Mutlu Olmak için Evcil Hayvan Sahiplenin

Evcil hayvan sahiplenmek sizi daha mutlu bir insan haline getirir. Evcil hayvanlar diğer birçok şeyin yanı sıra depresyonu, yalnızlığı ve stresi de önler.
Mutlu Olmak için Evcil Hayvan Sahiplenin
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir evcil hayvan sahibi olarak hayvanların eve mutluluk getirdiğini çok iyi biliyorsunuzdur. Hayvanların insanları gündelik sorunlardan uzaklaştırarak daha mutlu ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Henüz evcil hayvanınız yoksa mutlu olmak için bir tane sahiplenebilirsiniz.

Mutlu olmak için evcil hayvan sahiplenmek

Miami Üniversitesi’nden birkaç psikolog, evcil hayvan sahibi insanların daha kaliteli bir yaşam sürdüklerini keşfetti. Ayrıca, bu insanların başka bir canlı ile sürekli iletişim halinde oldukları için daha sosyal olduklarını ve böylece daha empati sahibi ve dost canlısı olduklarını da ileri sürdüler.

Aynı çalışma, evcil hayvanı olan insanların daha özgüvenli ve ilişki kurmada daha güvenilir olduklarını da ortaya koydu.

Mutlu olmak için evcil hayvan sahiplenmek: çocuklar

Hayvan sahibi olarak birçok şey öğrenebildikleri için, çocukların evcil hayvan sahiplenmeleri önerilmektedir. Çalışmalara göre, kedi veya köpek sahibi çocuklar diğer çocuklara göre daha sosyaldirler.

Bir evcil hayvan ile ilgilenme sorumluluğunu, bakımını ve beslemesini bir çocuğa vermek, onlardaki sorumluluk duygularının gelişmesine yardımcı olur.

köpek seven kız ve babası

Ayrıca evcil hayvan sahiplerinin %63’ünün, evcil hayvanları ailenin bir üyesi olarak gördüğü tahmin edilmektedir. Bunun sebebi, sahip ile hayvan arasında kurulan güçlü bağdır.

Evcil hayvanlar ve akıl sağlığı

Bir köpeği sevmenin nörotransmitterlar arasındaki aktiviteyi hızlandırdığı kanıtlanmış bir gerçektir. Ayrıca, endorfini, dopamini, oksitoksini ve prolaktin seviyelerini de arttırmaktadır. Buna ek olarak, insanları mutlu eden diğer hormonları da harekete geçirmektedir.

Gündelik yaşantımızda evcil hayvanları ve diğer hayvanları düşünerek bile, reddedilme veya sosyal izolasyondan kaynaklı üzüntülerden kurtulmanın kolaylaştığı görülmektedir.

Hayvanlar otizm veya down sendromu olan ve depresif insanlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Köpekler yaşlı insanlara eşlik ettikleri için terapi amaçlı kullanılmaktadır; bu tekniğe zooterapi denir. 

Evcil hayvanlar, travmatik olay deneyimlemiş insanların iyileşme sürecini de olumlu etkilemektedir. Hayvanlarla yaşayan insanların, bir arkadaş ya da eş ile yaşayanlara göre kötü olayların etkisinden daha çabuk kurtuldukları belirtilmektedir.

Mutlu olmak için neden evcil hayvan sahiplenmeliyiz?

  • İlgimizi çeken hayvanlar dikkatimizi dağıtarak rahatlamamızı sağlarlar.
  • Evcil hayvanlar sosyal destek sağlayarak stres seviyemizi düzenlememize yardımcı olurlar.
  • Başka bir canlı ile fiziksel temas kurmamızı sağladıkları için bedenimize ve zihnimize iyi gelirler.
pati veren mutlu köpek

Evcil hayvanların üniversite öğrencilerine ya da evde çalışanlara bile faydası vardır. Onları daha başarılı ve daha az depresif hissettirirler.

Evcil hayvanlar ve fiziksel sağlık

Evcil hayvan sahiplenmek yalnız yaşam tarzınıza sahip kişilere iyi gelebilir. Köpek sahiplerinin çoğu, bir kişi için önerilen günlük egzersizin %54’ünü daha çok yapma eğilimindedirler. Köpek sahibi çocuklar da bu fiziksel aktivitelerden payını almaktadırlar.

Ayrıca bir kedi ya da köpek sahiplenmek kan basıncı seviyenizi düşürür. Stres atakları geçiren kişiler için ilaçtan bile daha iyi bir etkiye sahiptir. Birleşik Devletleri’nde New York’ta yaşayan hipertansif borsacılar üzerinde yapılan bir çalışma bunu kanıtlamıştır.

İsviçreli araştırmacıların yürüttüğü bir başka çalışma ise, köpeklerle vakit geçirmenin kalp atışlarını yavaşlattığını ve stres hormonu kortizolu azalttığını göstermektedir.

Bu sebeplerden dolayı, evde hayvan beslemek hayatınıza neşe katacaktır. Evcil bir hayvan hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Beraberinde büyük sorumluluk getirse bile, sevgilerini sürekli olarak ifade ederek aynı zamanda size ne kadar minnettar olduklarını da göstereceklerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.