Evcil Hayvan Olarak Tavşan Beslemek Gerçekten Mümkün Mü?

Evcil Hayvan Olarak Tavşan Beslemek Gerçekten Mümkün Mü?

Son Güncelleme: 02 Temmuz, 2018

Evcil hayvan olarak sadece bir kedi ya da bir köpek arasında seçim yapabiliyor olmak, artık geçmişte kalmış bir şeydir.  Artık yavaş yavaş insanlar gelincikleri, sincapları, maymunları, domuzları ve diğer birçok hayvan türünü evcil hayvan olarak sahiplenmeye başlıyor. Hatta bazıları evcil hayvan olarak tavşan edinmeyi bile denemişlerdir. Peki öyleyse evcil hayvan olarak bir tavşan beslemek gerçekten de mümkün müdür?

Bu soruya verilecek cevap kısaca “evet, besleyebilirsiniz” olacaktır. Hatta esasında neredeyse bütün iyi bir şekilde evcilleştirilmiş küçük hayvanlar bir evcil hayvan olarak evde bakılabilir. Gerçekten de bir kaplan besleyen insanların olduğunu bile birden fazla kez gördük! Bununla birlikte, aslında bakarsanız, evcil hayvan olarak bir tavşana sahip olmak, bilmeniz gereken belirli yararlar ve bazı sakıncalar getirir. Bu yazı size, evcil hayvan olarak bir tavşan beslemek ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgiyi sağlayacaktır.

Tavşanlar Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

tavşanlar ve çocuk

Bütün hayvanların özel bir ilgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, zamanınızı onlara harcamanın ve onlara bir alan sağlamanın, hayvanların yaşam kalitelerinin yüksekliği ya da düşüklüğü ile çok alakalıdır. Yani onlara yeterince zaman harcarsanız ve alan sağlarsanız hayvanların kaliteli bir hayat yaşamalarını sağlayabilirsiniz. Ama belki de evcil hayvan isteyen siz değil de çocuklarınızdı. Yine de en son kararı vermek anne ve babanın elindedir; çünkü hayvanla ilgili olan bütün sorumluluğu alacak olan onlar olacaktır. Bu sebeple de böyle büyük bir sorumluluk almayı ne kadar istediğinizi düşünmeniz gerekmektedir.

Elbette ki tavşanları yürüyüşe çıkarmaya gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey onların evinizde ya da bahçede dolaşmasına izin vermektir. Başka bir varlık için olduğu kadar, onlar için de özgür olmaları bir gerekliliktir.  Onlar için en iyi yiyeceğin ne olduğunu öğrenmeniz ve hayvanın kafesini temiz tutmanız gerekecektir. Yani aynı başka bir hayvanlarda olduğu gibi, bir tavşanın da kendine ait masrafları olacaktır ve ona zaman harcamanıza ihtiyacı vardır. Bu yüzden, bir tavşan edinmeden önce, ihtiyaçlarının neler olup olmadığı ve bunları karşılayıp karşılayamayacağınızla ilgili çok iyi düşünün.

Bir Tavşan Sahibi Olmanın Avantajları

Zamanınızın çoğunu evden başka bir yerde geçiriyorsanız, o zaman bir tavşan beslemek sizin için doğru bir seçim olabilir; çünkü köpeklerden farklı olarak, tavşanların çok fazla ilgiye ihtiyacı olmaz.

Ve zaten hayatlarının büyük çoğunluğu bir kafes içinde geçeceği için, tatile gittiğinizde onlara bakmak için birilerini bulmak o kadar da büyük bir problem olmayacaktır. Aynı şekilde çok da fazla bir ilgi gerektirmezler ve buna karşın çok sevimlidirler. Haliyle arkadaşlarınızdan bir tanesi ona birkaç gün bakmak için herhangi bir problem yaşamayacaktır.

Tavşanların doğuştan gelen sevimlilikleri, onları çocuklar için de ideal bir evcil hayvan yapar. Onlara seslendiğiniz zaman mutlaka bir tepki verirler, ilgiyi severler ve yalnız kaldıkları zaman bununla çok iyi başa çıkabilirler. Dolayısı ile her gün evden birkaç saat uzakta olmak onlar için hiç problem olmayacaktır.

Bir Tavşan Sahibi Olmanın Getirdiği Sıkıntılar

tavşan kulübesi

Tavşanlar çok hassas hayvanlardır ve veteriner hekime birkaç kez muayene edilmesi gerekebilir.  Bu size pahalıya mal olabilir. Bu nedenle, yukarıda da belirtildiği üzere, diğer bütün evcil hayvanlarda da olduğu gibi kafes, yiyecek ve suyla ilgili masrafları dikkate almanız gerekecektir.

Her ne kadar köpekler kadar çok ilgiye ve bakıma ihtiyaçları olmasa da, yine de onların da bir canlı olduğunu unutmamamız gerekir.  Dışarıda çok uzun saatler geçirseniz bile, tavşanınıza en azından her gün bir saatinizi ayırmanız gerekir. Onların koşması, sizin de onları sevmeniz, onlarla oynamanız ve onlara sevgi göstermeniz gerekir.

Ayrıca tavşanların dişleri de çok keskindir, bu yüzden çocuklar onlarla oynarken onlara göz kulak olmalısınız. Bu keskin dişlerini evdeki eşyalara zarar vermek için kullanabilirler, bu da aklınızda bulundurmanız gereken şeylerden başka bir tanesidir.

Ancak sizin de fark ettiğiniz gibi bu gibi problemler çözümü olmayan şeyler değil.  Bir evcil hayvana sahip olmak istiyorsanız, belki de bir tavşan sizin için en iyisi olabilir. Dürüst olmak gerekirse, aslında tüm hayvanlar bizden aynı şeyi ister: Sevgi, ilgi ve biraz zaman.  Neyse ki, tavşanlar diğer evcil hayvanlar kadar fazla zamana ihtiyaç duymaz. Sonuç olarak söylemek istediğimiz şey, bir evcil hayvanın yaşayan bir hayvan olduğunu hiçbir zaman unutmamanız gerekir. Bu yüzden, hangi hayvanla birlikte yeni bir yaşam kurmak isterseniz isteyin, bu hayvanın sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğunuzdan emin olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.