Terapi Köpekleri Hastanede Yatan Çocuklara Nasıl Yardım Eder?

Terapi Köpekleri Hastanede Yatan Çocuklara Nasıl Yardım Eder?

Son Güncelleme: 25 Kasım, 2018

Hepimiz köpeklerin ne kadar harika olduklarını ve özellikle hayat zorlaştıkça hayatlarımızı nasıl kolaylaştırdıklarını biliyoruz. Kurtarma köpekleri, polis köpekleri, yardım köpekleri, rehber köpekler ve bir de terapi köpekleri var – bunlardan bazıları ekstra özel ve hastanede yatan çocuklara yardım ediyor.

Zaten biliyoruz ki, hayatımızdaki rolleri her ne olursa olsun, köpekler her zaman iki şey ile motive olur: sadakat ve sevgi. Bu yüzden işlerinde çok etkili olmaları şaşırtıcı değil. Bugün, yaptıkları çok özel bir iş hakkında konuşacağız: Terapi köpekleri hastanede yatan çocuklara yardım ediyor.

Terapi köpekleri ve çocuklar

Her şeyin bir köpekle daha iyi olduğunu söylerler ve bu konuda daha fazla aynı fikirde olamazdık.  Alicia da öyle düşünüyor. Alicia, dikkat sorunları olan 8 yaşında bir kızdır. Aslında, herhangi bir şeye yoğunlaşma sorunu var ve ancak hastanede terapi sırasında olduğunda iyi arkadaş olduğu Ron Labrador Retriever yanına geldiği zamanlarda Alicia tamamıyla yepyeni bir kıza dönüşüyor.

Bir çocuk ile, bir köpek arasında kurulan bağı açıklamak zordur.  Sadece yetişkin aklımızın almadığı bir sihirdir. Bazı insanlar, bebeğin tüylerini çekmesine veya elini ağzına sokmasına rağmen, köpeklerin bebekler ile nasıl birlikte yaşayabileceğini ve onlara zarar vermediğini merak eder. Bunun nasıl olduğunu gerçekten bilmiyoruz, ama köpekler  ve çocuklar ilk tanıştıklarında bir  kıvılcım meydana gelir .

AAT ( Destekli Hayvan Terapisi ) böyle diyor. Hayvan destekli terapi, diğer durum ve hastalıkların yanında, otizmli, seçici konuşmamazlık, zihinsel engelli ve serebral palsili çocukların tedavisinde kullanılmaktadır.

Aslında bu yeni bir fikir değil. Psikanalizin mucidi olan Sigmund Freud, her zaman sadık arkadaşı olan köpeğini oturumlara götürürdü. Hayvanlarla tedavi bugün hala etkilidir. Çocuğunuz bahsettiğimiz sağlık sorunlarından birine sahipse, muhtemelen AAT’nin onlar için iyi olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Okumaya devam edin, size her şeyi anlatacağız.

AAT ve tedavi köpekleri hastaneye yatan çocuklar için neden iyidir

terapist köpekler
Kaynak: www.stuff.co.nz
  • Arabulucu. Bu, tedavi köpeklerinin oynayacağı temel roldür: Doktor ve çocuğunuz arasında aracılık yapmak. İkisi arasında iletişimi kolaylaştırmak için bir köprü vazifesi görecek. Bu terapi hiçbir şekilde geleneksel tıbbın yerini almaz, ancak çocukların duygularını ifade etmelerine yardımcı olur.
  • Etkileşim. Birçok kişi evde bir köpeğe sahip olmanın yeterli olduğuna inanıyor, ama bu doğru değil. Sadece bir köpekle birlikte olmak hayvan destekli terapi ile aynı şey değildir. Terapi köpekleri kapsamlı bir antrenmandan geçerler ve daha sonra çocukla egzersiz yaparlar, köpekler bunu çaktırmadan yaptıkları için çocuklar, çoğu zaman bunun bir tedavi olduğunun farkına varmazlar.
  • Herkes için işe yarar. Çocuğun sahip olduğu rahatsızlık ne olursa olsun veya kaç yaşında olursa olsun, bu tip tedavi herkes için harikadır. Alerji ve fobiler iki istisnadır, ancak bunların dışında terapi köpekleri hemen hemen herkes için işe yarar.
  • Motivasyon. Hayvan destekli terapiler, çocukların kendilerini rahat ve gevşemiş hissetmelerini sağlamak için tasarlanmıştır, böylelikle kendilerini ifade edebilecekleri motive edici bir ortamı teşvik etmeye yardımcı olurlar.
  • Çocuğunuz daha mutlu olacak. Hemen hemen tüm çocuklar hayvanlar ile birlikte olmaktan çok zevk alır. Bu yüzden çocuklar terapi köpekleri ile geçirdikleri zamanlarda daha mutlu ve cesaretli olurlar. Özellikle çocukken hastanede olmak ne kadar zor olsa da, terapiyi daha motive olmuş bir şekilde tamamlarlar.

Terapi köpekleri ve hayvan destekli terapi konusunda karar vermek üzereyseniz, hiç tereddüt etmeden devam edin ve bilgi alın, size tereddüt etmenizi gerektirecek pek fazla bir neden olmadığını söyledik: Bu terapinin faydası çok ve riski azdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.