Yasa Dışı Köpek Dövüşlerinin Etkileri

Bugün size kaçırılıp yıllarca yasa dışı dövüşler için kullanılan köpek Ecoy'un hikayesini anlatacağız. Şimdilerde bir barınakta yeni sahibini bekliyor.
Yasa Dışı Köpek Dövüşlerinin Etkileri

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2020

Bu yazımızda Ecoy‘un hikayesini anlatacağız. Kaçırılıp yasa dışı dövüşler için kullanılan bir köpekti ve şimdi bir barınakta birilerinin ona yeni bir yaşam vermesini bekliyor.

Ecoy: terk edilen, yasa dışı kavgalara sokulan, çalınmış ve hor görülmüş bir hayat

Ecoy çoğu ülkenin tehlikeli olduğunu düşündüğü bir cins olan Amerikan StaffordshireBu sahiplerinin onu henüz bir buçuk yaşındayken terk etmesinin sebebi olabilir. Almanya’ya taşındıklarında onu İspanya, Granada’daki Hayvan ve Bitki Koruma Topluluğu’na götürdüler.

Bu ana kadar Ecoy çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşan oldukça sosyal bir köpekti. Ve çok geçmeden onu sahiplenmeye karar veren genç bir adamın dikkatini çekti.

Maalesef yeni sahibi Ecoy’u evine götürmeden hemen önce birisi onu barınaktan çaldı. Aynı zamanda Betty isminde bir bulldog da çaldılar.

Bu hırsızların çalıp yasa dışı köpek dövüşlerinde kullandığı köpek Ecoy’un hikayesi. Şimdi bir barınakta birilerinin  kendini sahiplenmesini bekliyor.

Bu köpeğin hikayesinin detayları

Dili dışarda poz veren Ecoy

Neyse ki iki köpeği de kurtarabildiler. Bu sorunu sosyal medyada paylaşan insanlar, İspanya’daki Guardia Civil’in çabaları ve Ecoy’un mikroçipi bunu mümkün kılan şeylerdi. Ama önceki hallerinden eser yoktu.

Hırsızlardan biri bir arkadaşının ona bakması için verdiği mazeretiyle Ecoy’u geri getirdi. Köpeğin çalındığına dair hiçbir fikri olmadığını söyledi.

Aynı zamanda otoriteler Betty’yi de hırsızların onu terk ettiği kasabaya yakın bir yerde buldular. İşin sonunda bu suçlar için iki kişiyi tutukladılar.

Derin izler bırakan görünmez yaralar

Corinna Willhöft, barınak yöneticisi, Ecoy ile kavuşmasını çok iyi hatırlıyor. Kendisini anında tanıdığını söylüyor.

Ama bunun yanında oldukça değiştiğini görebilmiş. “Onun görünüşünü bozmuşlardı,” diyor. Maalesef acı gerçek aslında Ecoy’u yasa dışı köpek dövüşlerinde kullanmış olmalarıydı ve ikisinin de baş ve boyunlarında bir sürü yara vardı.

Bir daha asla aynı olmayacak bir köpek

İki köpeğin de yaraları hızlıca iyileşti ve hatta Willhört Betty’yi kendisi sahiplendi.

Ama Ecoy o kadar şanslı değildi Ecoy’u hırsızlar çalmadan önce onu sahiplenmek isteyen kişi çoktan yeni bir köpek sahiplenmişti.

Ama en üzücü kısım Ecoy fiziksel yaralarından hızlıca iyileşmiş olsa da yasa dışı kavgalar yüzünden tavır ve davranışları tamamen değişti. İnsanlarla ilişkileri hala iyi ama artık oldukça “bölgeci” ve diğer hayvanların yanında bulunamıyor.

Ecoy hala birilerinin kendisini sahiplenmesini bekliyor

Yani bunlarla birlikte bu Amerikan Staffordshire’ı sahiplenmek isteyen birini bulmak günden güne daha da zorlaşan bir görev. Aynı zamanda devletin onu potansiyel olarak tehlikeli cins olarak kabul ettiğini de hatırlayın yani işlemi daha da zorlaştıran düzenlemeler de var.

Bugünlerde Ecoy, Granada barınağının ‘gazisi’. Neredeyse dört yıldır iyi kalpli birinin ona yeni bir ev ve fırsat vermesini bekliyor.

Belki en sonunda eğer birisi onu sahiplenir ve hak ettiği sevgi ve ilgiyi verirse diğer insanların açtığı o derin yaraları iyileştirmeye başlayabilir.

İlginizi çekebilir ...
Yasa Dışı Köpek Yetiştiricisinin Elinden 100’den Fazla Köpek Kurtarıldı
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Yasa Dışı Köpek Yetiştiricisinin Elinden 100’den Fazla Köpek Kurtarıldı

Bireysel ya da bir işletme altında gizlice fark etmez, hayvan istismarı güç geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Bugün bahsedeceğimiz haberde de durum aynen bu.