğe koruma giysisi giydirildiğinde, bunu görevinin başlangıcı olarak kabul edip tetikte olmaya başlıyor.

Koruma köpekleri; sosyal, dengeli ve aile ortamına uygun köpeklerdir. Belki de geçtikleri eğitimden ötürü adalet nedir anlıyor ve uyguluyor gibi gözüküyorlar.

Eğer bu köpekleri gereğinden fazla azarlarsanız, hoşlarına gitmez ve bunu belli de ederler. Azarlamakta ısrarcı olursanız ters davranışları olabilir.

Sahiplerine kötü muamelede bulunulduğunda anlayan bu köpekler tabii ki, kendilerine bulunulduğunda da anlıyor.

Saldırıya uğrayan kadınları korudukları gibi saldırı altında hissederlerse kendilerini de korumaktan çekinmezler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.