Hayvan Sahiplenmenin Bekar İnsanlar için Yararları

28 Ocak 2021
Evcil hayvanlar sizi "zorla" dışarı çıkartarak sosyalleşmenizi sağlayabilir. Bekar insanlar için faydalı olan iki şeyi size sağlarlar: özgüven ve sorumluluk duygusu.

Yıllarca süren bir dostluk istiyorsanız, hayvan sahiplenmek en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Özellikle bekar insanlar için akşam eve geldiklerinde bir evcil hayvan tarafından karşılanıyor olmak harika bir deneyimdir. Bu makalede, hayvan sahiplenmenin bekar insanlar için yararlarından bahsedeceğiz.

Hayvan sahiplenmenin bekar insanlar için yararları

Hayvan sahiplenmenin en güzel yanlarından bir tanesi de, evlilik durumunuza ya da yaşınıza göre asla “ayrımcılık” yapmamalarıdır.

Bekar bir kişinin kedi ya yada köpek (Yorkshire, Danua ya da Ankara Kedisi olabilir) sahiplenmesi, duygusal sağlığı açısından yararlıdır.

1. Yalnızlıktan kurtulma yolu

Tek başına yaşama kararı almış olabilirsiniz, ancak bu ara sıra yalnız hissetmeyeceğiniz anlamına gelmez. Bunun en iyi çözümü evcil hayvan sahiplenmektir! Çünkü eve geldiğiniz zaman sizi karşılayacak, kuyruğunu heyecanla sallayacak ya da sevmeniz için miyavlayacak birisi olacak.

Hayvanlar çok sevgi dolu oldukları için, hele bir de bir zamanlar açlık ve şiddet gördülerse sürekli sevgilerini ve minnetlerini ifade ederler. Bu yüzden etrafınızda kimse yokken yalnızlığınızı hayvanlar kadar giderecek bir canlı yoktur.

patisini uzatan köpek

2. Sosyalleşmenizi sağlarlar

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, yeni arkadaşlar edinmek veya belki de aşkı bulmak istersiniz. Bunun için hayvan sahiplenmenin faydalarından yararlanabilir ve köpeğinizi yürüyüşe çıkartabilirsiniz!

Hayvanınızı yürüyüşe çıkartmak sizi daha sosyal bir hale getirecektir. Başkalarıyla etkileşim halinde olmanıza, yabancılarla konuşmanıza ve köpeğiniz hakkında övünmenize olanak sağlar.

3. Özgüveninizi arttırabilir

Bekarların hayvan sahiplenmelerinin bir başka faydası da özgüveni geliştirmesidir. Bu yüzden, yalnız yaşayan yaşlı kişiler için kedi veya köpek sahiplenmeleri tavsiye edilir. İyi bir dost olacaklarından şüphe duymuyoruz.

Hayvanlar harika canlılardır. Herkesi iyi hissettirirler. Kötü bir gün geçiriyorsanız, üzgün ya da depresifseniz ya da kötü bir haber almışsanız her zaman yanı başınızda olacak ve sizi mutlu etmeye çalışacaklardır.

4. Hayvan sahiplenmenin bir avantajı: Günlük egzersiz yapmanızı sağlar

Hareketli bir insan olsanız da olmasanızda evcil hayvan tam size göre! Birlikte canicross yarışına katılabilir ya da “bikejoring” denilen, siz bisiklet sürerken köpeğinizin koştuğu bir aktivite yapabilirsiniz.

köpeğiyle koşan kadın

Ancak köpeğinizle egzersiz yapmak için süper bir atlet olmanıza gerek yok. Birlikte sahile, parka ya da evin etrafında yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Fazla kilolarınıza veda edebilir ve spor salonlarının boğucu ortamından kurtulmuş olursunuz.

5. Sorumluluk almanızı sağlarlar

Tek bir kişinin evde birçok şeyle uğraşması yorucudur ancak bazen bir arkadaş edinmek ve sorumluluk almak iyi gelebilir.

Hayvan sahiplenmek geri dönüşü olmayan bir bağlılık anlamına gelir. Hayvanların yemeğe, sevgiye, uyuyacak güzel bir yere ve eğlenceye ihtiyacı vardır, bu yüzden sahipleri ellerinden geleni yapmalıdır. Hayvanların bunları hak ettiğinden şüphemiz yok!

Son olarak, hangi hayvanın sizin için daha uygun olduğunu merak edeceksiniz. Eğer köpek sahiplenmek isterseniz onu yürüyüşlere çıkarmanız gerektiğini ve yalnız bırakılmaktan hoşlanmadıklarını unutmamanız gerekir.

Daha bağımsız hayvanlar oldukları için kedi de güzel bir seçenek olabilir. Yürüyüşe çıkarmak zorunda değilsiniz ve kedinizi gün boyu evde rahatlıkla yalnız bırakabilirsiniz.

Gómez G, L. F., Atehortua H, C. G., & Orozco P, S. C. (2007). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias.